Dizel motor mu tercih ediyorsunuz LPG mi?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan schumici
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Dizel mi tercih ediyorsunuz LPG mi?

• Kullanılan toplam oy
    159
Elektirkli araç nekadar çözümki? Tesla dediğimiz aracın menzili 340 km... rekor denemesinde 500 km gördü bu araç. Ama onun rekorunu Daihatsu Mira kırdı...Oda 555km yok yaptı.. Evde şarj edersen 8 saatte dolucakmış araçlar hızlı dolum ünitelerinde %80 i 30dk sürecekmiş ben tam hayal edemedim bu araçlarla uzun yola gitme olayını...

bir de LPİ denen sistem var
"Liquid Propane Injection"
yani gaz halde değil sıvı halde LPG enjeksiyonuna dayanan sistem.

bizim forumda rastlamadım bu sistemle ilgili bilgiye yeni konu açmadım LPİ KULLANAN var mı?

bizim forumda rastlamadım bu sistemle ilgili bilgiye yeni konu açmadım LPİ KULLANAN var mı?

lpg de sıvı haldedir, yoksa ben mi yanlış biliyorum:confused:

sıralı sistemde olsa lpgnin uzun vadede motora zarar verdiği bir gerçektir bunu takanlarsa söyler arkadaşımdan biliyorum ben olsam yine dieseli tercih ederdim sonuçta araç orjinal kalıyor orası burası delinmiyor benzinli bir aracım olsaydıda kesinlikle benzinli kullanırdım bundan önceki arabam gibi dieselin kullanma durumuna dikkat edersen bakımlarını düzgün yaparsan haftda bir yağ çubuğuna bakıp yap eksiltmiş mi eksiltmemiş mi eksiltmişse tamamlayarak kullanırsan ve kesinlikle bor power ve türevi yağ katkıları KULLANMAZSAN uuzun yıllar hiç sorunsuz binersin diesel 1.3 motorlu araç kullanıcıları için bit tavsiyemde olucak bu araç fiatınkiyle aynı haliyle kullanılan bazı parçalarda aynı bu parçalar opelde pahallıyken fiatta aynı marka ve model parça daha ucuz olabiliyor!!!

lpg de sıvı haldedir, yoksa ben mi yanlış biliyorum:confused:

lpg=likit petrol gazı yani basınçla doldurulduğundan sıvı haldedir

hava manifoldunu delerek değilde prins marka lpg kitlerindeki gibi direk enjeksiyona bağlanan sistemi mi diyorsun

diesel 1.3 motorlu araç kullanıcıları için bit tavsiyemde olucak bu araç fiatınkiyle aynı haliyle kullanılan bazı parçalarda aynı bu parçalar opelde pahallıyken fiatta aynı marka ve model parça daha ucuz olabiliyor!!!

motorlar için aynı demek yanlış. neleri birbirinden farklı hepsini tek tek hatırlayamıyorum yeniden bakmam lazım ama motor parçaları genel anlamda birbirinden farklı. hatta mjet motorlar daha fazla masraf çıkartıyormuş bu farklar yüzünden bizim cdti'lerden. sadece teknolojisi aynı (GM)

EDIT:aslında bunun hakkında daha sağlam şeyler öğrenmek lazım. opel teymur'a ilk gittiğimde bunu sorucam ordaki tanıdıklara. onlar bu işin içinde olarak tam haliyle biliyolardır heralde aynı parçalarını farklı parçalarını. bakalım ne diycekler

Son düzenleme:
ben dizel derim bu ankete göre,açıkçası ekonomi şu bu sebep değil,lpg den tırsıyorum ve kapalı alanlara almıyorlar(:

bir şeyi alırken orjinali olmalı.araçların motoru dizel veya benzinli üretiliyor yani ya dizele uygun ya benzine lpg ise sonradan çıkan yani benzinin çin malı gibi oluyor ve kesinlikle motorun düşmanı!tamam cebimizden az gidiyor olabilir ama çekişten düşüyor ve motorumuzun ömründen yiyor tasaruf etmek için arabayı çöpe atmak ne derece mantıklı sizce ??? bunlada kalmıyo çoğu yerede giremiyor resmen ikinci sınıf muamelesi görüyorsun bunuda göz ardı etmemekte fayda var.

herzaman dizel abim bagajmda ne zaman patlayacağını bilmediğim bir lpg tankıyla dolaşamam

Seçim yapmak çok zor. Yeni nesil sıraslı sistem lpg ler çok gelişti. Sorunsuz ve performanslı. Her gecen gün artan dizel yakıt fiyatlarınıda düşünürsem %51 ile LPG derim.

Geri