1 usta - 2 müşür

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Bütün ilginç arızalar beni bulmak zorunda galiba! Kesinlikle buna kanaat getirdim!

Perşembe günü klimam soğutmuyor diye bir arkadaş vasıtasıyla bir ustamızın yanına gittik. Kompresör bakımı yapılmıştı. Başka bir yerden kaçak çıkması gerekiyordu. Nitekim akü tarafında kalan müşürden gaz kaçağı olduğunu tespit ettik. Diğer müşür sağlamdı. Parçacıdan uygun müşürü aldık geldik. Taktı, gazı bastı klima canavar gibi soğutmaya başladı. Hala da soğutuyor. Maşallah diyeyim bu arada. :)

Yalnız sorun şu ki; bu işlemin yapılmasından sonra kontağı çevirir çevirmez fan devreye girer oldu. Hararet sıfırken bile fan açılıyor. Biraz önce klimacı ustamıza uğradım. Baktı etti, işin içinden çıkamadı galiba ki, değiştirilmeyen müşürün soketini yerinden çıkardı. Müşürün arızalı olduğunu söyledi. Bu şekilde de kullanabileceğimi bir sorun çıkarmayacağını söyledi. Ben de fazla üstelemedim. Forumdaki ustalarımız çok daha ustadır mantığıyla buraya yazayım dedim.

Bu müşürler nedir, ne işe yararlar? Şu an hiçbir sorun yok ama yakında uzun yola çıkacağım. Başıma iş açar diye korkuyorum.

Şimdiden teşekkürler...

Benim izlediğim kadarıyla klima devreye alınınca fan devreye giriyor, hatta bu durumu servisde de konuştuk, bunun normal olduğunu söylediler.

Abi öyle olsa normal diyeceğim. Benim iki müşür de takılı olduğu zaman kontağı çevirip araca elektrik verince dahi fan çalışıyor.

Klimayı açmadığın halde mi fan devreye giriyor?

Yok abi, ne kliması ne arabası! :)

Kontağı çevirip aracın kontrol lambaları yandığı an fan devreye giriyor. Marşa basmama bile gerek kalmıyor.

şimdiki aracımda hiç denk gelmedim ama önceki aracımda klima tuşu basılı duruyorsa kontağı çevirdiğin gibi fan ve kliam devreye giriyor. marşı basınca bi duruyor sonra yine devam ediyor. (marş basmadan önceki kontağın ilk kademesi.)

Yok, bendeki öyle değil. Klimanın tuşu ile ilgili değil. Klima normal olarak basınca çalışıyor tekrar basınca kapanıyor. Elektrik ile ilgili bir şey.

Bu müşür zımbırtılarının birinin soketi çekili kalsa bir şey olur mu ki? Şimdilik sorun yok gibi. Ama ustanın iyisi parça arttırırmış hesabı olmasın.

Yeni takılan müşürde arıza olabilir değiştip bir daha denemekte fayda var.

Bende de buna benzer bi sıkıntı olmuştu abi. Ama benim fan kontağı çevirmeye gerek duymuyodu anca akünün kablolarını söküp durdurmuştum :D Fan müşürü değişince düzeldi.

Geri