Opel arıyorum ama kararsızım

eray42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkeze iyiakşamlar.Forma yeni üye oldum aksarayda ikamet ediyorum ve astra almama çok az kaldı yanlnız çok kararsızım.Sizlerin bilgileri dogrultusunda en iyisini alacagıma inanıyorum.Sorularım şu yönde;
1.Sizce astra 1.3 dizel araç mı daha ideal yoksa 1.6 astra twinport araçmı daha ideal aradaki farka değermi.
2.2005 ve üstü 1.6 enjoy modellerle elegans modeller arasında 1-2 bin lira oynuyor.Sizce aradaki farklar bu paraya değermi?Bide astranın 2005 üstü twinport olmayan araçlarıda mı mevcut?
3.Astra 1.6 twinport modellere duyumlarıma göre tüp sorun oluyor diyorlar ne kadar gerçekciliği var ve ben tüp taktırsam ne kadara maal olur sizce yakıt yönünden taktırmaya degermi?
4.Bazı ilanlarda 2005 ve üstü 1.6 twinport modellerde sport model diyor.Bundaki ayrıcalık nedir?
5.2005 model 1.6 twinport astra 23000-25000 arasıı değişiyor.Fiyat ideal mi?
Yardımlarınızı bekliyorum.İlgilenen herkeze teşekkür ederim.

edisonalp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1,6 twinport derim.Yakıtı tüketimi oldukça uygun.(Tabı dizel 1,3 ile karşılaştırılmaz ama). aradakı fark sanırım 4/6milyar arası oynar.g kasa olması avantaj olur bence..
ustası,tamiri,parçası daha kolay bulunur.Tüpü bugun sordum 1600lira 10 ay taksıt model sanırım fark etmıyor.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
elegans enjoylara göre daha dolu bir model olduğu için pahalı 1.3 dizel 6 ileri olması uzun yolda çok tasaruflu bir araç ama şehir içindede işkence olmasada dik bir rampada korkulu rüyadır :) şehir içinde kullanacaksanız 1.6 twinport almanızı öneririm tüpte sıkıntı yaratmaması lazım...

eray42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben yılda yaklaşık 20000 km yol yapıyorum ortalama sizce dizel mi yoksa benzinlimi daha uygun olur.Aradaki fiyat farkına değer mi?

terkene

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkeze iyiakşamlar.Forma yeni üye oldum aksarayda ikamet ediyorum ve astra almama çok az kaldı yanlnız çok kararsızım.Sizlerin bilgileri dogrultusunda en iyisini alacagıma inanıyorum.Sorularım şu yönde;
1.Sizce astra 1.3 dizel araç mı daha ideal yoksa 1.6 astra twinport araçmı daha ideal aradaki farka değermi.
2.2005 ve üstü 1.6 enjoy modellerle elegans modeller arasında 1-2 bin lira oynuyor.Sizce aradaki farklar bu paraya değermi?Bide astranın 2005 üstü twinport olmayan araçlarıda mı mevcut?
3.Astra 1.6 twinport modellere duyumlarıma göre tüp sorun oluyor diyorlar ne kadar gerçekciliği var ve ben tüp taktırsam ne kadara maal olur sizce yakıt yönünden taktırmaya degermi?
4.Bazı ilanlarda 2005 ve üstü 1.6 twinport modellerde sport model diyor.Bundaki ayrıcalık nedir?
5.2005 model 1.6 twinport astra 23000-25000 arasıı değişiyor.Fiyat ideal mi?
Yardımlarınızı bekliyorum.İlgilenen herkeze teşekkür ederim.

-Turbo yüksek basınç valfi arızası(diesellerde görülür)
-EGR arızası(hem diesel hem benzinlilerde görülür, 2008 üstü benzinlilerde EGR kaldırıldı)
-Debriyaj ve volan arızası(daha çok diesellerde)
-Emme manifoldu ve kelebekteki klapeli taksimatın sebebiyet verdiği arızalar(benzinlilerde görülür, 2008 üstü benzinlilerde bu yapı değiştirildi)

Yukarıda saydıklarım "Astra" ların en büyük baş belalarıdır.
Diğer pek çok arıza bunların ya yan ürünleridir ya da ustaların, sorunları anlamasına rağmen çözüme dolanbaçlı yollardan gitme arzularındandır.
Öncelikle şunu bilmeliyiz: En sorunsuz Astra(hatta opel diyelim) "EGR"siz opeldir.
Egr valfi en fazla otomatik(eski G kasalardaki yağ basınçlı olanlarda) astralarda baş ağrıtır.
Manuellerde değiştirildikten sonra uzun süre idare eder.
Diesellerde de sorun çıkarma sıklığı benzinli manueller kadardır, hatta onlardan daha az sorun çıkarır dersek yanlış olmaz.
Diesellerde daha sıklıkla görülen sorun turbo yüksek basınç valfi arızası ve hareketli volanın sebebiyet vereceği sıkıntılardır.
Hiçbir opel özellikle de içinde şöför harici yolcu varken, rampada geriye kaldırılmamalıdır.
Hatta mümkünse hiçbir zaman sert bir rampada geriye doğru zorlanmamalıdır(yüklü ya da yüksüz farketmez). Mutlaka sorun açarsınız başınıza.
Genelde şöyle bir kanı vardır; tüketim değerleri her şeydir. Belki kısa vadede böyle gözükebilir. Asıl olan sorunsuzlukdur. Bazen öyle bir noktaya getirir ki sizi problemler; aracınızdan soğuyuverirsiniz, hatta nefret eder hale gelirsiniz. Kısa vade de elde edilen kazançlar bir anda yok oluverirler.
Yıllardır opel kullanan ve hobi olarakda her şeyi ile ilgilenen biri olarak şunu söyleyebilirim:
2008 üzeri gerek benzinliler(115 lik olanlar) gerekse diesel Astra'lar en sorunsuz Opel türleridir.
Sorunsuzluk da en az baş ağrıtanlar 115'lik benzinlilerdir(sorunsuzlukta japonlar ile aşık atabilecek tek opel türü bunlardır).
İkinci sırada ise; bir miktar daha sorunlu olan CDTİ'ler gelir.
Fakat; gerek ekonomi ve gerek de kullanım zevki açısından 2008 üzeri diesel Astra'lar(ufak tefek sorunlarına rağmen) Türkiye gerçekleri açısından en randımanlı olanlarıdır dersek sanırım yanlış olmaz.

Son düzenleme:

FireStarteR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bence imkanınız varsa dizel alın arkanıza bakmayın sonra.. en azından binerken hesabını yapmazsınız.. çok yaktı oraya gitmiyim buraya gitmiyim olmaz..:Dbenim corsa 113bin oldu bir sorun yok.. akrabamda astra dizel var geçen hafta kullandım 95 bin olmuşş ondada hiçbir sorun yok..
bence cdti sorunsuz yanii.. 1.6 twinport astrada kullandım bir aralar.. uzun yolada gittim.. dizelden sonra bence yakıt tüketimi insana ağır geliyor:D