Sub hangi durumlarda yanar

yasin_35_50

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
meraba arkadaşlar cevabını bilmediğim bi kaç sorum var merakettim ve öğrenmek istyorum bilgisi olan arkadaşlar cvplarsa çok sevinirim..

1.sorum:geçenlerde anfimi bağlarken dc kabloları karıştrp ters bağladım ve anfimdeki sigorta attı bu durumda eğer sub bağlı olsaydı sub zarar görürmüydü.?

2.sorum:kabloları düz bağladıktan sonra teyp kapalı anfide kapalı ama sub bağlı,sağlam sigortayı takarken kıvılcım cıktı sigorta yerinden , sub'a zarar vermişmidi?r.

3.sorum:1.sorumdaki olayda anfim zarar görmüşmüdür ve hangi durumlarda sub yanar?

şimdiden teşekrler saygılar arkadaşlar.

Son düzenleme:
1. durumda SUB a hiç bir şey olmaz, sigortanın amacı bu zaten,

2. sigortayı takarken kıvılcım çıkabilir, SUB a zarar gelmez,

3. SUB un yanması için aşırı yüklenme lazım, empedansı uyumsuz SUB kullanırsanız ve kaldırabileceği yükün fazlasını amfi yollarsa SUB yanar,
bir diğer yanma ihtimali ise, sert darbeli müzikler dinlerken (güm güm seslei) SUB gereğinden fazla esnerse bobinde kopma yaşanabilir.

bu kadar açıklamadan sonra denecek bişe yok katılıyorum

Arkadaşlar yeri gelmişken bende soruyum dedim peki sub'ın yanma belirtisi nedir bunu nasıl anlarsınız açıkçası hiç yanmış bi hoparlör yada sub ile karşılaşmadım....

woofer yanarken koku we sesde bozulma çıkar ortaya
en bariz örnekleri wooferın koisine bastırınca içeriye gitmekde zorlanır sesi açınca çalmaz çalsada sesi bozuk çıkar
ve wooferın yanması amplinizin güçlü olmasına bağlı olabilir, ampliniz kalitesiz ise fazla açılmış ayarlardan kaynaklı elektrik kaçağı sonucunda wooferın yanabilir aşırı uzun süre yüksek sesde wooferı zorlayacak dereceden dnlenirse buda zarar verebilir.

woofer yanarken koku we sesde bozulma çıkar ortaya
en bariz örnekleri wooferın koisine bastırınca içeriye gitmekde zorlanır sesi açınca çalmaz çalsada sesi bozuk çıkar
ve wooferın yanması amplinizin güçlü olmasına bağlı olabilir, ampliniz kalitesiz ise fazla açılmış ayarlardan kaynaklı elektrik kaçağı sonucunda wooferın yanabilir aşırı uzun süre yüksek sesde wooferı zorlayacak dereceden dnlenirse buda zarar verebilir.
Bilgiler için teşekkürler kardeşim...

amfi yanınca çıkan kokuyu zaten burnun tıkalı da olsa alırsın, kendimden biliyorum :D

anfi kaliteliyse zaten yanan sub anfinin koruma devresini attıracaktır haliyle çalışmayacaktır. sub yakmak çok zor değildir çok ve ard arda vuran baslarda bile sub ve anfi çıkış değerleri yakınsa sub ı yakabilir.tabi ses sonuna kadar açıkken.ama kaliteli anfilerde ısınınca gene korumaya aldığından kendini bu ihtimallerde azalıyo.

verdiğiniz bilgiler için çok teşekrler.ben kicker cvr aldım ikinci el olarak ucuzada geldi,bi arkadaşım kokla arka tarafını yanıksı bi koku varmı bi bak demişti bende denedim hafif bi yanıksı koku var subda problem olabilrmi acaba yoksa her subdamı olur o koku.öyle çokta kokmuyor iyice burnumu sokarsam falan anca alıyorum.
tekrar tesekrler.

Son düzenleme:
Geri