geri vitesle sağ aynanın aşağı eğilmesi

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan lampard
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar arabayı evin önüne park ederken sağ aynayı sürekli kullanıyorum hatta alışkanlık oldu çok hızlı ve rahat kaldırıma yanaşmayı sağlıyor.vectra c lerde bu özellik var bu özelliği elektronik devreyle yapmak istiyorum ama elektronik bilgisi olan arkadaşların yardımına ihtiyacım var;

ayna normal sürüşte ayarlıyken,kaldırıma yanaştığımda sadece kontrol düğmesinin alt tuşuna 1.5-2 sn kadar basmam yeterli oluyor sağ ya da sol yön yapmama gerek yok zaten önceki ayar yeterli oluyor sağ sol yapmaya gerek kalmıyor denedim

bana lazım olan şey geri vites tetikleme voltajını devreye verdiğimde 1,5-2 saniyelik akımı yön tuşlarının alt düğmesine verip sonrada akımı kesmesi ve devamında da geri vites voltajı devreden kesildiğinde aynı sürede kontrol tuşlarının üst düğmesine akım gönderip kesmesi.yani ayna pozisyonunu hafızaya alma durumu sözkonusu değil

devre elemanlarını ve mümkünse şema ile bunu çizebilcek olan varmı acaba düğme ile oynamaktan sıkıldım

Fikir güzel,sanırım bu tarz devreler PIC entegreler ile yapılabilir keşke bu işten biraz daha fazla anlasaydım elektronik bilmek isterdim.PIC den anlamam fakat aklıma bir fikir geldi :D misal elimde hobi devresi var,zaman rölesi elektrik verildiğinde çıkışlarındaki röleyi istediğin saniye kadar açıp kapayabiliyor.Demek istediğim bu devreden 2 adet alınıp,yaklaşık çakmak büyüklüğünde zaten bir tanesi,araya gene röle koyarak 1.devreyi geri vitesin elektriğinden alalım ve devre atıyorum 2 sn ye ayarlı olsun ve ucundaki röle 2sn boyunca aynanın aşağı tuşuna bağlansın,araya koyacağımız 2.bir röle de,geri vitesten çıktığında diğer devreye 2sn lik bir yukarı komutu versin =) Umarım anlatabilmişimdir,bu işten anlasam daha düzgün anlatabilirdim ama idare edin

Fikir güzel,sanırım bu tarz devreler PIC entegreler ile yapılabilir keşke bu işten biraz daha fazla anlasaydım elektronik bilmek isterdim.PIC den anlamam fakat aklıma bir fikir geldi :D misal elimde hobi devresi var,zaman rölesi elektrik verildiğinde çıkışlarındaki röleyi istediğin saniye kadar açıp kapayabiliyor.Demek istediğim bu devreden 2 adet alınıp,yaklaşık çakmak büyüklüğünde zaten bir tanesi,araya gene röle koyarak 1.devreyi geri vitesin elektriğinden alalım ve devre atıyorum 2 sn ye ayarlı olsun ve ucundaki röle 2sn boyunca aynanın aşağı tuşuna bağlansın,araya koyacağımız 2.bir röle de,geri vitesten çıktığında diğer devreye 2sn lik bir yukarı komutu versin =) Umarım anlatabilmişimdir,bu işten anlasam daha düzgün anlatabilirdim ama idare edin

hobi devreleri ile olur ancak, tam randımanlı değiller bazen bir kere basınca devreye girip çıktıklarıda oluyor. En güzeli PIC li zaman ayarlı devreler var, dediğinizi PIC li zaman ayarlılar ile yaparsınız. Selanik pasajında yaklaşık 35-40 tl maliyeti var tek devrenin. Hem hobi devrelerinin yaptığı işi yapıyor hemde üzerlerinde ki potanslar kaliteli ve çok hassas. Onları deneyin...

2 sn lik akım verip kesmesi kolay ama tek sorun geri vites akımı kesildiğinde tekrar 2sn lik akım vermesi PIC olmadan olmaz sanırım ama çok basit olduğundan eminim buna benzer mantıkta çalışan bir sürü basit devreler var

Zamanlamalı bir devre ile oldukça zor randıman almak. Tekrar eski konuma gelmeyebilir. Motorun konumunu hafızaya almalı ki tekrar eski konumuna tam olarak geri dönebilsin.

Yada ayna motorlarını regulatör ile besleyerek gerilimdeki dalgaların oluşturacağı hataları minimize etmek lazım.
Çok kafaya koydu isen Pic kontrol ile step motor uygulamasını denemek.

pic li ve pic siz yapılır iki türlüde olur pic li olursa basit maliyet az kolay olur pic siz olursa zahmetli ve biraz daha pahalı olur pahalı dediğim picli en fazla 15 tl maliyeti olur picsizde 20 tl olur

Geri