Opcom ve Hata Kodları

Recep1461

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar.

Geçtiğimiz günlerde Radyatör yedek su deposu, müşir, kapak, tapa, fan değişikliği yaptırdım.

Araçta servis ışığı yanıyor ama bakım uyarısı değil. Çünkü ıpns yi sıfırlamaya çalıştım olmadı.

Şimdi sorum şu; hata kodları otomatik gider mi (arıza çözülünce) yoksa arıza giderilse bile silinmesi mi gerekir?

(Araç parça değişikliklerinden sonra hata kodlarını silmemişler)

Size 2 yardım konusunu gönderiyorum. Bilgilendirebilen olursa sevinirim.

1-) Araçtaki hata kodları;

013604
111606
130000
148206
148306

Bu kodlardan tanıdığı olan var mı :)

2-) Opcom cihazı almak istiyorum. Bu cihaz ile tam olarak neler yapılabiliyor. (Orjinal teyp olmadığı için gizli menüye giremiyorum. Mesela opcomdan hararet göstergesini açabilir miyim?)

Arıza silme, arıza kontrol (ne hatası olduğu), gizli menü ve araç özelliklerini aktif etme/deaktif etme vs?

Şimdiden yardım eden arkadaşlara teşekkürler.

Saygılar,

Recep1461

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Güncel, saygılar:)

Recep1461

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

Yunus7

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
Ben Aliexpress'ten aldığım v1.99 sürümünü kullanıyorum. İnternette araştırırken bazı modellerde uyumsuz olduğunu söyleyen, bağlantı hatası yaşayanlar gördüm. Benim hiçbir sıkıntım olmadı sorunlu olmayan her beyne bağlanabiliyorum sadece motor beynine bağlanamadım o da opcomdan dolayı değil serviste Tech 2 bile bağlanamadı. Bir de ne yol bilgisayarına bağlanamadım belki de orijinal teyp olmadığındandır. Ne kadar uğraştıysam da Vectra B'de herhangi bir özellik açamadım ama sanırım sizde Astra h var bu araçlarda bilgi ekranını sadece yazılımla yol bilgisayarına çevrildiğini Youtube'da görmüştüm. Hatta aracınızın donanımı destekliyorsa emniyet kemeri ikazını açıp kapatma gibi birçok işlem yapabiliyorsunuz. Yani sizinkinde ve daha yeni opel modellerinde özellik açabiliyor ve aracınızda olmayan bir donanımı ekleyip aktifleştirebiliyorsunuz. Arıza konusuna gelince dediğim gibi motor beyni dışında her beyne bağlanıp arızaları sildiğim hatta arızalardan yola çıkarak tamir ettiğim oldu. Onun dışında ben her ne kadar yapamasam da immobilizer kodlaması da yapılabiliyor hatta farklı bir anahtarı merkezi kilit beynine uzaktan kilitleme ve açma fonksiyonları için tanıtabiliyorsunuz. Bir de ilgili beynin kapsadığı her sensördeki veriyi okuyabiliyorsunuz. Akü voltajından tutun dış sıcaklık sensörüne, soğutma sıvısı sıcaklığına, tekerlerdeki hız sensörlerinden hız okumaya kadar her veriyi anlık olarak görebilirsiniz. Arızaları da silebilirsiniz.

Diğer sorunuz olan arıza giderildikten sonra arıza kendi kendine silinir mi sorusuna gelince, her beyin için geçerli değil. Mesela motor beyni genelde arızaları silmez ama benim de anlayamadığım şekilde bazen kendi kendine siliyor sonra tekrar yakıyor. Bilhassa opcom ile kurcaladığım zamanlarda yapıyor. Mesela ABS beyni her çalıştırmada arızaları siliyordu (en azından bende olan sağ arka teker devir sensörü yanlış sinyal arızasını).