Kapı içi Aydınlatma

polatdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba,
Corsa D aracıma aşağıda resimdeki gibi kapı aydınlatmaları takılabilir mi?
Corsa D aracına deneyen varmıdır acaba?

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Takılabilir.

Görseldekiler VAG grubu araçlarına ait ve bana göre en şık olanları da onlar. Ama örnekte görülenler kıvrımlı olduğu için eski tip (düz) olanlarını tavsiye ederim çünkü onların montajı çok daha basit olacaktır.

Kapı döşemeleri sökülecek, sert plastik kısım bu lambalara göre delinecek. Lambalar slikon ile sabitlenecek. Ardından tavan lamnasından elektrik çekilecek. (Belki kapı switclerinden de alınabilir) ve kapılar açılınca lambalar yanacak.

Tavan lambasından hat alınırsa bir kapı açıldığında tümü yanar. Kapı switch'lerinden elektrik alınırsa (Corsa'da kapı switch'leri nasıl tam bilmiyorum) hangi kapı açılırsa o kapının ışığı yanar.

Her türlü biraz zahmet, ustalık ve maliyet gerektirir. Eliniz yatkınsa kendiniz de yapabilirsiniz.

Eski tip dediğim ise şu: (ilan ile hiçbir alakam yoktur)

http://www.sahibinden.com/ilan/yede...i-ic-aydinlatma-uyari-lambasi-113354304/detay

Son düzenleme:

polatdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eğim konusunda haklısınız. Aşağıda bir tane daha var örnek verebileceğim sanırım o olacaktır.
Peki switch e taktık diyelim. Elektriği nerden alacağız. Yani demek istediğim bi kaç yerde elektrikle ilgili eklemelerde sigorta kutusundan kablo çekiyorlardı.
Bu 4 lamba için sigorta kutusundan kablo çekmeye gerek var mı?
Teşekkürler.
1jnYvY.png
[/url][/IMG]

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Eğim konusunda haklısınız. Aşağıda bir tane daha var örnek verebileceğim sanırım o olacaktır.
Peki switch e taktık diyelim. Elektriği nerden alacağız. Yani demek istediğim bi kaç yerde elektrikle ilgili eklemelerde sigorta kutusundan kablo çekiyorlardı.
Bu 4 lamba için sigorta kutusundan kablo çekmeye gerek var mı?
Teşekkürler.
1jnYvY.png
[/url][/IMG]

corsa dnin tavan aydınlatmasının çalışması şöyle kapılar kapalıyken aydınlatmaya gelen 2 tane + kutup var kapıyı açınca bunlardan biri - kutup oluyor ve aydınlatmalar çalışıyor muhtemelen kapı içindeki bu değişken kutuptur bu lambaların eksisi diye düşüp kapı anahtarına baplarsınız artıyıda kapı içindeki cam açma tuşunun elektriğinden aldınız mı olur

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arka tarafta medeniyet yok corsa d'de. ben kapı açma koluna led çekiyorum diye canım çıktı. ön taraf ise kolay olur ancak arka taraf baya uğraştırıcı...

polatdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arka tarafta medeniyet yok corsa d'de. ben kapı açma koluna led çekiyorum diye canım çıktı. ön taraf ise kolay olur ancak arka taraf baya uğraştırıcı...

Üstad araç şu an serviste. Çıkınca başlayacağım aydınlatma olayına. Gelişmeleri ve sonucu size bildiririm.

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 15:15 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 15:14 ----------

corsa dnin tavan aydınlatmasının çalışması şöyle kapılar kapalıyken aydınlatmaya gelen 2 tane + kutup var kapıyı açınca bunlardan biri - kutup oluyor ve aydınlatmalar çalışıyor muhtemelen kapı içindeki bu değişken kutuptur bu lambaların eksisi diye düşüp kapı anahtarına baplarsınız artıyıda kapı içindeki cam açma tuşunun elektriğinden aldınız mı olur

yardımların için teşekkür ederim. Elektrik içini de bi elektrikçide çözmekte fayda var sanırım. zira nette okuduğum sigorta kutusunun yanması başıma gelsin istemem.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Üstad araç şu an serviste. Çıkınca başlayacağım aydınlatma olayına. Gelişmeleri ve sonucu size bildiririm.

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 15:15 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 15:14 ----------

yardımların için teşekkür ederim. Elektrik içini de bi elektrikçide çözmekte fayda var sanırım. zira nette okuduğum sigorta kutusunun yanması başıma gelsin istemem.

o yanma şu şekilde olur zaten bunları takınca multitimera yük binecek uzun süre açık kalırsa devre elemanları yanabiliyor o zamanda bcmyi söküp bir elektronikçide 15-20 tlye tamir ettirebilirsiniz bu lambaları takınca sigortanın amperinide büyütmeyi unutmayın:)

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benceaydınlatmada led ampul kullanın. Bu anlamda devrelere yük binmez ve en az sorun çıkarma ihtimali olmuş olur.

Renk seçimi keyfinize kalmış ama bu ürünler ile turuncu (amber) ledler çok iyi uyum sağlar.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Benceaydınlatmada led ampul kullanın. Bu anlamda devrelere yük binmez ve en az sorun çıkarma ihtimali olmuş olur.

Renk seçimi keyfinize kalmış ama bu ürünler ile turuncu (amber) ledler çok iyi uyum sağlar.

bu ledllerden ben buraa bulamadım link var mı bildiğiniz