aracım öldü mü?

BaranErol

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selamlar bende 1.4 c14nz motorlu corsa b var sorunu ise şu ilk zamanlar motor ilk çalıştığında 15 dk sarsıyodu yani ısınana kadar ve rolenti gaza dokunmadan sabit beklerken dengesizdi sonra giderken gaz kesmeye başladı ve çok fena sirkeliyordu içerdekileri dahada sonra artık çalıştırmak eziyet oldu çünki gaz yemiyor tekleyip stop ediyor 30 dk boyunca çalıştırmaya çalıştım ve en nihayetinde zar zor çalıştı ama yinede yolda giderken tekliyor ve stop ediyodu tamirci bujileri değiştirdi diştribütörle oynadı oldu sandım evin önüne çektim sabah yine çalışmadı egzozdan kapkara dumanlar falan atıyor ama çalıştıktan sonra böyle bi durum kalmıyor acaba sorunu nedir yardımcı olabilirmisiniz? (aracıma hiç lpg takılmamıştır) ilginiz için teşekkürler :)

Yakıt sistemi kaynaklı sorun olabilir.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

genel anlamda siyah dumanın mantığı budur: İs ve yanmamış karbon nedeniyle meydana gelen zengin karışımların sonucunda oluşur. Yakıt yanarken yeterli derecede hava bulunmayışı ve diğer nedenlerden oluşur.

Yetersiz hava girişi : Yetersiz hava hava filtrelerinin tıkanması vb sonuçlardan kaynaklanır. Yanma için gerekli hava az olunca daha fazla yanar ve bir motorun duman çıkarmadan taşıyabileceği yük miktarı azalır.

enjektör sorunu : Enjektör meme deliklerinin tıkanması veya bozulması yakıtın silindirde düzensiz olarak dağılmasına neden olur. Bu da duman yapan zengin karışımları meydana getirir. Çok yüksek enjektör basınçları veya çok düşük yakıt yoğunluğu o kadar ince bir sprey oluşturur ki bunun havanın içine yeterince karışması mümkün olmaz . Memeden uzakta bulunan hava yanma işlemine katılmaz yakıt az havayla yanar ve duman ( siyah oluşmasını sağlar. Kısmen tutuk bir enjektör iğnesi enjeksiyon zamanını değiştirir ve duman meydana getirerek çalışmayı bozar buda yakıtla havanın kötü karışmasının bir sonucudur.

Timing hatası : Yakıtın geç enjeksiyonu geç ateşlemeye sebep olabilir bu durumda yakıt tam olarak yanmaz ve kara duman oluşur. Ateşleme çok geç olup eksik yanma olduğu takdirde “ beyaz duman” (Buharlaşmış yanmamış yakıt ) meydana gelir. Motor iyi durumdaysa enjeksiyon vaktini ileri almak beyaz dumanı yok edebilir.

buna göre corsa bleri hiç bilmiyorum egr varsaona bakmak gerek ve enjeksiyonlu olduğunu tahmin ediyorum enjektörlerde gitmiş olabilir yada en basiti ve ucuzu hava filtrenizi ne zaman değiştirdiniz

Geri