İndirimli Elektrik saatleri

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan haydut25
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar arkadaşlar.

Şimdiye kadar kullanmak aklıma hiç gelmedi.Geçenlerde bir konu üzerine bu konu açıldı sohbet esnasında.

Bildiğiniz gibi dijital elektrik saatlerine geçildiği dönemden itibaren dilekçe vererek indirimli elektrik saatleri tarifesine geçebiliyoruz.Bu indirimli tarifeyi kullanıp faydasını gören varmı?

Hocam aman aman hiç bulaşma. Ben bulaşmıştım geri vazgeçtim. Günü 3 eşit parçaya ayırmışlar. Sabah-ikindi, ikindi-akşam ve akşam-sabah şeklinde. Sabah-ikindi arası normal3 yakın bir tarife sonra ikindi-akşam arası veriyorlar zammı(ki en çok kullanılan vakit), sonra akşam-sabah arası en ucuz(kim akşamın 10'undan sabah 6'ya elektrikle uğraşacaksa ? ). Tabi ki karar senin hocam. Gittiğinde sana ufak bir kağıt verip hangi saatlerde ne kadar tutarı olduğunu belirtiyorlar.
Ben şahsım adına hiç memnun kalmadım.

eğer 14:00-22:00 arasında elektrik tüketimin yoksa veya çok az ise bunun yanında 22:00-06:00 saatleri arasında elektrik kullanımın en üst düzeydeyse faydasını görürsün.

buradaki amaç; elektrik depolanabilir olmadığından ve gece elektrik kullanımı ülke genelinde azaldığı için insanları boşa üretilmiş olan gece elektriğine yönlendirmek. %50'ye yakın faturanda azalma olacaktır. ama dikkat etmen gereken nokta eğer 14:00-22:00 arasında elektrik kullanırsan birim fiyatı yaklaşık olarak 3 katı haberin olsun. yani gündüz elektrik kullanırsan fatura birden 3 katına çıkar ;)

mesela biz yazlık evimizde standart tarife kullanıyoruz. malum sıcak havada klima kullanmaktayız. ama kışlık evimizde genelde gündüz evde kimse olmadığından dolayı elektrik tüketimi neredeyse 0 gibi. sadece buzdolabı çalışıyor. ( ev kombili değil, merkezi sistem). kombi ne kadar elektrik tüketiyor bilmediğimden yazdım bunu. şimdi herkes işten çıkınca eve geldiği için, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, fırın gibi fazlaca elektrik tüketen cihazlar geç saatlerde kullanılıyor. tabi birde bunu sistematikleştirince her iş saat 22:00'dan sonra yapılır hale geliyor. fatura standart tarfiye göre daha az geliyor haliyle. ama yineliyorum. duş alacaksam ve saç kurutma makinesi kullanacaksam gece duş alıyorum, sabah değil. mümkün olduğunca 22:00-06:00 saatleri dışında elektrik kullanmamaya özen gösteriyoruz.

Son düzenleme:
Ben bu tür indirimlere inanmıyorum. Bir sürü firma ucuz tarifelerinden faydalanmamız için belirlediği numaralara mesaj atmamızı istiyor. Maden ürününü ucuza veriyorsun o zaman neden benden illaki mesaj atmamı istiyorsun, bu tür işlerde bir hinlik olmalı ;).

Ben bu tür indirimlere inanmıyorum. Bir sürü firma ucuz tarifelerinden faydalanmamız için belirlediği numaralara mesaj atmamızı istiyor. Maden ürününü ucuza veriyorsun o zaman neden benden illaki mesaj atmamı istiyorsun, bu tür işlerde bir hinlik olmalı ;).

savaş abi sen yanlış anladın galiba. bahsi geçen elektrik sayacı değil, indirimli tarifenin kullanım saati/zamanı.

bu traz aboneliklerde üçlü tarife var 06:00 -17 arası normal tarife 17:00-22:00 arası normale göre pahalı tarife 22:00-06:00 arası ucuz tarife böyle olunca
22:00-06:00 arası fırın , ütü , çamaşır makinası v.s hep bu saatleerde çalışırsa bayagı bir az ft ödüyorsun şahsen benin ft yaz aylarında 40 tl yi bulmuyor kışın kombi full çalışmaya başlayıncada 75 tl geçmiyor

Normal ev ve iş yerleri için uygun değil. Gece tüketiminiz akşamdan fazla ise ancak o zaman kârlı olabiliyor. Onun dışında normalden fazla bile ödemek zorunda kalabilirsiniz. Çünkü en pahalı periyod, en çok tüketimin olduğu akşam saatleri.

savaş abi sen yanlış anladın galiba. bahsi geçen elektrik sayacı değil, indirimli tarifenin kullanım saati/zamanı.
İzmir'deki evin ilk abonelik işlemlerini yaptırılırken bizlere "akıllı tarifeden faydalanacaksınız" denerek (2004 yılında) akıllı saatler zorunlu kılınmıştı, daha sonra öğrendik ki o yıllarda öyle bir şey yokmuş :). Benim vurgulamak istediğim tarifeler vatandaşa gerektiği gibi açıklanmıyor, hep iyi yönleri ön plana çıkarılıyor, ama vatandaşın alehine olanlar gizleniyor denebilir.

Konuya başlarken de söylediğim gibi, bir sohbet üzerine merak başladı bende bu konuda.Buradaki sohbet bölümünde katılımı bildiğim içinde en fazla yorumu ve tecrübeye dayalı bilgiyi burada bulacağımdan emindim.Yanılmadığımı da görüyorum.

Kendi adıma yorumlarsam, sabah 10 gibi işe gitmek için evden çıkıyorum.Akşam 8 de işten çıkıp 9-10 arası evde oluyorum.Tarife bana tamamen uygun gibi duruyor.Ama gün içinde o kadar yoğunlukta aklıma gelip başvurmaya zaman ayırabilirsem tabi :)

bana 80 den aşağı fatura gelmiyordu gece 22 sabah 6 tarifesine başvurdum şu an 40 lira filan geliyor.çamşır mak bulaşık makinesi fırın ütüyü bu saatlerde kullanıyorsun

Geri