Corsa Yakıt Hakkında

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan hansel
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

hansel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mayıs ayında aldığım 2012 Opel Corsa CDTİ Enjoy arabam şu anda 6500 km de...

Ben,im arabam şu anda 120 km/h hızla klima açık ve 5 kişi ile 100 km gittim 6,6 lt yaktı....

Başaka bir tespitim klima açık 4 kişi ile 100 km/h hızla 5 lt yakıyor.

Bu tespitlerimi şehirdışında yaptım...

Şimdi düşünüyorum Biz bu arabayı az yaksın diye aldık ...

az yakması için 100 km/h hızla gideceksin... o zaman 5 lt/100km yi buluyorsun...

benim arkadasımın opel astrası var.. onun arabası daha 2000 km olmasına rağmen 100 km de 4,6 yakıyor....

kuzenimin jettası var oda 100 km de 4,2 yakıyor.. hemde hızı 120km/h...

Corsanın Yakıt konusunda pek başarılı olmadığını düşünmeye başlıyorum..... siz ne dersiniz....?

Corsa 1.3 cdti ; hızdan, yükten ve klimadan 1.6 dizellere oranla daha fazla etkileniyor. Genelde arabaya tek binerim ve çok sakin kullanırım klimada zaman zaman açarım bu şekilde yakıtından çok memnunum. Hatta son 2 ayda bir kaç örnek vereyim ; Haziran ayının ortalarında Elazığ-Rize ve rize çevreleri 1270 km yaptım tam 200 tl ye. 4,9 lt/100 km ortalaması var bilgi ekranı daha düşük gösteriyordu bu arada.O anki yakıt fiyatlarına böldüm 157 krş çıktı çok sevindim. 100 km/saat hızı geçmedim ve düzlüklerde hız sabitleyici açıktı hep klima çok az kullandım. Temmuz ayında ise Mersin taraflarına gittim ve çok yüksek devirlerde kullandım(yani yüksek hız :)) 5 kişi + bagaj + klima yolun tamamında açık. 632 km --- 165 tl --- 6,5 lt/100 km .Bu da 261 krş çıktı.

o zaman az yakmasını istiyorsa 2 kişiden fazla binmeyeceksin...

Bu sabah yakıt aldım tekrar bu ay klima sürekli açıktı.Yük gene aynı 1 yada 2 kişi :)
tamamı şehir içi olmak üzere;
ort. hız = 25 km/saat
gidilen yol = 778 km
alınan yakıt = 42 lt = 163 tl
ort = 5,4 lt/100 km = 210 krş
**araç yüklü de olsa max 5,8 lt/100 geçmedi bende.Şehir dışı daha fazla yaktığı oldu ama şehir içi bu değeri geçmedi.
**klima açık olmsaydı 4,9 lt/100 - 5 lt/100 km gibi bir değer elde ederdim.

Son düzenleme:
yinede ekonomik değerler tutmuyor ....
sedan arabalarla hemen hemen aynı yaa

astra ile corsanın yakıt olarak pek farkının olmaması gerek. ya sizin aracınızda yada kullanım şeklinizde bir problem var. + olarak 1,3 lt bir araca binipte yüksek hızlarda düşük yakıt tüketimi beklenmesi pekte doğru değil. 200+ hızlara çıkıtğımda benim aracım 18lt/100km gibi anlık tüketime geliyor. siz hiç 150+ hızları denediniz mi? eminim benim son hızım ile sizin son hızınız arasındaki yakıt tüketimimiz benim benzin sizin dizel olarak düşünürsek benimde daha uygun olacaktır. LPG'yi işin içine katmıyorum bile ;)

Son düzenleme:
Merhablar bendede 2009 corsa var 1,3 dizel 90 beygir kışın bir depo mazot ile 550 km yol yapıyordm simdi ise 600 km yol yapıyorum fazla basmıyorum ama vitesleri 3 bn devirde kullanıyorum klimayıda ara sıra acıyorum sizce normalmidir _?

Dizel araca göre çok yakıyor ben şehir içi 720 yapıyorum ama motorin GTL..çok yakıyor diyorlar PO dan almıştım şehiriçi şehirdışı 900 den fazla yaptı.

Karşılaştırmalardaki bilgiler net değil. Bahsettiğiniz arkadaşların ortalamaları aynı güzergahta, aynı yolcu sayısıyla mı yapıldı?

Kaldı ki, dolu bir araçla klima açıkken, 120 km civarı hızlarda 4, 4.5 lt yakmasını beklemeyin. Tüketim değerleri normal gözüküyor. Araç yeniyse bir miktar azalır belki ama dramatik düşüşler olmaz.

Geri