Sabahları titreyerek ve stop edecekmiş gibi çalışma

blueformen1981

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selam herkese.Yaklaşık 2-3 aydır çözüm bulamadığım bir kaç sıkıntıyı sizlerle paylaşmak istiyorum.Aracım 2001 model 2.0 opel vectra cdx.Manuel vites.Lpg kiti Ecotech.Sıkıntılar şu ;

1 - Sabahları araç çalıştığında yaklaşık 5 dk kadar titreyerek ve stop edecekmiş gibi çalışıyor.Devir saati 0 ile 1 in arasında inip çıkıyor.Daha sonra motor ısındıktan sonra 5 dk sonra normal haline geliyor ve az da olsa titreme devam ediyor.Benzinden lpg ye geçtiğinde direk stop ediyor.Sonra çalıştırmak için bayağı bir uğraşıyorum.Ustaya sordum.Önce lpg enjektöründe ve filtrelerinde sıkıntı var dedi.Lpg enjektörü ve filtreler değişti.Daha sonra tekrar baktık.Oksijen sensörü sıkıntılı dedi.O da orjinali ile değişti.Baktık sıkıntı devam ediyor.Rölanti ayarlayıcısı da orjinali ile değişti.Fark yok.Arabanın boğaz kelebeği temizlendi.Yaklaşık 2-3 ay kadar böyle.Ustam şimdi de lpg beyninde sıkıntı olduğunu ve değişmesi gerektiğini söyledi.Aracı benzin de kullanıyorum bazen, lpg de olduğu gibi çekiş sıkıntısı benzinde de var.Yaklaşık mayıs ayından itibaren 3 farklı yerde 8 kere ayar yapıldı.Arabayı da mayıs ayında aldım.Baskı balata,triger,devirdaim, amortisörler,rölanti ayarlayıcısı,oksijen sensörü,yağı suyu,buji kablolarına vs. kadar değişti.Ama gene aynı.

2 - Araç benzinden lpg ye geçişte stop ediyor.Stop ettikten sonra çok zor çalışıyor.Lpg de ş.içi 0,33 kuruş yakıyor.92 tl lik gaz ile 300 km kadar gidiyor.Ş.içi.Kimisi çok yakıyor diyor,kimisi normal diyor.

3 - Arabanın baskı balatası değişti.Fakat bazen vites geçişlerinde sıkıntı oluyor.Mesela 4 ten 3 e, 3 ten 2 ye,2 den 1 e atmak veya vites yükseltmelerde bazen takılma oluyor.Zor geçiyor.

4 - Arabanın amortisörleri de değişti.Bu vectra b lerin süspansiyonları genelde sert olur diyorlar.Mesela düz yolda bir ses yok ama.Yol hafif bozuk olsun yavaş gittiğim halde alttan takır takır sesler geliyor.Sizce normal mi yoksa bende mi bir sıkıntı var.

Evet biraz uzun oldu ama sıkıntıları siz opel kullanan arkadaşlarla paylaşmak istedim.Görüş ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler...

Son düzenleme:
Ustan az daha akil verirse kaporta motorda yenilenir cillop sifir vectra b :D
neyse kardesim saka bir tarafa ustani degistir...bir parca degismeden kafadan bu bozuk su bozuk diye araba yeniletilmez:mad:
:(... ya aletin ile ölcersin bilmiyorsan bilmiyorum diyebileceksin, is yolmaktan gecmiyor arti sen kobay degilsin(özür dilerim) üzerinde deneyle ögrenilecekl...kardesim temperatur sensorunu ölctür veriler bozuksa degistir.20tl parca .yakit filitresi diyecegim hem gazda hem benzinde diyorsun,ama kaplolarda paslanma sase gibi baglanti kesikligi yapiyormu ona baktir.arti kelebek potensio sasesine baktir.. gecmis olsun
bu arada temp veri sicak iken soguk iken ölysün soguk 20 derecede 3500ohm sicaklik iken aklimda degil 100ohm olabilir yanlis bilgi vermeyim

temperatur sensörü nedir ?

Acaba sabahları devir saatinin düşükte çalışması ısı müşürinin bozuk olmasından olabilir mi ? Başka bir forumda okumuştum.

aynı sorun bendede vardı ama benim aracta lpg yok kelebek temizliği ve filtre değişikliği ile tamamen kurtuldum sen kelebeği temizletmiş benzin filterni değiş diyecem ama tüpte yapıyor demişsin sorunun hakkında pek bir bilgim yok ama senin yazdıklarından anladığım şudurki sen ustanı değiş parca değişme başka yerlerde bak senin ustada pek iş yok gibi

neden olmasin onun icin yazdim :D
sonucta yakit hava motor isisi sensorlar sayesinde karisim ayarlaniyor

Evet

aynı titreme ve gaz yememe sıkıntısı babamın vectrasında vardı,dün bobini değiştirdim tamamen düzeldi.

arabayı ilk aldığımda komple bakıma girdiğinde triger,baskı balata,buji kabloları,devirdaim,hava akış sensörü,oksijen sensörü,rölanti ayarlayıcısı değişti.

Şuan tek aklıma ısı müşüri veya da benzin enjektörlerinde sıkıntı olduğu geliyor.

Geri