1.4 mü yoksa 1.6 mı çok yakıyor?

memthefirst

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1.4 mü yoksa 1.6 mı çok yakıyor? Bende 1.4 astra var 225 yakıyor kmde uzun yolda.1.6 ların daha az yaktığını söylüyorlar ne kadar doğru bilmiyorum.:bisiklet:

Bende 1.4 astra var 225 yakıyor kmde
kac para yaktıgından ziyade kac lt yaktığını söylersen daha iyi olur benzin fiyatları şehirlere göre değişiyor.

Bence tam tersi uzun yolda sabit hız 90 km/s ile gidersen 1.4 daha az yakar,hız sabit olunca motora binecek yük aynı olacaktır.

ama şehir içinde dur kalk esnasında 1.4 motora daha fazla gaz pedalına yükleneceğin için 1.4 şehir içinde daha fazla yakar.
Eğer 90'nı geçmem ben diyorsan 1.4 ideal. ama ben şehir içinde bastımmı araba gidecek. kırmızı ışıkta yandaki arabayı gaza getirip veya kendin gaza gelip kapışacaksan 1.6 daha kullanışlı.
onun haricinde uzun yolda sabit hızda 1.4 derim. Tabi burada teknik servisten abilerimiz daha iyi bilirler bunlar benim kişisel görüşlerim.

kardesim uzun yolda her aracin yakiti motor ve araca göre degisir,sana kisaca formül sudur.... araciniz astra diyelim simdi bu aracin kasasina göre 1.4 ufak motor, 2.0 büyük motor.... 1.6 normal motor...bunlarin icinde 1.4 az yakar ama uzun yolda zorlandigi icin 1.6 veya 2.0 dan fazla yakar,1.6 az yakar 2.0 yine fazla yakar...
mercedes derseniz 2.0 cok yakar kasasina göre 2.7 az yakar 3.2 olunca yine fazlalasir... yani kasayi kaldiracak güc ve motor hacmi 120 km ile biri rahat gider kücük motor biraz fazla gas ile gidersin dolayisi ile fazla yakar...

kardesim uzun yolda her aracin yakiti motor ve araca göre degisir,sana kisaca formül sudur.... araciniz astra diyelim simdi bu aracin kasasina göre 1.4 ufak motor, 2.0 büyük motor.... 1.6 normal motor...bunlarin icinde 1.4 az yakar ama uzun yolda zorlandigi icin 1.6 veya 2.0 dan fazla yakar,1.6 az yakar 2.0 yine fazla yakar...
mercedes derseniz 2.0 cok yakar kasasina göre 2.7 az yakar 3.2 olunca yine fazlalasir... yani kasayi kaldiracak güc ve motor hacmi 120 km ile biri rahat gider kücük motor biraz fazla gas ile gidersin dolayisi ile fazla yakar...
:good::good::good::good::good::good::good::good:

mantık olarak arabayı zorlamazsan 90km/s ile gidersen 1.4 daha avantajlı, 90km/s geçince araç performans moduna giriyor, 1.4, 1.6 veya 2.0 motorda olsa 90da 1.4 en az yakıt tüketimine sahip, 90dan sonrası yani gaza yüklenmende en fazla yakanı 1.4 oluyor ne yazkki cünkü arabayı zorluyorsun.
esasında semia ile aynı şeyleri diyoruz sanırım farklı yönlerden bakarak

Motor devri yükseldikçe aracın yakışı da buna paralel olarak artar. 5. vitese kadar sorun yok, sıkıştımazsan 1.4 daha az yakar, ancak 5. viteste örn. 1.6 araç, 140 Km/h'a 3.000 devirde ulaşabiliyorsa 1.4 araç aynı hıza 4.000 devirde ulaşır, dolayısı ile daha fazla yakar.

aracının fabrika verilerine bakarsan en net cevabı alırsın.
bu konu ne yazıkki kullanıya göre farklılık gösteriyor.
bundan önceki arabam 1,4 benzinli motordu ve uzun yolda normal kullanınca 0,147 lira yakıyordu. ama aynı arabanın farklı kullanıcıları uzun yolda 0,19 0,20 liranın altına düşmediğini söylüyorlardı. elbette arabanın ne derece bakımlı olduğu, motor yağının, bujilerinin, lastik havalarının bile etkisi var yakıtta...
neticede araban bakımlı ve düzgünse ve arabayı limitlerinde kullanırsan, kasasının neye benzediği yada kaç kg ağırlığında olduğunun bir önemi kalmaz, küçük motor normal kullanımda her zaman daha az yakar....

sürat yapılmadığı ve şehir içinde yumuşak kullanıldığı zaman ortalama ikisini aynı yakar...
uzun yolda 1,4 ise motorun basmayacaksın :) 1,6 kadar basarım dersen 1,6 dan çok yakar denenmiştir :)

Arkadaşlar, uzun yolda, 5 kişi ve bagaj yüklerile, klimayı da açarak, benim araç 770 km de 42 lt yaktı (100 kmde 5,5 lt yakıyor). şehir içinde de, arkadaşlarla görüştüğümüzde, onlar 350 kuruş yaktığından bahsederlerken, benim araç rodajdayken bile 257 kuruş yakmaktaydı.

Geri