Bakımdan Sonra Yakıt Tüketiminin Artması?

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracı 1 bucuk ay önce yıllık bakımına soktum (sokmaz olaydım).4500 KM de ne gerek varsa garanti falan bitecek dediler mecburen 430 lira tokat attacaklar ya..Neyse 430 lirasını geçtim bakıma soktum.1 bucuk ayda 1200 Km yaptım.Bakımdan önceki ortalamam ş.içi 9.4 dü.10 litreyi gördüğümü hatırlamıyorum (şehir içi).

Bakımdan sonra 1 buçuk aydır gözle görülür bir artma var tüketimde.şu an tam 11 litreyi gördü araç.açıkcası çok sinirimi bozdu.Sürüş stillimde bir değişim olmadı.açıkcası manuel vites bir aracın 11 litre yakması sinirimi bozuyor  madd.

Almanyada 20.000 kmde yapılan bir bakımı 4.500de bize dayatarak yaptırıyorlar ortalamanız düşecek diyorlar ama ortalama 1.5 litre artıyor!!.

aracın 9. ayından itibaren performansında artmalar oldu.bu rodaj dönemini geçirdikten sonra çekişinde görünür ölçüde artma oldu.Hatta araçtan daha da keyif almaya başladım.12. ayda bakıma soktum performansta bir artma yok hala sevdiğim düzeyde ama yakıt tüketimi arttı.

Havalar soğuyunca artar tamam ancak 1.5 litre artması bence normal değil.Aracı servise götürmeyi düşünüyorum ama "abi yapacak bişe yok araç normal" diye tepki verip sinirimi alt üst ederler diye çekiniyorum.Ne dersiniz bu normal mi yoksa servise götürmem gerekiyor mu?

Araç manuel 1.6 115.

gogoank

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Bakımdan Sonra Yakıt Tüketiminin Artması?

opel donanımım yok fakat biraz bilgilendirmeye çalışayım. öncelikle kullandığınız araç tubo beslemeli olduğundan hava etkeni atmosferik motorlara göre kendisini hissettirecektir. soğuk havada motorda ilk marşa bastığınız andan itibaren motorda genleşme olmadığından sürtünme daha fazla olur. pistonlar yaz aylarında ulaştıkları sıcaklığa doğal olarak daha geç ulaştığından yakıt sarfiyatının yükselmesi doğaldır. en basit haliyle bu şekilde anlayabilirsiniz.

kafanıza tam oturması için kutuplarda fantazi yapan amcaların videolarını izleyin. arabaları 8 lt lerden 22 lere çıkıyor. ve motor ısınmak bilmiyor. :D

eraytly

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Opel servisinden verilecek cevap: Havaların soğumasıyla bu artışın yaşanması normaldir. :)

Emrah64

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
i.hizliresim.com

ilk bakımdan sonra bahsettiginiz yakıt tüketimini bende gördüm ama kullandıkca tekrar aynı rakama düstü onun icin sizinde düsecektir dert etmeyin

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

aracım turbo beslemeli değil atmosferik motor.

Değerler sürekli artıyor.adanada yaşıyorum bakın şu an hava 21 derece.çoğu memlekette baharda bile 21 olmuyor.bizde kışın 21.sogukla pek bi alakası olacağını sanmıyorum.

niko22

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yakıtı veya yakıt aldığınız yeri değiştirdiniz mi peki 032questn Güncelleme yazılım falan yapıldı mı sorsaydınız questionnn

bysmail

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et

benim corsam vardı geçen yıl.sıfır almıştım.15 bin bakımından sonra bende de aynı durum olmuştu.servise sorduğumda bana da soğuktan demişlerdi. :)

niko22

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tabi kışın soğuktan yazın klimadan servisin başka bişey dediği yok zaten :(