Amfi Koku Problemi?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan MerifasT
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

MerifasT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bassı açınca ses te biraz fazla ise bir müddet sonra amfiden tuhaf bi koku geliyor ve baya ısınıyor acaba çok açtığım içinmi oluyor kısıkken bişi yok

Amfi JBL 75,4 woofer jbl gt5 1100 w 30cm teyp orjn
Güç kalbosu 8AWG

Eğer amfi yeniyse belki plastik kokusu gelebilir cızlama ve cok ısınma varsa fazla zorlama amfiyi kablolarda ek varsa bundanda yapabilir uzun süre yüksek seste dinleme.

Aküyü 100A takabilirsin. Ya da 2. bir akü takabilirsin.Veya capasitör takabilrsin.Bu dediklerimden sonra sorun düzelecektir.Devam edersen jbl güçlü bir amfi olduğu için yavaş yavaş sigortayı eritmeye başlayacaktır ve de sigortan cam sigorta ise geç atma sorunu ile amfi çıkışlarına doğru gidecek ve kanalın 2 sini yakacaktır.Kolay gelsin.

Amfiyi 2. el Aldım dediğim gibi biraz zorladığım için oluyor galiba :D kablolarda ek yok seste bozulma v.s de yok

amfinin içindeki mosfet transistörler ısındığı için alıyorsun kokuyu.

Bunun bi zararı varmı ? İlk kez zorladım amfiyi

Isınmasının normalde bir zararı yok ama aşırı ısıtırsan (zorlarsan) yanabilir. Kokunun hangi bileşenden geldiği de önemli, aşırı akım çektiği için güç transistörleri zorlanıyor olabilir veya çıkış yükselteçlerinden geliyordur. Güç transistörleri patlasa da sorun olmaz, tanesi 5 liradan değişir ama yükselteçler yanarsa masrafın artar

mümkünse amfiyi biraz havalanmasını sağlayacak bir yere koy, ya da fan falan tak içine.

arkadaşların söylediği problemin nerden kaynaklandığıdır.Dediğim gibi amfini zorlamak istemiyorsan gücü artır...

Fan takmayı bende düşündüm ama bunu nasıl yapabilirim :D

Fan takmayı bende düşündüm ama bunu nasıl yapabilirim :D
Amfide illa havalandırma boşlukları vardır, oraya küçük ekran kartı fanlarından takacaksın, elektriğini de anfinin güç kablosundan paralel alacaksın (12V) fanları da transistörlerin olduğu taraftan taktıysan içeri, ters tarafa taktıysan dışarıya üfleyecek şekilde konumlandıracaksın.

Gerçi o transistörler çok büyük ihtimalle aluminyum kasaya sabitlenmiştir soğutma sağlamak için. Bir şekilde aluminyum kasayı soğutabilirsen, o da aynı görevi görür.

Geri