Easytronic F arızası

agfurkan06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba. Arabam 2005 1.6 easytronic astra. Araba kalkışlarda hoplatıyodu ben de bi kaç tavsiye üzerine debriyaj hidroliğini (dot4) değiştirdim. Fakat değiştirdikten sonra araba F arızası vermeye başladı. Kontağı çevirirken marş yarım tur döniyor ve F arızasına geçiyor. 5-10 dakika aç kapa yaparak bekledikten sonra normale dönüyo ve çalışıyor. Şanzumanda hiç bir sıkıntı yok vites geçişleri vs. çok güzel. Aküyü ölçtürdüm sağlam dediler. Sizce napmam gerekiyor var mı başına gelen? Şimdiden teşekkürler.

İlkerhg

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
hocam merhaba, titretme hoplatma baskı balata kaynaklı da olabilir. baskıyı cihazla ölçebiliyorlar. makineye bağlandığında net olarak görülebilir. sizin sorununuz baskı balata değilse büyük ihtimal şanzuman motor kömüründen kaynaklı. 2005 modellerde kömür var. bu kömür azalmaya yakın f arızası alırsınız. aslında gayet basit bir işlem sanayi dilinde buna şanzıman beyin tamiri diyorlar halbuki sadece kömür değişecek tanıdık bir servis varsa gayet makul bir rakama halledilebilir.bu arada arıza kodu alıyor musunuz ?.

agfurkan06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hocam merhaba, titretme hoplatma baskı balata kaynaklı da olabilir. baskıyı cihazla ölçebiliyorlar. makineye bağlandığında net olarak görülebilir. sizin sorununuz baskı balata değilse büyük ihtimal şanzuman motor kömüründen kaynaklı. 2005 modellerde kömür var. bu kömür azalmaya yakın f arızası alırsınız. aslında gayet basit bir işlem sanayi dilinde buna şanzıman beyin tamiri diyorlar halbuki sadece kömür değişecek tanıdık bir servis varsa gayet makul bir rakama halledilebilir.bu arada arıza kodu alıyor musunuz ?.
Olay yaşandıktan sonra şanzıman beyni tamir gördü ve bi kaç ay sorunsuz kullandım falan F hatası tekrarladı. Artık yolda giderken de F arızası verebiliyor. Hata kodlarına baktığımızda bi usta 10 tane hata veriyor şanzıman beyni, merkezi ve baskı balata değişecek dedi. Başka bi ustaya gösterdiğimde ise yine 10 hata var ama bi arıza sürekli tekrarlamış ve aralarında fren müşürü ve fren ampulu hatası vardı. Bugün fren müşürü değiştirdik bi şansımızı denemek için. Ha bir de "bilinmeyen dtc" gibi bir hataydı tekrarlayan.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Senin mars motoru hiç revize gördü mü yada değişim oldumu

• Beğen
Tepkiler: İlkerhg

İlkerhg

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Valla ağzımdan aldın lafı hocam :) arkadaşın dediği gibi, sizin marş dinamosunada bir baktırmak lazım. Yerinizde olsam arabayı iyi bir elektrikçiye götürüp tüm elektronik devreleri kontrol ettirirdim. Easytronic vites yapısı gereği elektronik sistemden beslenir , ampulun bile patlasa sistem saçmalamaya meyil gösterir.

• Beğen
Tepkiler: Kaan.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Valla ağzımdan aldın lafı hocam :) arkadaşın dediği gibi, sizin marş dinamosunada bir baktırmak lazım. Yerinizde olsam arabayı iyi bir elektrikçiye götürüp tüm elektronik devreleri kontrol ettirirdim. Easytronic vites yapısı gereği elektronik sistemden beslenir , ampulun bile patlasa sistem saçmalamaya meyil gösterir.
Opel de f arızası h kasada elektrik kaçağı var demek

• Beğen
Tepkiler: Tarzan_45

agfurkan06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam aracı alalı 1 sene olmuyor bizdeyken marş motoru hiç tamir olmadı. Ama marş motorundan olsa yolda giderken de F arıza verir mi?
Bugün tamircim elektronikçisini arayıp arızaları söyledi ve elektronikçi bobin olabilir daha önce başıma geldi dedi. Arabada tekleme de vardı. Bobini değiştirdik. Bundan da değilse motor beyni değişmesi gerekebilir dedi usta.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Yolda giderkende yapar bence sen kacak varmı kontrol et beyin arızası elektrik kaçağı varsa oluyor ve motor beyni bozulur f arızasının yanında motor düzensiz çalışır stop eder durur sürekli yada hiç çalışmaz

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Yada şanzuman motoru kömürlerine baktır

hakan72meriva

VIP Üye
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba. Arabam 2005 1.6 easytronic astra. Araba kalkışlarda hoplatıyodu ben de bi kaç tavsiye üzerine debriyaj hidroliğini (dot4) değiştirdim. Fakat değiştirdikten sonra araba F arızası vermeye başladı. Kontağı çevirirken marş yarım tur döniyor ve F arızasına geçiyor. 5-10 dakika aç kapa yaparak bekledikten sonra normale dönüyo ve çalışıyor. Şanzumanda hiç bir sıkıntı yok vites geçişleri vs. çok güzel. Aküyü ölçtürdüm sağlam dediler. Sizce napmam gerekiyor var mı başına gelen? Şimdiden teşekkürler.
Merhaba arkadaşlar, 2006 1.6 easytronic Meriva aracımız F hatası verdi ve araç yolda kaldı, hiç hareket ettiremiyoruz.Araç orijinal 80.000 Km'de.Bu hatayı çözebilecek usta önerinizi yazarmısınız?

Kendi temin ettiğim Opcom V 1. 99 cihazı ile bağlandığımda P1700 (şanzıman kontrol modülünden acil servis) ve P1607 (debriyaj aktüatörü pozisyon kontrol hatası) verdiğini gördüm.

Bu sene Şubat ayında Opel kökenli bir usta tarafından baskı balata ve alt merkez (rulman) değiştirildi, bu değişim sırasında usta sisteme tanıtamayınca beyinciye götürdü ve o şekilde halletti.