Astra H vites topuzu değişimi

34Önder

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Arabam astra H 2008 6 ileri ne yazıkki vites topuzunu eskidiği için değiştirmek istediğimde orjinalini GM bulamadım güvenilir bir siteden aldığım topuzu ise taktığımda.. arabaı 1. vitese aldığımda geri vitese geçiyordu.. baya uğraşmalardan sonra sorunu çözdüm..
1) Topuz üzerindeyken körüğü çerçevesi ile alttan çıkartın.. vites çubuğunun üzerinde en altta takılı olan beyaz renkli parçanın bitiş noktasını kalın bir ispirtolu kalemle çubuk üzerine işaretleyin.. şimdi vites topuzunu sökebilirsiniz... sağa sola doğru çevirerek çıkarabilirsiniz..
2) Çıkardığınız mekanizmadaki topuzu yenisi ile değiştirdikten sonra artık yerine takabilirsiniz .. Taktıktan sonra topuz üzerindeki mekanizmanın en altındaki beyaz parçanın daha önceden işaretlediğiniz seviyeye gelmesi lazım.. yukarda kalırsa 1. vites yerine geri vitese geçer
Çözümü..; Taktığınız topuzu mekanizmadan çıkartın.. eski topuzuda yanınıza alarak doğru bir anahtarcıya gidin.. Yeni aldığınız topuzun kalınlığını vede derinliğini eski topuzunuzu vererek aynı ölçülere getirmesini isteyin.. uygun matkap ucu ile bu işlemi yaptırın.. ve şimdi yerine takın işaretlediğiniz seviyeye kadar mekanizmanın inmesine dikkat edin yukarda kalırsa sistem düzgün çalışmıyor..
Bu arızanın tesbiti için en az beş tane opel servisine gittim hiçbiri yapamadı.. komple vites kutusunu çıkmacılardan alarak değiştirmeyi önerdiler kendi uğraşmalarımla araştırmalarımla düzeltebildim.. En alttaki vites fiberine yayla birlikte takılan zamanla aşınan beyaz parçanın ne yazıkki yenisi yok. satan yeri bilen varsa paylaşsın alırım.. Hepinie kolay gelsin

Geri