Hurda Araç Yasası ve 2. el piyasasına etkileri

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan usta...
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

usta...

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar bılındıgı uzere yasa gecmek uzere 20 yas ve ustu araclar toplanacak trafıkten bu uygulama 2. el fiyatlarını düşürürmü acaba çünkü 98 astraya bıle 20 bın lıra ıstenıyo su anda 15 yasında araç 5 sene sonra oda boyle bı yasa kapsamına gırecek devlet 20 bın tl ye alınan astraya hurda bedelı olarak 20 bin lira vermez mumkun degıl e 2. elde malum gun gectıkce pahalanıyo hurda araç yasasının piyasaya etkisi ne olur arac almak ıcın bıraz daha beklemelımıyız 10 yas ve ustu 2. el fıyatlarında degısme olur mu lutfen goruslerınızı beklıyorum ...

Bence tam tersi piyasa da eski araç kalmadıkça kalanların değeri de yükselecek... devlet eğer ki eskiden kurtulmak istiyor ise yapacağı işlem belli eski araçların vergilerine bindirmek yeni araçların vergisini indirmek... ve ilk araç alımlarında ÖTV kaldırmak bu kadar basit bu işler sadece çevre temizliğine hizmet eder o kadar.

Bence tam tersi piyasa da eski araç kalmadıkça kalanların değeri de yükselecek... devlet eğer ki eskiden kurtulmak istiyor ise yapacağı işlem belli eski araçların vergilerine bindirmek yeni araçların vergisini indirmek... ve ilk araç alımlarında ÖTV kaldırmak bu kadar basit bu işler sadece çevre temizliğine hizmet eder o kadar.

mantıklı evet ama 15 yasındakı aracı 5 sene sonra hurda kategorısıne gırecegı ıcın vatandas almayacak mecbur fıyatları dusecek gıbıde dusunulebılır devletın belırlıyecegı fıyat tatmın etmez kımseyı dedıgınız gıbı sıfır arac alımına tesvık eder otv den duserek onuda herkez alamaz zaten

Zaten bu yasalar sürekli çıkacak değil... sanırım bu çıkacak olan yasa ile ikinci olacak. Örnek bende 1979 model bir reno var... şimdi ben bu aracı satayım desem 1000TL vermezler ama ÖTV yasasından dolayı aracımın ederi 3000 TL olacak ama dedim gibi sürekli bu yasa çıkmaz...

Burada sıfır araç alımlarında ÖTV uygulanmaz ise bu işin mantığını anlamak mümkün değil. Bu kadar hurda araç tuplanacak ve kaynak aktarılacak peki bu işin artısı ne?

Geri