araba 3 bin deviri geçmiyor gaza yüklenince 4 bine bile zor geliyor.

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan baris81
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

baris81

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
araba gaz yemiyor, yolda giderken 3 bin devire kadar normal çıkıyor. 4 bini zor görüyor. arıza ışığı yandı ve giderkende yanıyor. götürüp makineye bağlatıcam ama merak ettim acaba egr midir yoksa turbo selenoidmi. Bunun haricinde giderken silkelenme vs problem yok. astra H cdti

araba gaz yemiyor, yolda giderken 3 bin devire kadar normal çıkıyor. 4 bini zor görüyor. arıza ışığı yandı ve giderkende yanıyor. götürüp makineye bağlatıcam ama merak ettim acaba egr midir yoksa turbo selenoidmi. Bunun haricinde giderken silkelenme vs problem yok. astra H cdti

Gaza basınca sesı boguk cıkıyormu?

Gaza basınca sesı boguk cıkıyormu?
yok boğuklukta yok herşey normal motor sesi vs normal, sakin araba kullanıyormuş gibi düşünün .(3bini deviri geçmeyerek) ama gaza basınca 2.8 -3000 devir yukarısına zor çıkıyor 4 bine kadar gelemiyor bile. yol bilgisayarından giderken anlık tüketimi gösledim ondada öyle gaza yüklenince vazla değer çıkmadı oda normal. 10 km kadar turladım müsahit yerlerde stop edip yine çalıştırdım arıza lambası giderken sönmedi gene yanıyor.

daha 5 bin km kadar önce kurum bağlayan egr valfi ve egsoz manifoltları kurumlarını yeni temizletmiştim hava almamayla alakalı birşey imkansız gibi. acaba egr mi .

Son düzenleme:
Aracının arıza kodu kontrolünü yaptırdınmı genel de turbo selenoid valfinden kaynaklanıyor.

Dostum hiç arıza bulmakla uğraşma o lanet sorunu ben eski aracım olan dizel 307 de 2 defa yaşadım bulana kadarda canım çıkmıştı (neredeyse gitmediğim usta kalmadı)

Sorunun HAVA AKIŞ METRESİ ndedir , büyük ihtimalle hava akış metrende ya kırık yada çatlak oluşmuştur bundan dolayı aracın belli bir devirden sonra hızlanmıyordur

Fiyatını merak ediyorsun biliyorum , pejo 307 nin SIFIR hava akış metresi 250 TL civarındaydı (bu sorunuda araç mersinden kayseriye giderken yapmıştı , Niğde oto sanayisinde değiştirmek zorunda kaldık parçayı) Ama OPEL ler için bir bilgim yok fiyat konusunda , aşağı yukarı aynıdır sanırım

Tamiri varmı dersen hayır YOK , değiştirmen lazım ne yazık ki

Değiştirdikten sonra ne oldu dersen

Araç adeta şahlandı desem yalan olmaz , 50 KM yi zor gören araç 130 - 150 KM de banamısın demez oldu

Son düzenleme:
sorun tech2 ile baktırınca, gaz pedalı arızası çıktı. arabada harici takılan powerchip var (enjektör bobini kablosuna paralel takılan). onu söküp çipsiz olarak takınca düzeldi. sonra soketi doğru taktımmı diye söküp gene taktım, soküp takınca çipsiz halde gene aynı arızayı yaptı. çipi geri taktım düzeldi sonrada bida oynamadım şuan normal. heralde kablo soketi belki oksitlenme vs yaptı ufak temassızlıkta bu arızayı vermiş olabilir diye düşünüyorum.

Geri