Resim Boyutunu Küçültme ( RESİMLİ ANLATIM )

KA®ANLIK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İlk Olarak MICROSOFT'un sitesinden IMAGE RESIZE eklentisini indiriyoruz. Microsoft'un Windows XP için çıkartmış olduğu son derece DÜZGÜN çalışan bir eklenti bu. Ben şahsen 3. Parti yazılım kullanmayı sevmeyen biri olarak bu yazılım hakkında en ufak bir olumsuz düşüncem olmadı. Zaten bunu bir Yazılım olarak kabul etmeyeceksiniz siz de. ufak bir eklenti.

Eklentiyi Aşağıdaki Adresten Direk olarak indirebilirsiniz:
http://download.microsoft.com/download/whistler/Install/2/WXP/EN-US/ImageResizerPowertoySetup.exe

Eklentiyi PC'ye kurduktan sonra, üzerinde oynama yapacağımız yani boyutu küçülteceğimiz resimin üzerine sağ tıklıyoruz ve açılan Menüden RESIZE PICTURE seçeneğini tıklayın. Aşağıdaki Şekildeki gibi:
1cj7.jpg

Resize Picture seçeneğine tıkladıktan sonra Aşağıdaki Resimdeki gibi bir pencere gelecek karşımıza.
2mh2.jpg

Buradan Resimimizin Boyutu istediğimiz hangisi ise onu seçerek ayarlayabiliyoruz. Örneğin FORUMA koyacağımız bir resimse boyutunu 640x480 olarak seçmeniz gerekmektedir. 640x480 i seçtikten sonra OK Butonuna bastıktan sonra işlem tamamdır. Resmin orjinalinin bulunduğu dizinde Dosya isminin başı aynı fakat sonunda (Small), (Medium), (Large) [seçtiğiniz seçeneğe göre değişiklik gösterecektir] koyulmuş yeni haliyle resminizin küçültülmüşünü göreceksiniz. yani ikinci bir dosya yaptığı için orjinal resminize de bir zarar gelmesini önlüyor.

Örneğin ilk ismi "1.jpg" iken; 640x480 i seçip OK tuşuna bastıktan sonra "1 (small).jpg" olarak aynı yere farklı bir dosya yaratılacaktır. Bu kadar basit.

Eğer ki bu seçenekler sizin ihtiyacınızı karşılamıyorsa yani daha küçük bir imaj koyacaksanız, mesela İMZA kısmına ekleyeceğiniz bir resim için 640x480 320x240 boyutları büyük olacağından kendiniz bir boyut belirleyebilirsiniz.

Mevcut pencerenin sol alt kısmından ADVANCED butonuna tıklarsanız aşağıdaki hali alacaktır pencere:

3ru3.jpg

Burada CUSTOM kısmını seçip yukarıdaki şekildeki gibi Yandaki kutucuklara istediğiniz değeri yazarsanız (foruma koyacağınız bir imza için 150x150 bir resim yeterli olacaktır) ve ardından OK Tuşuna basarsanız işlem tamamdır. resmin olduğu yere ikinci bir isim ile küçültülmüş resminiz oluşacaktır.

Hepsi bu kadar...

iyi forumlar...

dj_nipo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
elerine sağlık çok teşekkürlerrrr......bayağı uğraştırıyordu bu boyuut işleri :)

34UZG50

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yardimlarin İÇİn TeŞekkÜrler...
Bu YÜzden Durmadan E Maİl Aliyordum İİİ Oldu Bu ...

DoGuKaN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kardes Benİm Pcde Calismadi Neden Olabİlİr Yada Verebİlecegİn Baska Pro Var Mi???

sadullahozturk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkürler kurbanım.