420 krş

salihselam

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar geçen ay gaz filtresini değiştirdim ve doğal olarak da ayar yaptırdım. 2 sefer denedim 30 TL gazla şehir içi .70 km gidiyor.Acayip yakıyor.Önceden de 90 km yapıyordum.Motor tam ısınmıyor.sabah 3 km akşam 3 km yapıyorum.Hafta sonlarıda 15-20 km şehir içi yine.Ne de sorun var acaba.

usta kaçak vardır kesın o kadar yakması ımkansız bısey fılıtrenın baglantı yerlerıne hortumlara felan bı baktır..

benim vectra şehiriçinde 8 lt benzin yakıyor 8*5tl =40 tl benzinde bile benim araba 40 krş yakıyor. bir yerde eksiklik var...

Soğuk havalarda ve kısa mesafeler de araç yakar. Zaten LPG uygulamalarında kararlı bir yakıt değerlerine ulaşmak bana göre zor. 30 krş yakan kendi aracın şu anda şehir için 40-42 krş aralığında devam ediyor.

abi soğuk havadada yarım lt artar yakıt tüketimi. benim araba şuanda 8 lt civarında takılıyor 2 3 km git 2 3 km geri gel sabah akşam...3 hafta önce havalar iyiykende 7.6 7.7 yakıyordu...

abi soğuk havadada yarım lt artar yakıt tüketimi. benim araba şuanda 8 lt civarında takılıyor 2 3 km git 2 3 km geri gel sabah akşam...3 hafta önce havalar iyiykende 7.6 7.7 yakıyordu...

Fatih sanırım 5 yıllık zaman içinde LPG ile kullanıyorum ama dedim gibi LPG yakıtlar çok kararsız bir yakıt hiç bir zaman bana göre bir değeri yoktur. Örnek benzinli bir araç örnek fabrika değerli 8 litre ise bir litre fark eder 9 litre olur ama LPG konusunda bunu söylemek bana göre imkansız. Dakikası dakikasını tutmuyor. Araçlar da LPG firmalarının söylediği bir şey var. Oda normal değerlerde %30 tasarruf der bu da LPG az yakmasından değil aradaki fiyat farkından kaynaklanıyor. Ya değilse araçlar LPG az filan yaktı yok. Dibine kadar yakıyor hemde.

lpg benzinden ortalama 1.1 yada 1.2 lt fazla yakar. lpgnin avantajı sadece lt fiyatından kaynaklı. yani benim arabam 9.2 lt lpg yakıyor şu durumda ama yazın 7.6 yaktığını varsayarsak 8.8 lt yapar...

Şimdi ben LPG konusunda şöyle düşünüyorum adam gibi bir sistem LPG taktırmış olsan 2000 TL eder. Bununla birlikte araçta çıkacak sorunlar cabası eğer ki benzinli bir araç kullanıp yılda 10 000 km yapsan 2000 TL fark üzerine koysan kafan ağrımadan 5 yıl gidersin :) gereksiz bana göre isterse araç şehir içinde 10 litre benzin yaksın yılda 10 000 km yapan bir kişi için LPG sadece kendini avutmaktan başka bir şey değil. Düşüncem bu şekilde.

o işler öyle olmuyor işte 10 bin km'de karınız baya bir fazla oluyor.
şimdi senede 10 bin km yapan birinin benim aracımın yakıtı üzerinden hesaplayalım.
benzinde ortalama 8 lt yaktığını var sayarsak.8lt*4.82=38.56 lira
şimdide lpg'de ortalama 9.2 lt yaktığını varsayarsak. 9.2*2.92=26.86 lira yapar.
yani 100 km'de 11 lira karım var. buda 10 bin km'de 1100 lira yapar. ki yazın daha az yaktığını falanda katmıyorum. ortalama 1300 lira kadar karı olurda neyse. zaten bugün taktırmış olsak 1300 1500 lira arası lpg tüm masraflar dahil takılıyor. 1 sene sonunda araba cebinize senede 1100 lira bırakıyor hiçte azımsanacak bir rakam değildir. 3 tane aracımda lpg'li ve hiç büyük sorun yaşamadım. İşin Özü lpg Candır :D

:) LPG candır ha :)

LGP taktırırsın gözün günü baktın çizilecek diye fırçasız yıkattın aracının canına okurlar olmadık yerlerini acımadan deler sonra da deldikleri yerden bakarlar :D

Sonra her ne kadar patlamaz dedikleri LPG kitleri için nedense artık senin aracın kapalı garajlara giremez.

Sonra bu LPG yüzünden aracın elektrik tesisatının canına okurlar orasından burasından kablo çekeceğiz diye...

Sonra yapan adam gibi yapmadı ise bu kez de diğeri birinin açtığı delikleri kapar kendi kafasına göre delik açar...

LPG araçlarda kaçak varsa aracın kesin kez yanar... sönmesi de mümkün değil :)

Saymakla bitmez... Özellikle bir kaç kişi benim aracım şu kadar yakıyor der sonra sende başlarsın ulan benim araç neden mal gibi yakıyor diye nedenler aramaya başlarsın...

Araç üzerinde yakıt ile ilgili bir sorun çıktığında motorcu LPG ustasına LPG ustası motor ustasına seni top gibi paslaşırlar ama ne hikmet ise bu paslaşma sonrasında gol atan olmaz... ama sürekli arada sürünen sen olursun :)

LPG bana göre can değil cana ot tıkar :)

Geri