Acemi sürücünün kullandığı araç ?

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yine ilginç bir konu ile karşınızdayım...

Sizin oraları bilmem ama Kayseride meşhurdur; "Acemi adam arabanın ömründen 3 yıl yer"
Sizce bunun gerçeklik payı nedir, gerçekten acemi adam arabanın ömründen ne kadar götürür. Ne kadar yıpratır?

Hemen bi örnekle konuyu pekiştireyim, kendi gözlemlerim;
Ben aracı 2013 Mayıs ayında aldım. Abimde arabaya belli bir maddi katkı yaptı, tabi ben ona borcumu ödeyene kadar aracın üzerinde acemiliğini attı. Bugüne kadar rahat bi 80-90 kere istop ettirmiştir, vites geçişlerindeki dengesizliği, öğrendikten sonra bile trafikteki sakat durumlarıda siz düşünün. eee elimiz mahkum, borç bitene kadar o da kullanacak...
şimdi iyi kötü alıştı ama şöyle bi durum var, aracı ilk aldığımızda debriyajdan ayağımı azcık kaldırmamla araba hareketleniyordu, şimdi ise ortalarda kavrıyor...
Sizce abim debriyaj balatasının anasını ağlatmış mı?

Kalkışta titreme varsa ömründen biraz yemişsiniz anlamına gelir, üstten kavrama da balatanın aşındığına işaret olabilir. Gaza yüklendiğinizde devir saatiyle aracın hızlanması paralel oranda hareket etmiyorsa balata kaçırıyor demektir, balata kaçırmaya başlayana kadar değiştirmeye gerek yok bence.

Kalkışta titreme varsa ömründen biraz yemişsiniz anlamına gelir, üstten kavrama da balatanın aşındığına işaret olabilir. Gaza yüklendiğinizde devir saatiyle aracın hızlanması paralel oranda hareket etmiyorsa balata kaçırıyor demektir, balata kaçırmaya başlayana kadar değiştirmeye gerek yok bence.

Gaza yüklendiğimde fazla dikkat etmedim ama hız ve devir saati aynı anda yükseliyor?
Tam olarak balata değiştirme zamanının geldiğini nasıl anlayacağız.. Ne gibi tepkimeler verir araç..

Gaza basarsın devir yükselir ancak araba gitmez ise, 10-20km hız arasında 5. vitese tak arabayı kaldırmayı dene ufak da olsa kavrıyor mu ona bir bak kavrıyorsa daha idare eder demişti ustam. Debriyaj hala görevini yerine getiriyorsa bence sorun yok.

kesinlikle acemi insan arabanın ömründen ömür yer,biraz idare etceksiniz o zaman :) Balata bitimini mert kardes güzel anlatmış,birde üzerine ekleyim,birden ikiye attığınızda aniden debriyajdan cekip gaz verdiğinizde araç boğulur,yani siz hızlı çeksenzde debriyajdan yinede yavaş yavaş çekiyo gibi olur ;)

sadece debriyajdan yese iyi motordan sağlam pek parça hatta vida bile kalacağını sanmıyorum acemi sürücünün elinde :D

Bu yüzden 1 abimden, 2 bayandan araba almam :D
Ama artık idare edicez, az kaldı bitti borçlar :D

sürücü kurslarında kullanılan araçların bir yada iki direksiyon sınavı dönemi sonunda debriyaj balatası değiştirdiklerini duymuştum. yani yılda 3 kez değişiyor sanırım.

sürücü kurslarında kullanılan araçların bir yada iki direksiyon sınavı dönemi sonunda debriyaj balatası değiştirdiklerini duymuştum. yani yılda 3 kez değişiyor sanırım.

bu yüzden çoğu albea-palio kullanıyo :D
en iyi ihtimalle hyundai :D

arkadaşım honda motosiklet yet.servisinde usta...

bana dediği honda varadero nun debriyaj balatasını bitirmek için kullansam parçalamaya aht etsem 40.binden aşağı bitiremem adam 15-20 binde yunuslar bitiriyor diyor :D
adamlar motorların fren balatasından önce disk i bozup geliyor :D
sıfır motoru teslim ediyorum 2 saat içinde kaza yapıp geliyor demişti...

aynı şekilde polislerin kullandığı ekip arabaları...

Geri