bilgi ve tecrübe

bahadirhan2023

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
S.a opelim net ailesi.

Uzun zamandır çocukluk hayalim olan calibra turboma belkide en yakın durumdayım. bu araclar hakkında devamlı bilgi toplamaya çalıştım. Şuanda Satılık olan 2-3 arac var zaten. bunlardan beyaz olan

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-opel-kusursuz-orjinal-calibra-turbo-141908937/detay

ılandakı arac ankaradan gıtme eski plakası 06 ss 066 olan arac. bu arac hakkında bilgisi olan var mı.

bu km de olan bir aracın motor kompresyon testi ne cıkmalı.

ne kadar verilmeli.

nerelerine bakılmalı.

şimdiden teşekkür ederim. saygılarımla.....

soru işaretlerinin olmaması tuşun calışmamasından. idare edin artık :)

Vectra92

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
S.a opelim net ailesi.

Uzun zamandır çocukluk hayalim olan calibra turboma belkide en yakın durumdayım. bu araclar hakkında devamlı bilgi toplamaya çalıştım. Şuanda Satılık olan 2-3 arac var zaten. bunlardan beyaz olan

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-opel-kusursuz-orjinal-calibra-turbo-141908937/detay

ılandakı arac ankaradan gıtme eski plakası 06 ss 066 olan arac. bu arac hakkında bilgisi olan var mı.

bu km de olan bir aracın motor kompresyon testi ne cıkmalı.

ne kadar verilmeli.

nerelerine bakılmalı.

şimdiden teşekkür ederim. saygılarımla.....

soru işaretlerinin olmaması tuşun calışmamasından. idare edin artık :)

Sırf çocukluk hayalin diye bu arabayı alıyorsan kendine yazık edersin bence.bırak git daha güzel hayaller kur sonra hayallerinin kurbanı olma.Sonra o sanayii senin bu sanayii benim, o forum senin bu forum benim uğraşacaksın.Ne gerek var dimi.Benimki sadece mizahi yaklaşım ama yinede çok iyi düşün derim....

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evli barklı çoluk çocuk sahibi değilsen al, ihtiyaç hissettirmez kanımca :D
Motorundan yana pek bir sorun yaşamayacağın yönünde yazarlar genelde, baktırman gereken yeri orijinal 6 ileri şanzımanı ve 4 çeker aksamı yavru şanzıman denen zımbırtı ve plastik aksamları. Çünkü plastik aksamlarının motorun sıfırdan yapılmasından daha masraflı olduğunu söylüyor kullanıcılar, o yavru şanzıman da bulunması zor ve pahalı bir sorun o yüzden çok önemliymiş. Yüzü gözü güzel görünüyor ama sorunsuz olduğundan emin olmak şart.

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gel biz sana o paralara bi 206 rc alalım,de biraz daha çıkar 207 gt alalım,önüne gelene sapla geç... :)

he dersenki ben bu calibra ya binecem allah nasip ederse torun torbaya bu dedeniz zamanında neydi be ,peh heh hüh heh diyerek resimlerini göstereceksen al gitsin anasını satayım...bir kere geliyosun dünyaya...

kompresyona kadar inme,üflemesi,yağ eksiltme,çekiş zayıflığı yoksa turbosu sağlam basarında 4 çekeri güzel çalışıyorsa,e illaki ufak tefek masrafları olacaktır al gitsin...

ama şimdiden söyleyeyim çarşı pazar arabası olmaz..

paroda

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evli barklı çoluk çocuk sahibi değilsen al, ihtiyaç hissettirmez kanımca :D
Motorundan yana pek bir sorun yaşamayacağın yönünde yazarlar genelde, baktırman gereken yeri orijinal 6 ileri şanzımanı ve 4 çeker aksamı yavru şanzıman denen zımbırtı ve plastik aksamları. Çünkü plastik aksamlarının motorun sıfırdan yapılmasından daha masraflı olduğunu söylüyor kullanıcılar, o yavru şanzıman da bulunması zor ve pahalı bir sorun o yüzden çok önemliymiş. Yüzü gözü güzel görünüyor ama sorunsuz olduğundan emin olmak şart.

Tiponun parçası bence daha pahalıdır...Abimin aracının arkada ufak bir plastik parça için 150 TL istemişlerdi...Sıfırı yok, çıkmasını bulmak için de yapılan eziyet tarifsiz.. :)

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Benim de hayallerimden bir tanesi Calibra. Şimdilik Tigra ile idare ediyorum ancak işin ucunda Calibra 4x4 geliyor benim için. Eğer gerçekten istediğin buysa eminim ki masrafları, uğraşı ve gerisi zaten seni çok rahatsız etmeyecektir.

Bakman gerekenleri sıralamak gerekirse; (aklıma geldikçe rastgele sırayla yazıyorum)

Jantlarda kaynak, çatlak var mı? (varsa en az 500 lira masraf ettirecek)

Şasede ufak tefek özellikle kaputta ve ön kısımda oynama, çektirme olması normaldir yaşı itibariyle, ancak ciddi anlamda şase oynaması ve baştan yapılması, kaynak falan var mı? (varsa ciddi güvenlik tehlikesi)

Boyatılmışsa eğer, boya düzgün atılmış mı, iki gün sonra dökülür mü? (2000 lira minimum)

Mekanik ve elektronik aksamların hepsi düzgün çalışıyor mu? (turbo, motor durumu, dört çeker aksamı, klima, konsol düğmeleri vb.)

Motor suyunda yağ, yağda soğutma suyu var mı? Köpük var mı? (varsa conta sorunu vardır)

Camlar orijinal camlar mı? (sağlam bir darbe yiyip yemediğini belli edebilir)

Şanzıman ıslık, sürtme falan yapıyor mu? (minimum 1000 lira masraf)

100 km'ye 6.2 sn'de çıkıyor mu? (motor kompresyonuna dair fikir verir, 7.5'e kadar normal bence)

Pedallar ve vites topuzu ne durumda? (200.000'i geçtiyse aşınmaları gerekir, 130.000'deki aracınki pek fena olmaz genelde)

Yolda çekme, 100 km üstünde güvensizlik falan veriyor mu? (yürüyen aksam)

Katalizör var mı? (yoksa muayenede sorun çıkarabilir, hem de masraflı bir parça)

Şimdilik aklıma bunlar geldi. Ben aracımı alırken bu kadarını bilseydim çok daha farklı bir tercih yapardım :D

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tiponun parçası bence daha pahalıdır...Abimin aracının arkada ufak bir plastik parça için 150 TL istemişlerdi...Sıfırı yok, çıkmasını bulmak için de yapılan eziyet tarifsiz.. :)

Tamponuna çok para istiyolar abi, kıvranan arkadaşlar biliyorum ben gidip fiber yaptırıyolar apaçi işine razı oluyolar :D

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Zamanında bende de muazzam bir Calibra merakı var ama artık treni kaçırdım, şimdi keşke zamanında bir tane alaydım diyorum. Sen de ileride keşke demek istemiyorsan al bir Calibra derim. İçimizde bu araç hakkında en iyi bilgiyi Cengiz arkadaşımız verir, istersen ona bir PM at.

bahadirhan2023

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Zamanında bende de muazzam bir Calibra merakı var ama artık treni kaçırdım, şimdi keşke zamanında bir tane alaydım diyorum. Sen de ileride keşke demek istemiyorsan al bir Calibra derim. İçimizde bu araç hakkında en iyi bilgiyi Cengiz arkadaşımız verir, istersen ona bir PM at.

aynen bende gec olmadan yasamak ıstıyorum. cengız bey duy sesimi........