88T yük ve hız endeksli lastik 1.6 Astra için uygun mu?

phoenix78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sevgili arkadaşlar dün itibari ile tanesi 132 TL den 4 tane Bridgestone 195-60-15 LM30 88T aldım. Daha sonradan interneti bir turladığımda fiyatının çokta makul olmadığını gördüm. Birde taktırdığım yer abi bişey olmaz deyip 88T taktı. Benim araçtan çıkan yaz lastikleri 94H. Bu nedenle lastiklerin araca uygun olmadığı konusunda tereddüte kapıldım. Bliyorum H harfi 210 km/s T harfide 190 km/s' a karşılık geliyor arada çok fark yok ama lastiğin yük baremleride farklı. Acaba bir sorun olurmu bu konudaki fikirlerinizi bekliyorum. Aracım 2005 1.6 astra G.

Son düzenleme:
Zaten o hızlara çıkmayacağınız ve aşırı yüklü gitmeyeceğiniz için SORUN OLACAĞINI ZANNETMİYORUM

Lastiğinizi Tanıyın:
Lastiky1.gif

P ( Passenger )
Lastiğin binek türü otomobiller için üretildiğini simgeler. LT (Light Truck) ise hafif nakil araçlarının simgesidir.
175 - Nominal Kesit Genişliği (mm.)
Lastiğin dıştan dışa, yanaklar arasında kalan en geniş bölümünün ( kabartma yazılar hariç ) milimetre cinsinden ifade edilmiş şeklidir.
Lastiğin, ilgili standarda uygun janta takılmış ve hava ile şişirilmiş olması halindeki göstergesidir. Daha geniş jantlarda bu numara büyümektedir.
65 - Kesit Oranı
Kesit yüksekliğinin, kesit genişliğine oranının yüzde cinsinden ifadesidir. Grafikteki örnekte, lastiğin yüksekliği, lastiğin genişliğinin % 65’idir.
R - Radyal Lastik
15 - Jant Çapı (ınc.)
82 - Yük Endeksi
Belirtilen hız limitinde lastiğin taşıyabileceği maksimum yüktür. Lastiğin ne kadar ağırlıktaki bir yükü emniyetle taşıyabileceğini gösterir.
H - Hız Sembolü
Lastiğin taşıyabileceği maksimum yükle yapabileceği en yüksek hız limitini belirtir.
Hız Sembolü: Hız Limiti km/saat
J: 100 K: 110 L: 120 M: 130 N: 140 P: 150 Q: 160 R: 170
S: 180 T: 190 U: 200 H: 210 V: 240 W:270 Y: 300 Z: 240 +
LASTİK TİPLERİ
Lastik, araç ve aracın üzerinde bulunduğu yol arasında hava yastığı
görevini üstlenir. Esnek bir yapıya sahip olan lastik, değişik doğal ve yapay kimyasal maddeler ile güçlendirilmiştir.
Hava yastığı olarak da tanımlanabilen lastiklerin içine sıkıştırılan hava iki durumda bulunmaktadır. Hava, eğer bir iç lastik içinde bulunuyorsa, iç lastikli (tube-type), özel bileşimli hava sızdırmaz tabaka ile kaplanmış karkas yapı içinde bulunuyorsa iç lastiksiz (tubeless) adını alır.
LASTİK LİSANI
Sırt : Farklı desen yapısına sahip, lastiğin yol ile temasını sağlayan dış kısmıdır.
Omuz : Sırt ve yanak arasında kalan kısımdır.
Yanak: Lastiğin, topuk ve omuz arasında yer alan ve üzerinde tanıtıcı bilgilerinin bulunduğu kısımdır.
Topuk: Lastik ile jantın temasını sağlayan, çelik teller ile güçlendirilmiş kısmıdır.

Son düzenleme:
94 yük endeksi bana fazla geldi aracın orjinali mi acaba hız endeksini keşke h alsaydın yüksek hızlara gönül ferahlığı ile çıkardın.bence t serisi sadece kışlık lastiklerde kullanılmalı

Bridgestone LM 30`u zaten kar lastigi olarak aldim. Yazlik lastiklerde Dunlop marka idi. Simdi depodalar H serisi ve 90 li bir rakam oldugundan eminim hatta 210 km\s hiza denk geliyordu. Simdiki lastikler icin ise sadece yuk olarak endiseliyim zaten cok yuksek hizlarda arac kullanmayi sevmiyorum.

Başka fikri olan yokmu arkadaşlar, gidip değiştirecem lastikleri....

Kış lastiği olarak kullanmadım hiç ama şu anda biz Combo'da 88T kullanıyoruz ve yük atıyoruz hiç bir sorun yaşamadık Michelin olmasına rağmen... Ancak kış lastiklerinin hamurlarının daha yumuşak olduğunu biliyorum çok ağır yük atarsanız baloncuk yapma itimalinin yüksek olacağını düşünüyorum, fabrikaya mail atın yada fabrikanın müsteri hizmetlerini arayın, kesin yardımcı olurlar...

sorun olacağını düşünmüyorum bende de 88h lastik var pirelli P6000. 3 senedir kullanıyorum 5 kişi bagaj dolu uzun yola gittim şükürler olsun sorun yaşamadım.

Birde internette aynı lastik kaç para

astra G lerin orjinal ebatı 195/60/R15 88H.siz 88T almışsınız kışlık lastik olduğu için sorun olacağını zannetmiyorum ayrıca yük endeksinde bir değişme yok sadece maximum yükle yapabiliceğiniz son süratte değişme varki o hızlarıda kış aylarında göreceğiniz düşünmüyorum

astra g lerin orjinal ebatı 195/60/r15 88h.siz 88t almışsınız kışlık lastik olduğu için sorun olacağını zannetmiyorum ayrıca yük endeksinde bir değişme yok sadece maximum yükle yapabiliceğiniz son süratte değişme varki o hızlarıda kış aylarında göreceğiniz düşünmüyorum

+1000

yüreğini ferah tut hiçbirsey olmaz çünkü doblo kango tarzı araçlardada t sınıfı kullanan var ve o kadar da yük atıyorlar yine birşey olmuyor

Geri