BMW Gibi Araçlarda Tepeden led Orta konsol aydınlatması nasıl yapılabilir?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan DaRgUrE
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

DaRgUrE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.samikoroglu.com
BMW, Honda vb. araçlarda tepe lambasının olduğu yerde gizli ledler var. Bu ledler orta konsola kırmızımsı bir aşıkla aydınlatma sağlıyor. Gömme şekilde oldukları için görü almıyor ama orta konsoldaki alanı da çok güzel aydınlatıyor.

Böyle bir işlemi Vectra B'lere uygulayabilir miyiz, cevap evetse bunun için hangi alana ne gibi bir malzeme ile nasıl bir montaj gerçekleştirilebilir?

Evet bu bahsettiğiniz olay vectra c'lerde de var ama vectra b'ye nasıl uygulanabilir hiçbir fikrim yok.

aynanın aşağıya bakan bölümüne led lamba ile yapılabilir çok zor değil. bağlantıda iç aydınlatmadan yapılır .

arkadaşımızın dediği iç aydınlatmadan bağımsız çalışan bir sistem...
sürekli hareket halindede yanıyor.. ve gerçekten bence çok güzel bir sistem...
yeni astralarda bu özellik var galiba.

Son düzenleme:
vectra c nin kendinden kararan dikiz aynasını takın canavar gibi olsun ;)

Bu aynanın arkasındaki gömme ledden bahsediyorsunuz sanırım benim astra H' da var bu aydınlatma. Koyu turunce renkli gerçekten çok hoş ve işe yarar bi sistem, modifiye kısmında ledci bi ark.daş vardı ona sorabilirsn yardımcı olur sanırım.

bence onu zevk olsun diye koymamışlardır onun bir işlevi amacı vardır..

SUBMARINELIGHT UYGULAMASI
Gerekli Malzeme: 1 adet 2.9 - 3.5 V, 15000-20000 mcd, 15 derece, yeşil renkli led. 1 adet 600 ohm direnç. 20 cm çiftli, 1,5 metre tekli kablo.
Gerekli ekipman: Lehim tabancası, lehim, pasta, matkap, 5 mm matkap kalemi, düz tornavida, yıldız tornavida.
Elektrik bağlantısını çakmağın aydınlatmasından aldım, Bu sayede iç aydınlatmanın ışığını açıp-kapattığımda sub ledinde ışığını açıp kapatabilecektim. Kabloyu, kapı kenarı, sol direk tirim kenarından geçirerek tavan lambasına ulaştırdım..
Sonra, tavan lambasını aşağıda resimdeki işaretliğim yerden düz tornavida yardımı ile çerçevesini ise yine aşağıdaki resimde işaretlediğim şekilde yıldız tornavida yardımı ile sabitleyen iki vidayı çıkararak söktüm.
Çerçeveyi söktükten sonra tam ortalı şekilde, 5 mm matkap kalemi ile deldim, Bu deliğe ledi yerleştirerek ve lehim tabancası ile ısıtarak sabitledim.
Tavan lambasından şasiyi aldım, sigorta kutusundan da elektriği almıştım zaten, kabloları bağladım.

sub_sok_2.jpg
sub_sok_1.jpg

sub_sok_3.jpg

sub_sok_4.jpg

sub_montaj_5.JPG

sub_montaj_1.jpg

sub_montaj_2.jpg

sub_montaj_3.jpg

sub_montaj_4.jpg

Alıntıdır.

evet bunu ben de bulmuştum...

http://www.ozyurek.org/sub/sub.htm