99 vectra 2.0i Benzinde Çalışmama

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan ufuk_e30
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

ufuk_e30

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar herkese selamlar. Forma yeni üye oldum. İsmin ufuk, Ankara'da yaşıyorum.

Bende 2.0i 99 model b kasa vectra var yeni aldım. Aracımı çalıştıramıyordum. Pompası bozuktu pompayı değiştirdim(içindeki bar dağılmış), benzin roleside bozuktu onuda değiştirdim. Pompa Bosch'un garantili pompası. Yalnız bunları değiştirikten sonra benzin çeyreğin altında iken araç yokuşta yada bir tarafı yüksekte iken yan durunca çalışmıyordu. Düzlüğe itekliyordum yada benzin alıp geliyordum hemen çalışıyordu. Arac artık düzlüktede çalışmıyor :) marşa başıyorum gıv gıv ediyor duruyor. Yeni role aldım taktım yine olmadı. Tomasetto tüp var, arabaya bakımda en son 29.12.2010 da yapılmış. Gaz kelebeğinin(kelebekde çok az pislik var çünkü temizletmiştim daha önce) orayı açıp marşa basıyorum en ufak bi benzin kokusu dahi gelmiyor. Ama pompa çalışıyor sesli olarak. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Şimdiden çok teşekkürler.Forumda böle yazışmak ilk deneyimim, yol yordam bilmiyorum pek sürçü lisan ettiysem affola...

Benzin filitrenizi kontrol ettirin,pompa çalışıyor,benzin gelmiyor ise tıkanıklık olabilir.

inşallah ondandır. yoksa çok korkuyorum beyin felan diye :( saolun.

benzin pompasının hortumunu kontrol edin belki düzgün takılmamış çıkmıştır birde o hortumda yırtık varmı bi bakın bunu anlamanın yöntemi depo kapağını sökün birisi marşa bassın ordan görürsünüz çalışıp çalışmadığını yada hortumda sorun olup olmadığını.Birde aracınız eğimlerde çalışmıyorsa pompanın ucundaki filitre düzgün ayarlanmaştır yada pompanın takıldığı kafese düzgün oturtulmamıştır.Benim pompayıda usta yan takmış kafesin tırnağını kırmış kırmızı çizgilerin altına düşünce benzini çekmiyodu bide pompa ucundaki filitreyi çok yukarı çekmiş biraz aşağı alıp kafesi düzelttiğimde en alttaki çizgide marş almaya başladı.

Benzin filtresinide değiştirdim yine çalışmadı en sonunda açtım pompayı birde baktım ki pompaya giren hortum çıkmış yerinden iiice kelepçeyle sıktım şimdi canavar gibi :)

sorun yine baş gösterdi motora benzim gelmiyor. Nasıl iş anlamadım gitti ?

hortumu tekrar kontrol edin

eğer hortum tekrarından atmıs olursa bu seferde diğer benzın hortumlarında tıkanıklık olabılır dımı?

tıkanıklık durumu olmaz gibi... vidalı kelepçe takın oraya hortum ya çıkmıştır yada büküldüğünden dolayı kelepce bağlantı yerinde yırtılmış olabilir.kapağı sökün motora giden gidiş ve dönüş hortumlarını takılı vaziyette marşa basın biri arkadan pompayı gözlemlesin.bende yukarda belirttiğim gibi takan usta pompayı yamuk oturtturmuş benzin kırmızı çizgiye düşünce çekmiyodu söküp onardığımda bi müdden düzene girmişti bi kaç gün sonra benzini hiç çekmedi kapağı açıp aracı direk benzinde çalıştırdığımda hortumun pompaya giren kısmının kelepçenin fazla sıkmasından dolayı yırtıldığını gördüm bide kapağı takarken hortum biraz bükülüyor ondan dolayı takarken dikkatli olmak gerek kafesi komple çıkartın güzelce hortumu pompaya öğle takın biraz basınçlı çalıştığından hafif gevşek olsa çıkar yerinden.

Yardımlarınız teşekkürler...
Dediğiniz gibi sorun hortumda imiş, pompanın hortumu yırtılmış, bizde hep idare eder diye düşünüp normal siyah hortum takıyorduk ama öyle değilmiş :) Şimdi kalın benzin hortumu aldık taktık sorunsuz çalışıyor sorun kalmadı.

Geri