Astra J Gösterge Üzerinden Gelen Plastik Trim Sesini Giderme

ikra71

VIP Üye
18-Çankırı
Siteyi ziyaret et
Merhabalar. Astra J kasa aracım ile pütürlü yollara girdiğim zaman gösterge üzerinden zırıltı şeklinde plastik trim sesi geliyordu. O kısıma würth silikon sprey de dahil olmak üzere ne sıktımsa fayda etmedi ve bende çareyi o kısmı komple sökerek kendimce bir çözüm yolu buldum ve bunu sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle aşağıdaki kısa video da üst kapağı nasıl söktüğümü görebilirsiniz.

Görüntüleme: https://youtu.be/X4CxsrbfQE4

Üst kapağı tamamen ön panelden ayırmak için aradaki plastik bağlantıyı 7mm lokma anahtarı ile sökerek ve üst kapağı tamamen ön panelden ayırıyoruz.
22.jpg

Kırmızı ok işareti ile işaretlemiş olduğum yerler üst kapak ile temas eden yerler ve bu kısımlar pütürlü yollarda üst kapak ile titreşim yaparak zırıltı sesini çıkartan yerler.
23.jpg

Şimdi bu kısımlara bez bant yapıştırarak izolasyon yapıyoruz.
24.jpg
25.jpg
26.jpg
27.jpg
28.jpg

Aşağıda görmüş olduğunuz resim söktüğümüz üst kapağa ait. Resimdeki yuvarlak içerisindeki klipsler üst kapağı tutuyor. Ben o klipsleri tekrar yerine takarken kolay girsin diye üzerlerine çok az yağ damlattım. Ayrıca resimde görmüş olduğunuz bez bantlar yuvarlak göstergelerin tam üzerine denk geliyor ve zırıltı sesinin büyük kısmı oradan çıkıyor. Görmüş olduğunuz o bez bantlar kapağı yerine taktıktan sonra kesinlikle görünmüyor. Umarım faydalı bir paylaşım olmuştur. Herkese kolay gelsin.
29.jpg

Son düzenleme:

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Bugüne kadar gördüğüm en detaylı anlatım emeğinize sağlık teşekkürler hocam. Konuyu sabitliyorum.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
@ylmzmtl hocam sizin bu konuda şikayetiniz vardı öyle hatırlıyorum. Bu konuyu incelemenizi öneririm.

• Beğen
Tepkiler: ylmzmtl

ikra71

VIP Üye
18-Çankırı
Siteyi ziyaret et
Bugüne kadar gördüğüm en detaylı anlatım emeğinize sağlık teşekkürler hocam. Konuyu sabitliyorum.
Rica ederim Hasip Bey. Faydamız dokundu ise ne mutlu bize.

ylmzmtl

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.ylmzmtl.com
Tek kelimeyle müthiş elinize emeğeinize sağlık @ikra71 hafta sonu mutlaka uygulayacağım. Havalar soğuduğu için bu plastik malzmeler daha da sertleşiyor ve ses daha da artıyor. Ayrıca bunlara ilave vites konsolunun ön göğüse bağlandığı sağ ve sol içte kalan plastik ek yerlerinde de zırıltı olmakta o bölgeye de bu uygulama yapılabilir diye tahmin ediyorum
@ylmzmtl hocam sizin bu konuda şikayetiniz vardı öyle hatırlıyorum. Bu konuyu incelemenizi öneririm.

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Ellerine sağlık..Gerçekten detaylı ve faydalı bir çalışma olmuş..Bu bölümden göstergelere yani içine ulaşılıyormu?

mskirca

VIP Üye
10-Balıkesir
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederiz :) çok faydalı ve gerekli bir anlatım olmuş.. benim eski ford fiesta da başıma gelmişti, çok can sıkıcı bir durum gerçekten..

Emeğinize sağlık...

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Elinize kolunuza sağlık. Ben de yapılacaklar listesine ekledim bu işi, belki emniyet kemer ayar kapaklarına da düşünüyorum ses gelip gelmediğinden tam emin olmasam da...

ikra71

VIP Üye
18-Çankırı
Siteyi ziyaret et
Ellerine sağlık..Gerçekten detaylı ve faydalı bir çalışma olmuş..Bu bölümden göstergelere yani içine ulaşılıyormu?
Bu işlemleri yaparken hava karardığı için detaylı inceleme şansım olmadı. Ancak gördüğüm kadarıyla göstergeler tek bir panel halinde yerleştirilmiş oraya. Sökmek için herhangi bir vida gibi bir şeyler görmedim. Muhtemelen tırnaklıdır diye düşünüyorum.

---- Seri mesaj engellendi. Mesajlar birleştirildi. (Opel Forum) ----

Elinize kolunuza sağlık. Ben de yapılacaklar listesine ekledim bu işi, belki emniyet kemer ayar kapaklarına da düşünüyorum ses gelip gelmediğinden tam emin olmasam da...
Havalar düzeldiğinde kısmet olursa bir sonra ki hedefim emniyet kemerinin bulunduğu yeri sökmek olacak. Siz önce davranırsanız nasıl söküldüğünü görmek isterim.

Son düzenleme:

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Bu işlemleri yaparken hava karardığı için detaylı inceleme şansım olmadı. Ancak gördüğüm kadarıyla göstergeler tek bir panel halinde yerleştirilmiş oraya. Sökmek için herhangi bir vida gibi bir şeyler görmedim. Muhtemelen tırnaklıdır diye düşünüyorum.

---- Seri mesaj engellendi. Mesajlar birleştirildi. (Opel Forum) ----

Havalar düzeldiğinde kısmet olursa bir sonra ki hedefim emniyet kemerinin bulunduğu yeri sökmek olacak. Siz önce davranırsanız nasıl söküldüğünü görmek isterim.
Arka park sensörü takılırken sensör ekranı gözüme gözüksün istemediğim için emniyet kemeri yükseklik ayarı yaptığımız plastik parçanın altındaki siyah parçanın arkasına koymuştu usta. Tam emin değilim ama hatırladığım ķadarı ile, önce orta direğin altındaki siyah parça sonra bu parçanın üstünde kalan emn. kemeri parçası çıkıyor. Önce emn. Kemeri parçası çıkmıyor ama o kesin, tecrübe ile sabit. Arka lambaya kablo çekerken zorlayıp esnettim bu parçayı, neredeyse kırıyordum.