Arkadaşlar yakitla ilgili bir sorum olacak

free_kentli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracım 1035 km oldu Astra 1.3 cdti yol bilgisayarı 7.9-8.3 arası ortalama gösteriyor şehir içi, aracı teslim aldığımda 0 km olduğu için çok yakacağını zamanla normale döneceğini söylediler bu zaman dilimi doğru mudur? ve rodaj denilen zaman ne zaman biter?

5000 km'ye kadar fazla üstüne düşmeyin bu çok yakma olayının. ama 5.000den sonrada şehiriçi sakin kullanımınızda hala 8lt civarı yakıyorsanız servise bi kontrol ettirin

aracım 1035 km oldu Astra 1.3 cdti yol bilgisayarı 7.9-8.3 arası ortalama gösteriyor şehir içi, aracı teslim aldığımda 0 km olduğu için çok yakacağını zamanla normale döneceğini söylediler bu zaman dilimi doğru mudur? ve rodaj denilen zaman ne zaman biter?

Durun ortalama hızınızı da ben tahmin edeyim; 19 ile 21 km/h arasında bir yerlerde değil mi?

Ort.hız 20 km/h
Ort tük 8,00 lt/100

Ort hız 30 km/h
Ort tük 6,10 lt/100

Daha yüksek ortalamaların pek anlamı yok çünki ağırlıklı kullanımımız şehir içinde oluyor.

Son düzenleme:

astra 1.3 cdti ın yakıt tüketimi ile ilgili herkesin çok farklı değerleri mevcut. bunun kullanım şekli, gidilen mesafe, taşıdığı kişi sayısı, lastiklerinin basıncı ve akaryakıtla alakası olduğunu söyleyebilirim. ben aracımı 03 ocakta aldım dondurucu soğuk olmasına rağmen ilk 1000km de 5,5 lt üstüne hiç çıkmadı. şu anki ortalama 5,3 lt ve son deponun ortalaması 4,9 lt.
benim fikrime göre arabanızın çok yakmasının sebebi kısa mesafede 20km ortalama hızda yüklü bir şekilde kullanmanız. tabi bunda kullanım tarzınızda önemlidir. Ancak rodaj süresi bitse bile sizin bu değerleriniz 1 ya da 1,5 lt 'den fazla farketirmeyecektir. rodaj işide segman ve yatakların birbirine alışması için öngörülen süredir. bunu ülkemizde herkes 1000 km diye nitelendir. ancak günlük 40km toplamda 1000km yol yaparak aracın rodaj süresini tamamlamanız mümkün değildir. aracınız için en iyi rodaj süresi ve şekli sabit hızda yapacağınız uzun yol seyahati olacaktır. aracın motor ısısnı yakalayarak 3 saatlik bir seyahat yapmanız rodaj süresinin gerçekleşmesine yetecektir.

Durun ortalama hızınızı da ben tahmin edeyim; 19 ile 21 km/h arasında bir yerlerde değil mi?

Ort.hız 20km/h
Ort tük 8,00 lt/100

Ort hız 30
Ort tük 6,10 lt/100

Daha yüksek ortalamaların pek anlamı yok çünki ağırlıklı kullanımımız şehir içinde oluyor.

sizi kutluyorum gerçekten, ortalama hızı yazın diye okadar belirtmemize rağmen yine ısrarla ortalama hızı değil ortalama tüketimi yazıyorlar, ekranda yazmasa diyecek bişey yok ama o da yazıyor ekranda. ben de kendi değerlerimi paylaşayım bir fikir olur umarım arkadaşımıza.

stra 1.4 HB classic III
ortalama hız : 24 km/s (bu 1175 km.lik aracı aldığımdan bu yana olan değer)
ortalama tüketim: 7,9 lt / 100 km.

ortalama hız : 42 km/s (toplam 47 km. lik sıcak mototrla gidiş, soğuk motorla dönüş )
ortalama tüketim: 5.2 lt / 100 km.

ortalama hız : 27 km/s (toplam 8.8 km sabah işe geliş)
ortalama tüketim: 7.1 lt / 100 km.

bu yazdığınız değerler anlık tüketim mi eğer anlıksa normal ama 100 km bölümüne çektiğinizde biraz fazla ben ilk çıkardığımda 6.5 litreydi şimdi 5.8 5.7 oldu

hızımı hatırlamıyorum yarın bakarım ona ama benımde ılk cıkardıgımda 6.5 tı yakıt ortalamam.suan 3500 km deyım bu ortalama 6.0 a dustu.son depo ortalamam ıse 5.8 sehır ıcı dısı karısık.3500 km dekı hız ortalamam 35 olabılır ama emın degılım.bana da acıkcası bıraz cok geldı yazılan degerler

çok devirli kullanıyor olabilirsiniz.

benim araçım şuan 4800 kmde uzun yol cıkma fırsatım olmadı ama 2000 kmden sonra acımadım hiç yüksek devirlide kullandım..aracı sıkıştırdımda 210 km gördüm hız olarak şuana kadar en fazla.. genelde ortalamam 6.1 civarı ama 1 depo ile deneme yaptım en son 120 km üzerine cıkmadan 1060 km yaptım 4,9 lt ortalaması ile.. Bizim araçlarımızda kullanım tarzı çok etkili oluyor birde bol yokuşlu yollarda az yaktırma çok zor hale geliyor..

Geri