Astra Yakıt Tavsiye

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan ahmet07
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

ahmet07

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar;
bildiğiniz üzere ben opel astra 2000 model bir araç almıştım.
ilk başta 70 liralık tüp fullemiştik, aracın sayacı 100 kmdeydi. 450 km olunca, gaz ışığı 1 lambaya düştü.

herneyse geçen gün gaz aldık.birde benzin aldık. çünkü içinde biraz benzin olması lazımmış.

gazı aldığımız yer bp di sanırım. tam hatırlamıyorum fiş arabanın içinde.
benzin ve gazı nerden almalıyım ?

birde aracın rolantisi gaz ayarı düşükmüş, sürücü kursu hocası söyledi. hemen stop edecek gibi oluyormuş. sanırım eski sahibi yakıtı az yaksın diye yaptırmış. sizce açtırırsam çok yakıt yakarmı ?

merhaba arkadaşlar;
bildiğiniz üzere ben opel astra 2000 model bir araç almıştım.
ilk başta 70 liralık tüp fullemiştik, aracın sayacı 100 kmdeydi. 450 km olunca, gaz ışığı 1 lambaya düştü.

herneyse geçen gün gaz aldık.birde benzin aldık. çünkü içinde biraz benzin olması lazımmış.

gazı aldığımız yer bp di sanırım. tam hatırlamıyorum fiş arabanın içinde.
benzin ve gazı nerden almalıyım ?

birde aracın rolantisi gaz ayarı düşükmüş, sürücü kursu hocası söyledi. hemen stop edecek gibi oluyormuş. sanırım eski sahibi yakıtı az yaksın diye yaptırmış. sizce açtırırsam çok yakıt yakarmı ?

benimde rolantide ufak bi titremem var bu rolanti düşüklüğünü araştırmıştım sanırım rolanti ayarlanmıyordu rolanti motoru değiştiriliyordu. tabi araştırdığımda öğrendiğim birşey bu belki yanlıştır.Rolantideki düşüklük farklı sebeplerden de olabiliyor. Örneğin kendi aracımda usta katalizörü açtı birşeyi düzgün yapamadı ve rolantide titreme başladı. lpg hakkında yorum yapamam ama benzin konusunda shell önerebilirim 2 senedir shellden alıyoruz benzini hiç hoplama zıplama çekmeme kurum gibi sorunlarla karşılaşmadık

cevap için saolasın hocam. yavaş yavaş kurs alıyorum. tanıdığımız sürücü kursu öğretmenleri bayan çıktı. onlar söylüyor. bende arabayı yeni kullanmaya başladım.
şu rölanti denilen yer 2 nin altında duruyor hafif titriyor gibi.

BRrBmj.jpg

resim örnektir. sadece göstermek için internetten buldum.

işte bu ayarlanıyormuş. kadın sürücü kursu hocasının dediği bu.

Yer antalya. bazen hafif yokuş yukarıda ışık oluyor, 8-10 araba ard arda bekliyor. işte orda stop ettirmekten korkuyorum.

ışıklarda durup kalkarkende stop etmesin diye gaza biraz fazla basıyorum.

-------

birde ilk başlarda şehir içinde çok gaz veriyorum. 100 metrede bir ışık var, dur kalk yapıyorum. benzinde kullansam dahamı iyi olur ? dahamı az yakar ? birde lpgden benzine nasıl geçiyor bu arabalar ?

Son düzenleme:
cevap için saolasın hocam. yavaş yavaş kurs alıyorum. tanıdığımız sürücü kursu öğretmenleri bayan çıktı. onlar söylüyor. bende arabayı yeni kullanmaya başladım.
şu rölanti denilen yer 2 nin altında duruyor hafif titriyor gibi.

BRrBmj.jpg

resim örnektir. sadece göstermek için internetten buldum.

işte bu ayarlanıyormuş. kadın sürücü kursu hocasının dediği bu.

Yer antalya. bazen hafif yokuş yukarıda ışık oluyor, 8-10 araba ard arda bekliyor. işte orda stop ettirmekten korkuyorum.

ışıklarda durup kalkarkende stop etmesin diye gaza biraz fazla basıyorum.

-------

birde ilk başlarda şehir içinde çok gaz veriyorum. 100 metrede bir ışık var, dur kalk yapıyorum. benzinde kullansam dahamı iyi olur ? dahamı az yakar ? birde lpgden benzine nasıl geçiyor bu arabalar ?

rolanti 800 civarında durmalı yani 1 in altında... titriyorsa bakıma götürün bi temizlik yapsınlar. yada gaz ayarı yaptırın düzelir.
benzin çeyrek deponun üzerinde durmalı. daima lpgde kullanın benzinde kullanmanıza gerek yok. ilk çalışmada zaten otomatik benzinle çalışır o kendi... lpgye geçtiğinde lpg düğmesinde yeşil sarı renklerde ışıkları yanar. kırmızı yandığı sürece benzin yaktığını gösterir...
kazasız belasız...

saolasın yener hocam.
lpg butonu, sol tarafta ufak bir kapaklı bölüm var orada. ama hep mavi yanıyor. sarısı kırmızısı yok. mavi yanıyor araba çalışırken yanıp sönüyor hepsi. araba gittiği zamanda lpg durumunu gösteriyor. mesela 3 ışık yanıyor. ama hepsi mavi. toplamda 5 tane ışık var.

bu arada resimde ben 2 yi gösterdim rölanti. öyle hatirliyorum. 2 nin altında diye. sürücü kursu kadın hocasıda öyle demişti. ben fazla aklımda tutamadim. yada 1 in biraz altindada olabilir. ayni 2 de gösterdiğim gibi. ama 1 in altındada olabilir...

