Astra h eps

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Grkem37
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Grkem37

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Astra Classic 3 'lerde EPS ( yüksek hızlarda sertleşen direksiyon ) var mı?

İyi günler . . .

eps var da
bu ifadenin açılımı yüksek hızda sertleşen direksiyon değil
elektrik destekli direksiyon
electronic power steering
park ederken yumuşak, yüksek hızda sert olması lazım tabi

Son düzenleme:
Hay çok yaşa e mi, ben yazacaktım sen yazmışsın :)

Eyvallah hocam, hep birlikte :)

eps var da
bu ifadenin açılımı yüksek hızda sertleşen direksiyon değil
elektrik destekli direksiyon
electronic power steering
park ederken yumuşak, yüksek hızda sert olması lazım tabi

Oktay Bey işte bizdeki: park ederken sert, yüksek hızda çok sert direksiyon sistemi :D

Şaka maka Astra'yı alalı 1,5 ay oldu, sertliğine alışmışım. Haftasonu Eskişehir'de kayınpederin Aveo'su ile çarşıya indik. O işlerini hallederken ben de araç içinde bekledim. Bir iki kere sokak ağzından arabayı çekmem gerekti. Direksiyon yokmuş da düşünce gücüyle dönüyormuş gibi geldi resmen Astra'nın üzerine :)

Fiat city mode
parmakla çevriliyor direksiyon
amerikan style :D

Konu ve kavramlar çorba olmuş.

Önce sorunun kısa cevabı. Astra H da EPS yok!

Yüksek hızda sertleşme, vs. direksiyon sertliğinin ayarlanmasının EPS ile birebir ilgisi yok. Bu bir özelliktir ve "power steering" diye geçer. Aracın farklı hızlarında direksiyonun farklı sertlikte olması.
Bunu elektrik desteğiyle yapan EPS sistemler vardır. Veya Astra H'daki gibi hidrolik basıncı ile destekleyen sistemler vardır.
Astra H'da servo motor ile beslenen hidrolik bir sistem var. Bu sertleşme ve yumuşama sağlanıyor ama tam elektrikli bir sistem kadar fark olmuyor. Servotronik, elektro-hidrolik gibi isimlendirmeleri var.

babam da bi kaç yıldır palio var. ben de corsa d aldım 1,5 yıldır kulanıyordum ve palionun direksiyonu çok sert geliyodu her seferinde. geçen hafta corsa yı satıp astra aldım ve anladımki palio nun direksiyonu yumuşak corsanın ki ise tüy gibiymiş :)

Geri