corsa c 1.2 benzinli soğukta çalışmama..

volkan duman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mrb.biraz uzun olacak ama yine de yazayım derdimi belki okumak isteyen olur :) aralık ayına girdik havalar soğudu arabada sıkıntı yoktu.sonra birkaç gün ilk çalıştırmada gıjj diye tiz bir ses çıkıyordu motor kısmından,ne olduğunu bulamadım(şimdi yok o ses).yaklaşık bir hafta arabayı çalıştırmaya fırsat bulamadım sonra kar yağdı aldım çarşıda bikaç işim vardı gittim işimi hallettim dönecekken arabaya bindim marşa bastım araba çalışmadı.birkaç kez denedim yine olmadı.bi sigara içtim sonra teyibi falan kapattım marşa bastım aldı ve normal çalıştı.işte hikaye böyle başladı sonra sabahları sıcaklık 0 derece civarında olunca marşa basıyorum boğaz kelebeği ve sigorta kutusundaki büyük bir bosch marka sigorta tık tık tık tık diye ses çıkarıyor aynı anda göstergedeki EOBD motorcheck lambasıda yanıp sönüyor ve araba çalışmıyor.arkadaşla boğaz kelebeğini temizledik 2 gün düzeldi yine aynı oldu.kelebeğin ağzını elle bastırıp açınca motor çalışıyor fakat bu seferde gaz yemiyor.hava sıcaklığı 5derecenin üstüne çıkınca çalışıyor tek marşta hiçbir sıkıntı yok ne çekişte ne gidişte.sanayide birkaç kişiye gösterdik kelebeği değiş dediler o da malum bayağı pahalı ama sorun başka şeyden sanıyorum bu yüzden bir haftadır netten araştırıyorum.kimi kroniktir,kimi ne yaptımsa olmadı diyor,çoğu konu çözümlenmeden askıda kalmış.
araba 59binde yağını 58 binde-castrol-değiştim.aküyü kontrol ettik sağlam.Kontağı açınca benzin pompasının sesi geliyor sağlam yani.LPG yok.benzin Shell den.

Arıza koduna baktınızmı ne veriyor? boğaz kelebeğini elle bastırınca diyorsun? kendiliğinden açılmıyormu gaz basınca?

ilginiz için tşk.bu sabah saat 8 gibi hava 3derece gösteriyordu marşa bastım çalışmadı 5-6defa denedim olmadı.demin saat 13 te sıcaklık 8.5 derece gösteriyordu 2.marşta çalıştı arıza göstergeleri falan yanmıyor...kontağı yarım çevirince gaz kelebeğinin açılması gerekiyor sanırsam ama açılmıyor arkadaş kelebeği elle açıyor sonra marşa basınca hemen çalışıyor fakat gaz yemiyor.sizin dediğiniz gibi soğuk havada kendiliğinden açılmıyor...Bilgisayara bağlayınca gaz kelebeği ve hava sensörü gibi bişi arızalı gösteriyor dedi usta.bende gaz kelebeği bozuk olsa sıcakta da çalışmaz artı devirde oynamalar olur diye düşüncemi dedim o da değişelim dedi.değişirsek garanti veriyormusunuz dedim yok dedi.bu arada benzin deposunu da sürekli yarı seviyede tutuyorum.
Kelebek açılmaya çalışıyor fakat soğukan etkilenen birşey buna engel oluyor.bek açılmaya çalıştığı için o kısmın ısı sensörü falan varsa hatalı değil gibi,adaptasyonu da araç kendisi yapıyor muhtemelen.

Son düzenleme:
sorun potensometrede gibi? açıp baktınızmı? nemden dolayı donma olmasın

Soğuklarda buji gibi basit bir parça bile sorun yapar, özellikle 59bin km boyunca hala aynı bujiler varsa.

Gaz kelebeği (soğukta) açılmaması kesin bir sorun diyeceğim (açılmayınca elle açmak falan) ama elle açtıktan sonra bu sefer gaz yemiyor demişsiniz ki o durumda sorunun kaynağı başka bir yerde gibi.

Kontağı çevirdikten sonra elektrik tahrikiyle çalışan her parça sorunun kaynağı olmaya aday.

potansiyometre kelebeği çalıştıran yer heralde orayı açtık temizlemek için baktım ne toz ne de yağ var çarklar dişliler sağlam durumdaydı donmaya falan dikkat etmedik fazla kurcalamakta istemediğimizden kapattık tekrar..
arabanın ilk sahibi bayanmış,sonraki sanayide nissan ustası emekli olunca bana sattı 5ay önce aldım..şimdi anlıyorum ki kilometresi düşük diye arabanın temiz olduğunu sanmak büyük yanılgı.

perşembeye servisten randevu aldım inş halledilir,buraya yazarım sorunu.bu resimleri bugün çektim heralde Kartel havalandırma hortumudur.bunun bu kadar kirli olmasının sebebi ne olabilir?

Ekli dosyalar

• z10xe-bj-00.webp
    z10xe-bj-00.webp
    57.1 KB · Görüntüleme: 12
  • Untitled.webp
    Untitled.webp
    30.3 KB · Görüntüleme: 12
çözüm

Mrb.Aklıma gelmişken sorunun nasıl çözüldüğünü yazayım dedim belki birilerine faydası olur.
Servis dahil Ankarada da çoğu yere göstermiştim çözüm bulunamadı.son olarak İngiliz forumlarının birinde buldum benzer birşey ve sorun çözüldü.Gaz kelebeğinin gövdesinden ön farın arkasında bulunan şase yerine ince bir kablo ile ek yaptım sorun çözüldü muhtemelen direnci falan düşmüştü.bir yıldan fazla oldu sorun yok çok şükür..problem kodu p1526 veya p1562 diye göstermişti bilgisayardan.

Son düzenleme:
Geri