İlginç Egzoz Emisyon Muayenesi...

ksk_corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ocakta egzoz emisyonu dolmuştu arabanın... Bir sorun teşkil edeceğini düşünmeden kullanıyordum, kasım 2012 de muayenem var beraberinde yaptırırım ayrı gayrı olmaz diye düşünüyordum ki; geçen gece 2012 yılı için egzoz emisyon ölçümü yaptırmamanın cezasının 799 TL olduğunu öğrenene kadar... Bugün bu işi halletmek için lpg sızdırmazlık ve egzoz emisyon ölçümü yapan üniversiteye ait bir yere gittim sanayide, egzoza bir hortum taktılar, adam ruhsatı aldı, telefonumu sordu oraya kaydetti, sonra yeni bir kart çıkarttı (plaka değişmişti kartı da değiştircem demiştim) doldurdu ve 32 TL abi dedi... Hiç bir ölçüm vs. yapmadı... Normal mi bu? :D
Daha önce benzinli clio hb aracım vardı, yok 2500 devirde tut abi, yok 3000 devirde tut abi diye 3-4 dakikalık bir ölçüm yapılmıştı... Hatta önümdeki transit connect aracın muayenesini bizzat izlemiştim, dizeldi, daha uzun sürmüştü onun ölçümleri... Adamlar uğraşmak istemedikleri için mi böyle yapıyorlar acaba? Yoksa bu kadar basitleşti mi bu iş?
Ha işim görüldü muayenem tamam ama ilgincime gitti bu olay paylaşmak istedim :)

ilginç :) normalde bende araç muayenesi öncesi sizin ilk anlattığınız gibi yaptırdım.Acaba bu Egzoz emisyon yapan aletlere göre değişiyor mu :) bu arada yeni birşey öğrendim konuyla alakasız ama LPG sızdırmazlık raporunu artık almaya gerek yokmuş.Ta ki LPG tankınızın yaşı 10 dan küçükse...

Benimki de ayrı bir ilginçlik örneği idi. Ölçüm yapıldı yapılmaya ama yanlış anlamadıysam araç LPG'de iken benzinli imiş gibi rapor düzenlendi. Emisyon alan firmalar özel olduğundan bu tür sallapatilikler oluyor. Yakında özellerin kalkacağını duymuştum.

bu arada yeni birşey öğrendim konuyla alakasız ama LPG sızdırmazlık raporunu artık almaya gerek yokmuş.Ta ki LPG tankınızın yaşı 10 dan küçükse...

Aman aman! Çok tehlikeli konu ve çok tehlikeli bir yönlendirme. :)

Aşağıdaki konuyu inceleyin:

http://www.opelim.net/forums/showthread.php?t=87608

Ne yazık ki özelleşmeden önce işler kolay ama kötüydü. Şimdi ki prosedür ise zor ama alakasız. Yani muayene olurken artık kaderin ordaki çalışanlara bakıyor.Kanımca tam bir saçmalık... :(

emisyonu alırken bir benmi işkence çektim ya :D kuzenimin broadway'ini götürdüm adam egzosta sokuyo çubuğu benzinde çalıitır diyor çalıştırıyorum bekliyoruz bekliyoruz olmuyor. değerler fazla çıkıyor sanırım :) çubuğu geri çekti birdaha bekledik yine olmadı :) en sonunda ucuna dokunacak kadar koydu bu sefer oldu dedi. Lpg geçirip yine yarım soktu lpg'de sıkıntı olmadı aldık kartımızı :)aşağı yukarı 25 30 dk bekledim...Vectramın gözünü seveyim girerkenden alıyorsun :P

yine rolantide ölçümü yapmışlar..bazı özel servisler tanıdıklarına sadece ruhsatla bile veriyor :) o kartı...

Ocakta egzoz emisyonu dolmuştu arabanın... Bir sorun teşkil edeceğini düşünmeden kullanıyordum, kasım 2012 de muayenem var beraberinde yaptırırım ayrı gayrı olmaz diye düşünüyordum ki; geçen gece 2012 yılı için egzoz emisyon ölçümü yaptırmamanın cezasının 799 TL olduğunu öğrenene kadar... Bugün bu işi halletmek için lpg sızdırmazlık ve egzoz emisyon ölçümü yapan üniversiteye ait bir yere gittim sanayide, egzoza bir hortum taktılar, adam ruhsatı aldı, telefonumu sordu oraya kaydetti, sonra yeni bir kart çıkarttı (plaka değişmişti kartı da değiştircem demiştim) doldurdu ve 32 TL abi dedi... Hiç bir ölçüm vs. yapmadı... Normal mi bu? :D
Daha önce benzinli clio hb aracım vardı, yok 2500 devirde tut abi, yok 3000 devirde tut abi diye 3-4 dakikalık bir ölçüm yapılmıştı... Hatta önümdeki transit connect aracın muayenesini bizzat izlemiştim, dizeldi, daha uzun sürmüştü onun ölçümleri... Adamlar uğraşmak istemedikleri için mi böyle yapıyorlar acaba? Yoksa bu kadar basitleşti mi bu iş?
Ha işim görüldü muayenem tamam ama ilgincime gitti bu olay paylaşmak istedim :)
ilginçmiş benim eski aracımdada aynı şekilde 3-4 dklık test yapmışlardı

Bu muayene sistemi ile ilgili o kadar ilginç şeyler yazılıyor ki, bunların tamamını topladığınızda şu sonuç ortaya çıkıyor.Teknik olarak çok faydalı fakat uygulamada fiyaskolarla skandallarla dolu bir sistem.Demek ki birileri bu konuda aciz kalmış durumda.

Çevre kimin umrunda ki?

Gerçekten çevre birilerinin umrunda olsaydı LPG teşvik edilirdi. LPG'li araçlara ikinci sınıf muamele yapılmazdı.

Geri