1.3 CDTI Astra Yakıt tüketimi hk

Opel's Driver

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar merhaba ;

2009 1.3 CDTI Astram var.Gecen kullanimimda bir sey farkettim.rampa asagi giderken yol bilgisayarinda anlik yakit tuketimi 1.8 - 2.0 arasi giidip geliyor vites bosta iken....fakat ayni rampada arac viteste iken indigimde anlik yakit tuketimi 0.0 hic oynamiyor.bunun dogruluk payi varmi ? Yani 1 km lik bir rampa olsa ben orayi arac viteste insem yakitsizmi iniyorum.yoksa bilgisayar gostermelikmi ?

Konu hakkinda bilgi sahibi olan varsa bilgi verirse sevinirim..
Saygilarimla..

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Arkadaslar merhaba ;

2009 1.3 CDTI Astram var.Gecen kullanimimda bir sey farkettim.rampa asagi giderken yol bilgisayarinda anlik yakit tuketimi 1.8 - 2.0 arasi giidip geliyor vites bosta iken....fakat ayni rampada arac viteste iken indigimde anlik yakit tuketimi 0.0 hic oynamiyor.bunun dogruluk payi varmi ? Yani 1 km lik bir rampa olsa ben orayi arac viteste insem yakitsizmi iniyorum.yoksa bilgisayar gostermelikmi ?

Konu hakkinda bilgi sahibi olan varsa bilgi verirse sevinirim..
Saygilarimla..

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Yeni nesil tüm araçlarda, yokuş aşağı inerken viteste iseniz yakıt enjeksiyonu durdurulur. Gördüğünüz tüketim değeri doğrudur. Bu da eskilerin "peygamber vitesi" dediği arabayı boşa alıp daha az yakıt tüketme olgusunun artık geçerli olmadığını gösterir.. Yokuş aşağı vitesteyken gazdan ayağınızı çekmek, hem sıfır yakıt tüketimi hem de güvenli sürüş anlamına gelir...
Bunun bir ötesi elektrikli ve hibrit araçlarda var ki, yokuş aşağı transmisyon boşa alınmadığında aracın pilleri doldurulur.

Mehmet beyin de dediği gibi güvenli sürüş çok önemli, birde söyle bir durum var, artık yeni araçlarda kırmızı ışıkta durunca bile motor durdurulup yakıt ve zehirli gaz salınımı azaltılmaya çalışılıyor. Rampa aşağı siz gaza basmassanız yakıt kesmesi de çok güzel bir özellik, mümkün olduğunca kullanmaya çalışırım.

Kolay anlatmak adına çok basit olarak şöyle:

Şimdi araç boşta rolantide çalışırken, dururken yada yokuş aşağı giderken tüketim yapar.
Araç ile düz, yokuş aşağı yukarı gaza basarsak, enjektörler açılır yakıt püskürtülür, motor şanzumanı, şanzuman tekeri çevirerek tüketim yapar.
Yokuş aşağı gaza basmazsak, doğru viteste, yukarıdakinin tam tersi yaşanır, enjektörler kapanır, tekerlek şanzumanı, şanzuman motoru çevirerek tüketim yapılmaz.

Burada yakıt tasarufu yapmak için ise yolun durumuna göre viteste veya boşta inmeniz gerekir. Yokuş sonrası yavaşlayacak iseniz viteste inin, çünkü araç sürtünmeden dolayı yavaşlayacaktır, uzun yolda iseniz rampadan sonra yavaşlamayacak iseniz, boşta inebilirsiniz. Yani anlık olarak viteste inmek hiç yakmasa da, yolun tamamı esas alındığında bu sürücünün stili, tercihidir.

selam arkadaşlar ben aracı yeni aldım 2006 astra 1.3 cdtı 100 tl lik mazot aldım 350 km gitti bunun 200 km si şehiş dışı bana çok geldi anlayan arkadaşlar beni aydınlatabilirmi teşekkürler

selam arkadaşlar ben aracı yeni aldım 2006 astra 1.3 cdtı 100 tl lik mazot aldım 350 km gitti bunun 200 km si şehiş dışı bana çok geldi anlayan arkadaşlar beni aydınlatabilirmi teşekkürler

Yakıt ortalamanız mazotun 4.47TL'lik pompa fiyatıyla 6.4lt/100km'ye tekabül ediyor. Aracı seri ve yüksek hızda kullandıysanız, şehir içinde yaptığınız 150km. çok dur kalkla geçtiyse ve klima açıksa normal olarak değerlendirilebilir.

Ben alalı 2 ay oldu, 2 aylık karma ortalamam 5.8 lt/100km.'de. 1 kere uzun yol yaptım uzun yol ortalamam 4.5lt/100km.'de. Ancak uzun yolda hız sınırlarını neredeyse hiç geçmedim. İstanbul - Adapazarı arası TEM'de 110-120km/s hızla seyrettim, anlık olarak sollama için bir kaç kez 130-140km/s hıza çıktım. Adapazarı - Eskişehir arasında bölünmüş yolda ise 100 - 110km/s hızla seyrettim, bir kaç kez maksimum 120'ye çıktım. Yol boyu CC kullandım.

Şehir içi kullanımım da tam şehir içi sayılmaz. Günlük 15km x 2 yolum var. Bunun yarısı E5 ve TEM bağlantı yolunda. Giderken rampa çıkıyorum, dönüşte rampa iniyorum. Dönerken trafik olmuyor ama giderken zaman zaman E5 üzerinde rampa yukarı dur kalk trafiğe denk geliyorum. Klima her zaman açık. Sanırım sadece şehir içi ortalamam 6lt/100km.'nin altında değildir.

Bunları göz önüne alarak değerlendirin. Eğer yukarıda saydığım gibi aracı devirli ve seri kullanmadıysanız hava filtresi vs. gibi malzemeleri değiştirip tekrar deneme yapabilirsiniz.

Geri