Yardım

Ziyankar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
S.a Arkadaşlar astra 2006 model g kasa aracım var benzinli ben fakat kafama takılan birşey var 97 oktan 95 oktan bunlar noluyor arkadaşlar yanı hangisini kullanmalıyım aracımda teşekkürler

97 oktan, 95 oktana bazı katkı maddeleri (özellikle kurşun) katılarak yükseltimesidir. Performans artışı sağladığı söylenir ama bence pek fark yok...

şöyle bir şey buldum bette bu arada belki sorunuza cevap olabilir;

Araçların kitaplarında şöyle bir şey yazar "minimum 95 oktanlı, kurşunsuz benzin kullanılmalıdır". Bu, o aracın 95 oktanlı benzin ile vuruntusuz çalışmaya başladığını ifade eder. O arabada 97 oktanlı benzin de kullanabilirsiniz ama motorun performansı 95 oktana göre daha düşük olacaktır.

Piyasada "ne kadar yüksek oktanlı benzin kullanılırsa motorun peformansı o kadar artar" gibi yanlış bir düşünce var. Sayının artması insanlarda psikolojik olarak performansın da artacağı düşüncesini uyandırıyor. Aksine düşük oktanlı benzin daha performanslıdır ama vuruntuya neden olduğu için motorun performansı düşmektedir.

Sonuç itibariyle, araçların kitabında minimum 95 oktanlı benzin kullanın yazıyorsa 95 oktanlı benzin kullanılmalı. Bundan daha düşüğü ya da fazlası yukarıda belirtilen sebeplerden ötürü motorun performansını düşürmektedir.

Sağolun Hocam Teşekkürler :)

Son düzenleme:
deniz hocam, türkiyede artık hiç bir rafineriden kurşunlu benzin çıkışı yapılmıyor, tamamı kurşunsuz benzin...

Geri