OPEL 1.6 GL.AC, LPG için yardım

özopelci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracım 1997.Başlıktaki gibi 1.6 GL.AC 267000 km de.O km den itibaren tarafımdan kullanılmaktadır.İstanbul'da yaşıyorum ve yılda 14000 km yapıyorum.Bunun %90'ı şehir içindedir.100 tl lik benzinle benzin 4.65 tl iken 260 km yol yapıyordum.Aracım aslında ekonomik ama benzin çok pahalı.Benzin şimdi 5 tl sayılır.Araç şehir dışında çok ekonomik. 15 yıllık araç hala fabrika değerlerine yakın harcıyor(Edirne'ye gidiş,90 km yi geçmemek şartıyla 100 km de 6.8 litre benzin).Fabrika değerleride zaten 6.5 litre ve laboratuvar şartlarında.Ayda iş için 500 tl civarında benzin harcıyorum.Hafta sonu genellikle araç kullanmıyorum.Hem cumartesinin trafik cehennemine girmiyorum hemde evde haftanın yorgunluğunu atıyorum.Bazen pazar günleri boş trafikte sağa sola gidiyorum.Bunları kullanım profilim için yazıyorum çünkü sizden akıl alacağım.Günlük yolum 45 km civarı ve bunun yarısı sıkışık tem trafiği.Bu şartlarda LPG'nin bana faydası var mı?LPG bölümündeki yazıların hemen hepsini okudum.Opel e lpg nin yaramadığından, bobin sübap arızalarından bahsedenler var.110 liralık lpg ile 370 km şehir içi yol yapanlar var.Bence çok ekonomik değil.Lpg ekonomisi ortalama %30 deniyor.Böyle bir araç için yine de lpg ye karar verirsem hangi markayı önerirsiniz?Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

cemal abi o orjinallikte okadar kilometre çevirmiş arabaya kıyıpta takma o lpg yi...kaç kuruş fark edecekki,lpg ye vericen para,işletmeye vericen para,dertleri sıkıntıları...zaten zam aldı başını gidiyor...lpg dizel bir farkı kalmadı...
ona vereceğin para zaten benzin farkını 2 sene karşılar diye tahmin ediyorum...

hiç bozmayın derim arabanızı...

aracımı 160 binde aldım şu an 215 bin civarı lpg de biniyorum tık demedi benden öncede bi o kadar lpg de binilmiştir düzenli bakımını yapıyorum hiç bi sorun yaşamadım...Ama 2.0 motorlarda bobin fazla bozulmuyor 1.6 araçların bobinlerinde biraz daha arıza oranı fazla.1.6 Astrası olan bi yakınım 120 binde taktırmıştı lpg yi şu an 180 bin civarında lpg den dolayı hiç bir arıza sıkıntı yaşamadı bu birazda şans işi(bahsettiğim 1.6 astrada sizin aracınızdaki aynı motorlar kullanılıyor) lpg kitinin takılması ve kalibrasyonu ne kadar düzgün olursa tüketimde olsun arıza konusunda olsun sıkıntı yaşamazsınız.

şu lpg işi çok sakat ya hiç olumlu bi tarafı olmazmı ya

en olumlu tarafı çevreye duyarlılığı daha ne olsun :D

euro 2 motorda dediğiniz sorunlar yaşanmaz yaşatsa yaşatsa bobin yaşatır dediğiniz gibi. Onunda çoktan parasını çıkarmış olursunuz. Güzel bir montajla aracınıza değer bile katarsınız.

Yılda 14bin km demek yılda %30 tasarufla size yaklaşık 1700tl olarak döner iyi bir kit artı işleme maliyeti 2000tlye yakın olsa 1,5yılda her türlü kar'a geçmeye başlarsınız.

Cevaplar için teşekkür.Sorunsuz olacağının garantisini kimse veremiyor.Lpg konularını okuduğumda çok canı yananlarda gördüm.Bi bobin yese yandık.Bide araç bu km de motor yerse ona da 2-3000 gider.Öbür taraftanda yılda 2000 farkediyor.Ben benzin alırken inanın 100000 liralık mersedes,bmw leri tüp alırken görüyorum.Adamlar tüp taktırmış.Pompacıya 'benzin paraları yoksa bu arabaları niye almışlar' diyorum.Abi bunlar ne ki, ne jiplere lpg veriyoruz bi bilsen ,diyor.Tuhaf memleketiz vesselam.

bir usta çıkıp dese ben montajı yaparım sorunda çıkmaz
ben tamam diyecem ama yok işte

yani yanlış anlaşılmasın, işinin ehli olan ustaya lafımız yok
ben geçen görüştüm bir ustayla
herkes tarafından bilinen sorunlara, kesinlikle öyle bişe yok
ben sayısız opele lpg taktım hiç birinde sorun çıkmadı dedi
peki diyelimki sorun çıktı garanti vercekmisiniz ? dedim
yanlış olmasın geçmiş gün, ya d.m yada d.t diye bi marka önerdi fiyatı 1200 tl
onu takarım en ufak bi sorun olursa sökerim paranıda iade ederim dedi
yahu ben landirenzo yada brc düşünüyorum bunlarada aynı uygalamayı yaparmısınız ?
yok onlar sizin tercihiniz bişey diyemem
e piyasada kendini kanıtlamış bunca marka varken adı sanı duyulmamış bi markaya
gayet emin bi şekilde sökerim demesi, bana güven vermedi

montaj gerçekten işin % 90 lık kısmı...
istanbuldaki servisimdeki muhammet abi bir e39 bmw ye bir lpg takdırdı...ama sanat eseri...hortumlar gizli..her manifolda enjektörleri tek tek montajlamış ve enjektörler görünmüyor,tank simit ti...beyin suya karşı izole ve gizli...izolasyonu pleksiden yapmış bmw yi tanımayan orjinal parça der...istediğin gibi motor yıkayabiliyorsun,gaz benzin seçici kültablası nın içinde...
arabayı bana kullandırdı,ve bakmadan durmamı söyledi...gaz benzin geçirdi 6 kere 2 sini anladım ve inanın seçemedim ama araba zaten 195 hp...aradaki farkı anlamak çok zordu.....
he bide çift filtreymiş....

ama yinede karşıyım arkadiş :)

Anlıyorum ki bu işin standardı yok.Şu marka ,Opel in Vectra'sına şu şekilde takılacak diye birşey yok.Ustanın yorumuna bağlı.İyide paradan geçtik,can emniyet edeceğiz.Delme takma olacak iş değil bunlar.Adamlar takmış mersedes bmw'ye lpg yi.Vızır vızır geziyor.Bizim gibi memur zihniyetlilerde düşünür durur.Ama sonuçta nedense herkes kendi aklını beğenir.Sonuçta 'güvenlik kültürü'de bir kültürdür.

Geri