yakıt normalmi sizce

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan albars
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

albars

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba,
Geçen hafta atiker safe fast kiti taktırdım. 2000 1,2 corsa 16 v araba.
araba 1,2 ama gördümki ufak motor az yakar anlayışı biraz yanlış , belkide benim kullanışımdandır ama çok yakıyodu araba. Tabi benzin fiyatlarıda malum.
Şuan ilk izlenim , araba gayet iyi durumda tahmin ettiğim şekilde bir yığılma olmadı , tabi yokuşlar hariç. Benzinden gaza yaklaşık 500 metre sonra falan geçiyor , gaz bittiğinde de bi uyarı sesi ile direk benzine geçiyor. tekleme durma vs. yaşamdım geçişler gayet stabil güzel. yakıt ise gazı taktırdığımda 40 tl lilk almıştım , denemek için ve dün akşam bitti 160 km yol yaptım. 0,25 kr hesapladım. Bu değer normalmidir? İyimidir sizce?

Bu arada bu km. istanbul şehir içi trafik. Bayramda da kısmetse uzun yolda deneyeceğim.
Birde atiker konusunda olumsuz yorumlar vardı , bende çok düşündüm ama iki farklı yere sordum. İki farklı ustada arabamla bu yeni sistemin gayet uyumlu olduğunu ve atikeri tavsiye ettikleri söylediler. Bende ustasını tavsiye ettikleri bir yerden taktırdım bu kiti. Şuan için memnunum. Birazdaha kullanıp tekrar yorum yazar , taktıracaklara fikir veririz inşallah.

yeni taktırmış iseniz belirli bir süre kullanıp tekrar ayar yapıldıktan sonra bence yakıt konusundaki sarfiyatını değerlendirmeniz daha mantıklı olacaktır birde önümüz kış yaza nazaran biraz daha fazla yakıt tüketimi olur bunlarıda göz önüne almanızı tavsiye eder hayırlı olsun derim bu devirde benzin de araç kullanmak zor zaten

1000 km sonra kalibrasyon yapılınca biraz daha düşer. tl olarak değil de lt olarak hesaplamak daha doğru sonuç verir. ayrıca gaz fiyatları ve istanbul trafiği deyince o kadar yüksek bir değer de değil diye düşündüm bir an. benzindeyken ne kadar yakıyordu?

0.25 çok düşük bence benim araç 0.42 yakışır şehir içinde...

Aynen öyle gaz da yakıyor bu rakamı daha önce zamlar gelmeden gazın litresi 1.90 kuruş ilen şehir içinde 0.32 yakıyordu. Ama şimdi ise bu rakam aldı gitti başını... 2.45 den aldım gazı ve hesapladığım da ise bu rakam çıktı.

bence iyi bir ustaya götürün bir sorun var gibi. bu kadar yakmaması lazım.

Bir konu açtım bakalım Ankara da bu işi bilen bir usta varsa gideyim diyorum.

benzindeyken yaklaşık 40 kuruş yakıyordu. benim tahminim %35 civarı bir tasarruf sağlanmış gibi görülüyor. Dediğiniz gibi 1000 km sonra yeniden kalibre edildiğinde belki biraz daha düşer. Ah birde şu istanbulun trafiği olmasa eminim 40 tl 160 km değil en az 180 ve üstü gidilirdi.

Lt. hesabını tam olarak bilemiyorum ama tahminim ormalde benzinde 100 km de yaklaşık 7,5-8 lt benzin yakıyordu. Gazda ise 8,5-9 lt. yaktı diye tahmin ediyorum. Ama net emin değilim. Bu durumda gaz ve ebnzinde litre eşitmi olmalı yoksa gaz biraz daha fazlamı yakar?

gaz benzine oranla yaklaşık 1-2 lt fazla yakar.

Geri