Araç Alım/Satım ?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan aSreG
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

aSreG

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yarın sabah Araç almak için Bartına gidicem. Ankara'ya döndüğümde araca LPG bağlatıcam ama plakanında değişmesi gerek. Ben önce araca LPG taktırıp sonra ruhsat işlemleri için emniyetemi gideceğim. Nasıl bi yol izlemem gerekiyo maalyeti nedir? Bilgisi olan varmı

Önce taktırıp sonra ruhsatını yenilemen daha mantıklı. LPG taktırdıktan sonra sızdırmazlık raporu alıp onunla beraber aracı muayeneye sokman gerekli. Ondan sonra da taktırmış olduğun LPG'yi ruhsatına işleteceksin. İki iş yapma derim ben.

Karabük'ten gelirsen selam söyle memleketime :D zaten alım satım yapıldıktan sonra hemen lpg işletim sızdırmazlık belgeni al muayneye sok aracı ordan evraklarla emniyette işlerini hallet...

1-aracın satış işlemlerini noterden gerçekleştir satış sendini ve geçici ruhsatını al
2-aracın mevcut plakasına göre senin adına geçici ruhsatına istinaden sigorta poliçeni kestir (dikkat önemli bir husus)

3-sonra aracına lpg montajını yaptır ve gerekli belgeleri al(montaj plan proje fatura vs)
4-sonra makine mühendisleri odasından sızdırmazlık raporunu al
5-sigortacı yada siz muamelecimi diyorsunuz ona ek 1 doldurt ve yeni kayıt dosyanı al
6-bu evraklarla beraber muayene işlemlerini yaptır muayene bilgilerini ek-1 forumuna doldurulacaklar
7-trafik tescile başvur ve yeni plakanı al
8-ruhsatın eline geçtikten sonra sigorta poliçeni yeni plakana göre zeyil yaptırırsın

satış yapıldıktan sonra bu işlemleri yaptırma süren yanılmıyorsam 1 ay

Son düzenleme:
1-aracın satış işlemlerini noterden gerçekleştir satış sendini ve geçici ruhsatını al
2-aracın mevcut plakasına göre senin adına geçici ruhsatına istinaden sigorta poliçeni kestir (dikkat önemli bir husus)

3-sonra aracına lpg montajını yaptır ve gerekli belgeleri al(montaj plan proje fatura vs)
5-sigortacı yada siz muamelecimi diyorsunuz ona ek 1 doldurt ve yeni kayıt dosyanı al
6-bu evraklarla beraber muayene işlemlerini yaptır muayene bilgilerini ek-1 forumuna doldurulacaklar
8-ruhsatın eline geçtikten sonra sigorta poliçeni yeni plakana göre zeyil yaptırırsın

:eek: ne çok işlem gerekiyormuş:(
gitti 2-3 gün desene...yok anam yok biz adam olamayıııız yüz sene geçse yine olamayız.bir araba satın alma açma işlemine bak :(

bu işlemlerin hepsi LPG montajı dahil 1 gün sürdü benim :)

Bayağı karışık kafam karışmadı desem yalan..
Almanyada aracın bir kafa (yani tapu kağıdı) birde ruhsat olur,diyelim araba alacağım ikinci el,aramızda satış mukavelesi yapar imzalarız tarihi ile o tapu elinde ise zaten borcu olmaz taşıtın kredi çekti ise bankada olur..o satış mukavelesi sigortadan poliçe alır plaka açmaya giderim "5 dakikada elimde olur bu kadar :)
ne noter ne bilme ne....????
Burda sıfır aldım onun için uğraşmadım yalan demeyim iki imza vekalet iş bitti ama ikinci el kafam karıştı
Ha bu arada unutmuş iken ekleyim satış tarihinden evvel ceza bana gelmez yani vergi borcu imiş kredisi imiş ne bileyim trafik cezası imiş başımı ağrıtmazlar

Son düzenleme:
Bayağı karışık kafam karışmadı desem yalan..
Almanyada aracın bir kafa (yani tapu kağıdı) birde ruhsat olur,diyelim araba alacağım ikinci el,aramızda satış mukavelesi yapar imzalarız tarihi ile o tapu elinde ise zaten borcu olmaz taşıtın kredi çekti ise bankada olur..o satış mukavelesi sigortadan poliçe alır plaka açmaya giderim "5 dakikada elimde olur bu kadar :)
ne noter ne bilme ne....????
Burda sıfır aldım onun için uğraşmadım yalan demeyim iki imza vekalet iş bitti ama ikinci el kafam karıştı
Ha bu arada unutmuş iken ekleyim satış tarihinden evvel ceza bana gelmez yani vergi borcu imiş kredisi imiş ne bileyim trafik cezası imiş başımı ağrıtmazlar

burada esasında farklı değil 2 el araç aldığınızda sadece noterden satışını gercekleştiriyorsunuz sonrada size gecici ruhsat veriyorlar 10 gün sonra gercek ruhsat evinize geliyor bu kadar basit.

fakat arkadaş arabayı aldıkdan sonra lpgsi olmayan bir araca LPG taktırmak istiyor işte burada prosedur biraz karışıyor :D

Teşekkür ederim Murat o zaman kolay, yoksa yukarıdaki gibi ise bayağı karışık imiş :)

Geri