Egsozdan birdenbire aşırı duman çıktı

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan lyolcul
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

lyolcul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bugün erciyese çıkarken dik ve uzun, hem de virajlı bi yerde 3. Vitesle çıkarken araba da yüklü olduğu için vitesi 2 ye çekip devam etmek istediğimde arka tarafı birden duman kapladı. Çok sürmedi bir kaç saniye de duman yok oldu ama soba bacası gibi oldukça yoğun bir dumandı.
Bu duman kötü birseylerin habercisi mı yoksa olabilecek bi durum mu?
Not: dumanla beraber sanki burnuma yağ kokusu gibi bir koku geldi. Eve geldiğimde kaputu açıp baktım ters bi durum görünmüyor. Suyu eksilme yapmamış.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arkadaşlar bugün erciyese çıkarken dik ve uzun, hem de virajlı bi yerde 3. Vitesle çıkarken araba da yüklü olduğu için vitesi 2 ye çekip devam etmek istediğimde arka tarafı birden duman kapladı. Çok sürmedi bir kaç saniye de duman yok oldu ama soba bacası gibi oldukça yoğun bir dumandı.
Bu duman kötü birseylerin habercisi mı yoksa olabilecek bi durum mu?
Not: dumanla beraber sanki burnuma yağ kokusu gibi bir koku geldi. Eve geldiğimde kaputu açıp baktım ters bi durum görünmüyor. Suyu eksilme yapmamış.

3.viteste düşük devirde zorlandıysa yağ yakmıştır bir miktar...yağını kontrol etmeyi ihmal etmeyin

Yağa yarın bi bakayım inşallah. Bu ara hiç masraf açmaması lazım. Dumanı görünce biraz korktum açıkçası.

Aklın da olsun misal çok dik rampa çıkacaksın vites düşme yerine düşük vites gaza az bas

Biraz inatlaştım ben de galiba. 3. Viteste çıkacağım derken oldukça yavaşladım ve sonra vites düşürüp gaza bastım. İlk başta yapmam gerekeni en son yaptım galiba :D

Biraz inatlaştım ben de galiba. 3. Viteste çıkacağım derken oldukça yavaşladım ve sonra vites düşürüp gaza bastım. İlk başta yapmam gerekeni en son yaptım galiba :D

Biraz öyle olmuş ;)

Sanırım araçta LPG de var. Bir zamanlar kullandığım Astra F'de de aynı sorunu yaşamıştım. LPG'li araçlarda, özellikle rampa çıkışlarında aracı fazla sıkıştırınca böyle bir durum olabiliyor. Gaza fazla yüklenmeden dolayı yanma odasına bir miktar yağ kaçıyor hepsi o. Büyük ihtimalle araç uzun süre (birkaç gün) park halinde kaldıktan sonra ilk çalıştırmada gaz verildiğinde aynı şekilde (ama daha az) duman atıyordur. Bana göre acil müdahale edilecek bir durum yok, arada bir motor yağı seviyesini kontrol etmekte fayda var.

Evet lpg de var. Debriyaj balatası da biraz eskidi galiba, onun da etkisiyle dediginiz gibi biraz hatalı kullandım galiba :)

dizelde kara duman atıyo yüklenince :D
körüklü tren gibi gidiyorum :D

dizelde kara duman atıyo yüklenince :D
körüklü tren gibi gidiyorum :D
Fatih ya kullandığın yakıt kalitesiz ya da yakıt sistemin bakım istiyordur.

Geri