çünkü daha yeniyim. yola bakmaktan, araç kullanmaktan, stop ettirmeden arabayı kaldırmaktan, hiçbir ışığa göstereye dikkat edemiyorum. sadece hız sayacina bakıyorum oda 40 - 50 den yukari çıkmıyorum...

birde stop ettirmeden kolayca kaldırmak istiyorum arabayı.

ASIL KONU EKONOMİ; mesela şuanda iyi yakıyor gibi geldi bana. eğer bu gaz ayarını yükseltirsem çok fazla yakarmı ?

Son düzenleme:
saolasın yener hocam.
lpg butonu, sol tarafta ufak bir kapaklı bölüm var orada. ama hep mavi yanıyor. sarısı kırmızısı yok. mavi yanıyor araba çalışırken yanıp sönüyor hepsi. araba gittiği zamanda lpg durumunu gösteriyor. mesela 3 ışık yanıyor. ama hepsi mavi. toplamda 5 tane ışık var.

bu arada resimde ben 2 yi gösterdim rölanti. öyle hatirliyorum. 2 nin altında diye. sürücü kursu kadın hocasıda öyle demişti. ben fazla aklımda tutamadim. yada 1 in biraz altindada olabilir. ayni 2 de gösterdiğim gibi. ama 1 in altındada olabilir...

çünkü daha yeniyim. yola bakmaktan, araç kullanmaktan, stop ettirmeden arabayı kaldırmaktan, hiçbir ışığa göstereye dikkat edemiyorum. sadece hız sayacina bakıyorum oda 40 - 50 den yukari çıkmıyorum...

ASIL KONU EKONOMİ; mesela şuanda iyi yakıyor gibi geldi bana. eğer bu gaz ayarını yükseltirsem çok fazla yakarmı ?

Kis aylarinda özellikle eski araclarda ilk çalıştırmada 1 in cok az üstüne çıkar ,araç ısındıkca o 1 in altina düşer. ( 2 nin üstüne çıkması imkansız eğer öyle ise ariza vardır..) ayrica yeni nesil araçlarda devir 700 e kdrda iner.
Araciniz yeni alışmaya calisiyorsunuz zaten şuanda çok yaktiriyorsunuzdur.Zamanla araciniza alisinca iyi bi lpg ustasina gaz ayarini yaptirabilirsnz. Ayrica aracınızı belli km sonra benzinde de kullanmayı ihmal etmeyin.Motorun sağlıklı uzun ömürlü olması için bu gereklidir.

saolasın yener hocam.

rica ederim.arabanın göstergelerinde arıza lambası yanmıyorsa gaz ayarı yaptırmanıza gerek yok...gaz ayarı yükselttrime işi eski aralardaydı bizim araçlar gaz ayarını beğenmesse arıza lambasını yakarlar. şehir içi trafik yoğunluğu hava soğukluğu ve kullanım tarzınız nedeniyle çok yakabilir...siz keyfini sürün boşverin... bir an önce alışın zevkle güzel günlerde gezin ... birde haftada bir motor yağına suyuna bi bakın.. gerekli konularda biz burdan yine yazar yardımcı olmaya çalışırız anlamadığınız yada merak ettiğiniz konularda çekinmeyin yazın sorun... kazasız belasız

merhaba arkadaşlar, bugün muayene tarihiydi. muayaneye götürdük geçti.
muayane sonrası bir tur attım. rolanti 2 nin değil 1 in altında vede titremiyor öyle kalıyor. 1 in biraz altında. eee dün akşam kafam karışık olunca, bilmeden yanlış göstermişim.

bu arada herhangi bir arıza lambası yanmıyor. gaz ayarı düşük olduğunuda kadın sürücü kursu hocası söylemişti.

oYkYO9.jpg

herneyse, yalnız şöyle bir sorun var, debriyajdan ayağı çekerken, yokuş yukarıda el freni ile kalktım. bir sorun olurmu ? iyice öğrenene kadar el freni ile kalkmayı düşünüyorum.
çünkü bizim burası yoğun trafik. 8-10 araba ard arda ışık bekliyorlar vede ışık beklenilen yer yokuş yukarı.

Son düzenleme:
merhaba arkadaşlar, bugün muayene tarihiydi. muayaneye götürdük geçti.
muayane sonrası bir tur attım. rolanti 2 nin değil 1 in altında vede titremiyor öyle kalıyor. 1 in biraz altında. eee dün akşam kafam karışık olunca, bilmeden yanlış göstermişim.

bu arada herhangi bir arıza lambası yanmıyor. gaz ayarı düşük olduğunuda kadın sürücü kursu hocası söylemişti.

oYkYO9.jpg

herneyse, yalnız şöyle bir sorun var, debriyajdan ayağı çekerken, yokuş yukarıda el freni ile kalktım. bir sorun olurmu ? iyice öğrenene kadar el freni ile kalkmayı düşünüyorum.
çünkü bizim burası yoğun trafik. 8-10 araba ard arda ışık bekliyorlar vede ışık beklenilen yer yokuş yukarı.

el freni yardımıyla kalkmanızdan dolayı bir sorun olmaz. sadece debriyajı çokfazla basılı tutmamaya alışın. yani kalkış esnasında debriyaja basılı bi şekilde çok zaman geçirmeyin. bir an önce ayağınızı debriyajdan çekmeye bakın. yoksa çabuk aşınır... zaten yakın zamanda alıştığınızı sizde farkedersiniz çok takmayın kafanıza...

winner saolun cevap için.
zaten debriyajda çok tutmuyorum çünkü stop etmesinden korktuğum için kalkışlarda gaza biraz fazla yükleniyorum =)

Geri