astra g arka fren sapma (tüvturk)

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan cemo52
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

cemo52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar benim 2000 model astra hb gl aracım var geçen hafta araç muayene istasyonunda arka frenlerde %34 sapma var diyerekten muayeneden malesef geçemedim.. :( gitmeden 2 gün öncesinde frenleri ayarlatmıştım ama bilgisayarlı test yaptıkları için araç geçmedi şunuda belirtiyim aynı kusurdan araç ikinci seferde kalırsa muayene üçreti yanmaktadır çektiğiniz çilede cabası acaba aynı sorunu yaşayan arkadaşlar oldumu veya cevrenizde nasıl ve nerede hallettiğinizi yazarsanız sevinirim

Kardesim, sapan el freni ise arabayi kaldiracaksin sonra tekerlekleri sökeceksin diskleri cikarip frenin durumuna bakacaksin ne halde eger iyi ise el freni telini girislerini kresle anyni anda elfreni cekilen yerde birelstigi yerden iki ayri tel gidiyorsa orayi da yagla ve el frenini bi iki tiklatana kadar cek bu arada tekerlekleri takmis ol ,tekerlekleri kontroll ederek el ile cevirme kontrolü yaparak telleri vidalarindan ayarliyacaklsin taki ikisi de ayni gücde tekeri bloke edene kadar
bu kadar,eger normal arka frenler farkli cekiyorsa o zaman frenin yagini degistir havasini al..
saygilarmila

Son düzenleme:
Arkadaşlar benim 2000 model astra hb gl aracım var geçen hafta araç muayene istasyonunda arka frenlerde %34 sapma var diyerekten muayeneden malesef geçemedim.. :( gitmeden 2 gün öncesinde frenleri ayarlatmıştım ama bilgisayarlı test yaptıkları için araç geçmedi şunuda belirtiyim aynı kusurdan araç ikinci seferde kalırsa muayene üçreti yanmaktadır çektiğiniz çilede cabası acaba aynı sorunu yaşayan arkadaşlar oldumu veya cevrenizde nasıl ve nerede hallettiğinizi yazarsanız sevinirim
ocak ayında bende vize yaptırdım el fireninin sapma değeri yüzde 88 senin değerden bile fazla.
kontrolu yapan görevli opel servisinden gelme arkadaşın çağardı durumu sölğledi.
elemanın verdiği cevap ise . bu model vectralarda normal bişey araç sanki buzda sanıp kendini toplamaya çalışıyor dedi ve geçti tüvtürkün verdiği raporda bile sapma değeri yüzde 88 olarak işlendi. bence seninkide normal bişeydir. bu durumu servile görüşüp masraf yapmadan halledebilirsin..

El freni;

Sol: 150 Sağ: 71 sapma % 53 hafif kusurlu olarak değerlendirildi. Normal frenlerde (1 nci aks ve 2 nci aks değerleri) sorun yok. Değerlendirmelerden de anlaşılacağı gibi normal frenlerde sorun yoksa muayeneden geçiyor. Arka frenlerdeki sapma değeri tehlike sınırları içerisinde olunca muayeneden onay vermiyorlar. El freni ayarı kusursuz olmasa da çok küçük sapma değerlerine kadar yapılabilir.

yapmayın abi benim değerler sol 104 sağ 102 sapma %2 araç corsa c van bence bişe vardır kontrol ettir

yapmayın abi benim değerler sol 104 sağ 102 sapma %2 araç corsa c van bence bişe vardır kontrol ettir
1 ve 2 nci akslardaki fren sapmaları önemlidir. Benim değerlerde % 53 olan sapma el freninin değeri. 2 nci aksta veya 1 inci aksdaki sapma değerleri bu oranda olsaydı muayeneden geçmezdi. Elbette ayarları, gerekirse onarımı yapılacak, şu an için tedbiren aracı park ettikten sonra el freni+vites kombinasyonunu uyguluyorum.

bakalım arkadaşlar yarın maslakta bosch car servise gidicem orada bilgisayarlı test cihazı varmış bu arada test 50 tl bakalım ne çıkacak malum son şans bu seferde geçmezse muayene üçreti yanıyo artı gidip gelmesi beklemeside de cabası inşallah geçer (valla rüyalarıma giriyo...:mad:)

arkadaşlar bu degerler muayene raporunda herkese verilmiyor mu ? bende mart ta yaptırdım raporda hiç deger meger yok altında kusursuz muayene onaylandı yazıyor sadece bu değerleri isteyene mi veriyorlar . araç 2000 model astra cd

Bütün muayeneye girenlere veriliyor diye biliyorum ben çünkü bütün araçların fren kontrolü yapılıyor.
Ben de dün geçtim, sorunsuz. fren sapma değerleri en yükseği % 14 dü.
sordum bu değerler nedir diye, abi seninkiler iyi, % 30 ve üzeri geçmiyor dediler.
üç saat bekledim sırada.

geçtim arkadaşlar

Geri