Astra K alırken nelere dikkat etmeliyim? Araç önerileriniz nelerdir?

alicanbaskirkan

Kayıtlı Kullanıcı
22-Edirne
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba,

Dün (18/10/2024) tarihinde Opel Astra J 2014 HB ( 15 çıkışlı ) Sport paket 136bg, 1.6 dizel manuel 184k kilometrede ki aracımı satmış bulunmaktayım. Aracımın üzerine biraz daha bütçe koyarak, Astra K almayı düşünüyorum. Astradan vazgeçmek istemiyorum. Astra J hakkında deneyimlerim ve bilgilerim olmasına karşın, K hakkında üst düzey bilgiye sahip değilim ve aracı alırken dikkatli olmak istiyorum. Araçta önem verdiğim ana husus motor/mekanik. Çünkü Edirne/Uzunköprüde yaşıyorum ve burası sanayi olarak küçük bir yer. Araçta büyük sorunlar oluşması halinde usta bulmak biraz zor olabiliyor. Her aracın kronik sorunları olabilir, arıza verebilir tabii ki. Bunlara da uygun tamir çözümleri üreteceğim haliyle.

Astra K veya Megane 4 1.3 TCE arasında çok kararsızım. Bu fiyatlara hangi araçları önerirsiniz?

Astra K - 120. Yıl Paket, 150 BG Benzin-Otomatik hakkında deneyimleriniz, yorumlarınız nelerdir?

K serisi başlangıç GM devamındaysa PSA grubu tarafından geliştirildi. GM motorlu versiyonlarında özellikle benzinli gruplarda uygun yağ kullanılmadığında krank kolu kırılması sorunu olduğu söyleniyordu, ancak sizinde kullandığınız 1.6 dizel motorlu araçları oldukça sorunsuz ve bakımlarına dikkat edildiği sürece herşey yolunda olacaktır. Marka fanatikliği yapmadan Opel vs Renault mu diyecek olursanız öncelikle elinizde ki para ile hangisinin en yüksek model yılına sahip olanını alabiliyorsunuz bunu değerlendirebilirsiniz. Unutmayınız ki genç araçlar hem gelecekte satış yönünden hemde şu an da sorunsuz kullanma yönünden size avantaj sağlayacaktır.

Astra K kasanın en sorunsuz versiyonu 1.4 atmosferik motorudur. 1.6 Dizelleri de güzeldir fakat Triger zincirinin değişimi Masraflıdır. 50-55 bin lira civarındadır.

1.4 turbo 150 HP versiyonda piston kırma sorunu mevcuttur. 3 silindirli 145 HP modeli ise piyasada çok az var parça ve usta problemi olabilir..

Megane 1.3 tce Termostat problemi harici sorunu yoktur. 1.5 Dci çok daha sağlıklıdır. Ustası parçası boldur piyasası iyidir.

Geri