tigra 3 silidirmi calisiyor ? olasiliklar neler? yardimm

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan semihx
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
evet senteye bugun aldim, ama triger hala takili. yarin yada cuma son hazirlikliklari bitiririm, cumarteside acarim sanirim. dedigim gibi sorun sadece conta ise, o mevcut, baska bi sorun varsa o zaman is dahada uzayabilir.

yardimlariniza heran ihtiyacim olabilir. simdiden tesekkürler.

evet arkadaslar bugun silidir kapagini actim, conta patlakti. 3. silindir ve 4. silindirin tam arasindan catlamis , ve 4. sildirede su aliyordu. bugun degistirdim ama daha bitmedi, yarin kapatirim sanirim. ayrintilari fotograflarla birlikte veririm.

planya yaptırmıyorsan duzen almaya bılır. o halde motor blogunu ve kapagın altını iyi zımpara yap kalın bı cam veya duz bır malzeme bul zımparayı onun uzerıne koy o şekılde zımpara yap. ortalama pimlerını papagan pense yardımıyla cıkar zımpara yaparken. sonra mutlaka cıvata delıklerıne hava tut. birde kapagı sıkarken pistonu üön dan çıkar. kapagı sökunce kapagın ıcındekı su pistonların ıcıne ve yag kanalarının ıcıne boşaldıgı ıcın o aracın yagını ve yag fılıtresınıde değiştir

Son düzenleme:
selam

öncelikle kablo ve hortumlari söküyoruz.

foto017jv6.jpg

enjektörleri ve enjektör kablolari söküyoruz , benzin hortumu vs.
foto020km6.jpg

eksantrikmili kapagi ( ismini tam bilmiyorum ) söküyoruz, altindaki conta 2 parca ve lastik. tekrar toplarken yenisi takilmali ama eskisininin durumu iyi oldugu icin ben eskisini tekrara taktim.
foto025ia4.jpg

silindir kapagina bagli tüm diger hortum ve kablolari cikariyoruz.

foto029og6.jpg

araci senteye alliyoruz, trigeri cikariyoruz

foto030fo1.jpg

saplamalari dis taraftan basliyarak ic kisimdakine dogru sira ile söküyoruz. ve silidir kapagini yukari dogru cekiyoruz. en soldaki ( 4. silindir ) asagidaki fotograftada görüldügü üzere , conta 3. ve 4. silindir arasindan patlamis, 4. silindir calismadigi icin yanmamis benzin sebebiyle silindir asiri temiz. 1. silindir ise normal calistigi icin tortu var üzerinde.

foto039pa7.jpg

soldaki conta eski olan dikkatli bakilirsa 4. ve 3. silidir arasindaki patlak görülüyor.

foto040cj1.jpg

bunlarda , hic bir fikkri olmadan bu ise girmek icin gerekli cesaret kaynagi. :)

foto042td2.jpg

ben...
:rock

foto044se8.jpg

ve ayni yerde calistigim is arkadasim.

foto041uo5.jpg

Son düzenleme:
contayı iki slindirin ortasından yakmış. kompresörunu bırbırne aktarmış. şakır şakır ses yapardı zaten o araba. iyi zımpara yap

contayı iki slindirin ortasından yakmış. kompresörunu bırbırne aktarmış. şakır şakır ses yapardı zaten o araba. iyi zımpara yap

Zimpara yapmadim ama onunyerine yag ve conta artiklarini sipatula ile kazidim ve benzinle iyice sildim.

Yanliz ufak bi sorun var senteye almis olmama ragmen triger kayisini takarken su devirdaim pompasinda dis atlamis olabileceginden süpeleniyorum. Pompanin tam olarak dogru konumda olmamasi sorun olurmu? Yoksa acip kontrol etmelimiyim?

Son düzenleme:
keşke zımpara yapsaydın:( devırdaim problem olmaz ıstedıgın yerde takabılırsın kayısı. gergı bılyasının ayarını yaparken bılyada ısaretı var oraya kadar gerdir. ve motoru ters yöne cevırınce kayısın ayarını boşa alacak yanı kayıs gevseyecek. korkma bırsey olmaz

birde ufak bi problem daha var, tork anahtarinda en ufak 43 newton vardi. bende ilk 43 cevirdim fazla yumusak geldigini düsündügüm icin 56 newton a aldim ve 56 newtonda tekrar cevirdim. normalde 25 newton ve 3 kere 90 derece , 1 kere 45 derece cevirmem gerekiyordu.

56 newton yeterli gelirmi yoksa daha cevirmelimiyim yada gevsetmelimiyim?

tekrar yardiminiz icin tessekürler.

keşke zımpara yapsaydın:( devırdaim problem olmaz ıstedıgın yerde takabılırsın kayısı. gergı bılyasının ayarını yaparken bılyada ısaretı var oraya kadar gerdir. ve motoru ters yöne cevırınce kayısın ayarını boşa alacak yanı kayıs gevseyecek. korkma bırsey olmaz

vallahı arkadasım senı tebrık edıyorum ben 6 sene opel teknıkerlıgı yaptım senın gıbısını bu forumda goruyorum helal olsun :good: yardımcı olmak ısterdım ama ıs ısten coktan gecmıs gıbı goruluyor kolay gelsın..

vallahı arkadasım senı tebrık edıyorum ben 6 sene opel teknıkerlıgı yaptım senın gıbısını bu forumda goruyorum helal olsun :good: yardımcı olmak ısterdım ama ıs ısten coktan gecmıs gıbı goruluyor kolay gelsın..
tesekkur ederım bıldıgımızı paylasıyoruz..
aceba arkadasımızı ne yaptıkı? attımı kapagı merak edıyorum yazmadıda foruma

Geri