2012 corsa twin.enjoy ot. araç aldım LPG taktırsam mı?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan demore
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

demore

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar öncelikle herkeze hayırlı ramazanlar diliyorum. bugün 2012 corsa twin.enjoy ot. araç aldım daha önceden reno kullanıyordum tüplüydü km de 20 kuruş yakıyordu acaba bunda nasıl olur? kime sorsam tüp taktır diyor sizler ne dersiniz hangi marka tüp daha kullanışlı olur acaba? ayrıca araca 50TL benzin koydum yol pc 110 km yi gösterdi bu km çok az değil mi. bence en az 50 TL ile 180 km yol yapmam gerekmiyor mu. değerli yorumlarınızı bekliyorum şimdiden sağolun arkadaşlar...

Euro 5 olduğu için alaşım supap olduğunu tahmin ediyorum. O zaman sorular gelir akla, forumda alaşım supap lpg diye aratın bence.

arkadaşlar tekrar selam birde acaba araç yeni olduğu için mi (daha 35 km de) bu kadar çok yakıyor sizce ne zaman normal değerlerine döner saygılar

alaşım supap diye arattım bir şey çıkmadı aynı sayfa çıkıyor tşk.

Bu konuda 2 bilgi vereyim:

1.Opel LPG montajı yapılacak araçları özel bir bantta üretiyor ve özel çelikler kullanıyor. Bu sebeple aracınıza LPG takmanızı önermiyorum. Opel Almanyanın verdiği bilgiye istinaden edindiğim, şahsi bilgi birikimimle de desteklediğim düşüncemdir.
http://www.opel-osv.de/Item__866/Titel__Autogasfahrzeuge/Lang__en-US/Inhalte.aspx

Bu aracınızın hemen bozulacağını göstermez. Ama özel üretime göre daha dayanıksız olacağı muhakkaktır. Tabi bu her 10000 km de LPG ile yapacağınız 1500 TL civarındaki avantaj ile değerlendirilmeli. Söz gelimi 70.000 km yaptınız ve motorunuz LPG den hasar gördü. O ana kadar 10.000 TL üzerinde tasarruf yapmış olacağınızdan motor tamiratına gidecek tutarı düşseniz dahi avantajlı olacaksınız.. Değerleri örnek olarak verdim. Hesap yapar düşünürsünüz.

2.Yukarıdaki riski göze alarak LPG ye geçseniz dahi, bunu en azından 10.000 km'yi benzinle kullandıktan sonra yapınız. Motorunuz yeniyken silindir çeperlerinde zamanla oluşacak karbon kaplama bulunmaz. Benzin veya mazotun yüksek basınç altında yakılması ile zamanla silindir çeperlerinde siyah olarak görülen çok ince ve sert, aynı zamanda sürtünmesi son derece düşük olan faydalı bşr kaplama oluşur. Bu kaplama aslında saf karbon yani bir çeşit elmastır. Bu çok sert ve sürtünme katsayısı düşük kaplama sayesinde motor daha dayanıklı ve verimli hale gelir. Bu yeni arabaların daha çok yakması ve 10.000 civarına yaklaşırken yakıt tüketiminin git gide düşmesinin ana sebebidir. Çünkü ilk anda olmayan bu karbon yüzey 10.000 km ye doğru belli bir ölçüye gelir ve sürtünme azalıp verim artar. Ama bu kaplama LPG ile çok daha zor elde edilir. Bu sebeple Aracınızın doğal karbon birikimi oluşmadan LPG ye geçmemeniz daha iyi.. Sonra geçerseniz daha çok verim ve dayanım alırsınız....

Son düzenleme:
mehmet bey değerli yorumlarınız için çok teşekkürler.aracıma 2000-3000 km arasında LPG taktırmayı düşünüyordum ama sizin yazınızı okuyunca bu sayı 10000 km civarına çıktı. daha önceden reno hb. clio RXT tüplü aracım vardı onun yakıtı baya iyiymiş o zaman bu yeni corsa ya göre...

mehmet bey değerli yorumlarınız için çok teşekkürler.aracıma 2000-3000 km arasında LPG taktırmayı düşünüyordum ama sizin yazınızı okuyunca bu sayı 10000 km civarına çıktı. daha önceden reno hb. clio RXT tüplü aracım vardı onun yakıtı baya iyiymiş o zaman bu yeni corsa ya göre...

2 ay önce kardeşime sizin aracın birebir aynısından aldık. Kardeşim 36 yaşında ama taze sürücü. Bu sebeple temkinli kullanıyor. Arabası 1500 km de. Adapazarında sadece şehir içi kullanıyor (yoğun trafik olmayan bir şehir içi) uzun yol yapmadığı halde bilgisayarda yakıtı 7.8 lt.. Yani temkinli kullanmak gaza dikkatli basmak, araç yeni de olsa yakıtı oldukça düşük tutuyor. Siz daha tecrübeli bir sürücü olduğunuzdan rahat kullanıyorsunuz muhtemelen ve yakıtınız çok.. Yoksa bu araçlar oldukça ekonomiktir. Yakıtta Opel ve Honda diğer arabalardan cimridir...

Son düzenleme:
mehmet bey galiba haklısınız otomotik vitesler hiç manuel vites gibi olmuyor. benim ayak alışmış gazı köklemeye:) 5-6 ay bindikten sonra LPG taktırırım oda yakıtı böyle harçarsa. ama umarım söylediğiniz gibi olursa hiç taktırmam LPG . herhalde biraz da acele ediyorum gibi me geliyor yakıt değerleri için kısa mesafelerde beni çok yanıltıyor. neyse hayırlı cumalar

Geri