Yedek su deposunda kararma

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan lampard
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar yedek su deposu kararmıştı biraz ilk aldığımda arabayı.şu an simsiyah resmen ne seviye belli ne bişey.açıp baktık yağlanma vs.sakat bişey yok.kırmızı antifiriz kahverengiye dönmüş.
Şimdi antifirizi değişecem elbette ve suyla sistemi durulayacaz.fakat yedek su deposu kumla çakılla doldurup çalkalayınca siyahlık gidiyormuş sizce değermi yenisini mi almak gerek ? Temizlik için bir fikir varsa o da olabilir.Yedek parça sıkıntısı var burada sökmüşken geri takmak istemiyorum.
Birde bu kararmanın sebebi hakkında fikri olan varmı.

Sony Z5 ile gönderildi

antifriz ömrünü tamamlamış ise, içinde su miktarı fazla ise, radyatör hortumlarındaki bir kaçaktan dolayı hava alma durumu varsa renk kararır.

şimdi sıfırdan değişim yerine önce temizlik yapmak elbette ki daha mantıklı ve ekonomik. ama sonuç riskli. bizim araçlarda depo altındaki hortumun ucunda sensör var. soğutma suyu seviyesini kontrol ediyor. depoyu temizlemek isterken sizin aracınız da var mı bilmiyorum ama varsa o sensörü bozma durumu olabilir. dikkat etmek lazım. durduk yere başka masraflar çıkabilir. taş çakıl doldurmak yerine önce su ile, sonrasında fırça marifetiyle depo içini temizlersiniz. büyükçe bir süngeri depo ittirip hacminden yararlanarak kirlenen suyu emdirebilirsiniz.

aslında elbette ki sıfır almak bütün bunları gerektirmez. ama ekonomik olması için çareler de aramak durumunda kalıyoruz.

Tolga onu temizleyecek bir kimyasal vardir diye düşünüyorum..Ama samandiradaki köpük malzemeye zarar vermemeli..
O yuzden en mantiklisi ince cakilli kum..Yeniside 160tl civari gm bile yazsa orjinal degil..Once radyotor suyunu alt tipasindan bir kaba bir sekilde al hortum kullanman gerekebikir vana travest in uzerine denk geliyor oraya kova vb sokamassin yada aksin oylece genis bir kaba suyu al..O suyu tulbentle 2 kez züz o su degerlidir islenmis su dur..Su kabini cikar icine pril vim vb malzemelerle cakili doldur calkala tertemiz olur..Guzelce durula samandira arasinda cakil kalmasin samandira asagi yukari sallarken rahat hareket ettiğini gozle..Kabi tak araca normal suyu doldur 5 litre alır..O suyu bosalt..Bir daha doldur koloriferi hi ye al motoru az calistir o suyu da bosalt..Bunu bi daha yapabilirsin istersen sonra suyu bosalt su kabindan ufle su kalmasin tipayi kapat suzdugun suyu dok islem tamam..Yok ben yeni antifiriz koyacam dersen saf su bul..
Havayla icini iyice temizledigin icin kalorifer petegine su gitmeyebilir ilk etapta su isininca az gaza yuklen gider..

SM-C101 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Benimkide simsiyahti[emoji6] Su kanalinda olusan ince kuf tabakasindan kaynaklaniyor..Aynen araci yikadiginda diskte olusan ince tabaka gibi..Bunu onlemek icin Evans power Cool kullanabilirsin ama pahali.. [emoji6]
20e2a907acabdd4437cb052206bb5299.jpg

Son düzenleme:
Aynı olay eski Clio aracımda da başıma gelmişti.. Eski suyu boşaltıp su deposunu söküp içine tiner ve benzin karışımı yaparak 5 dakika çalkalayıp 5 dakika da bekletmiştik.. Ardından iyice durulayıp içine yeni saf su-antifriz karışımını doldurmuştuk, geçirdiği 13 yıla göre tertemiz olmuştu...

Aynı olay eski Clio aracımda da başıma gelmişti.. Eski suyu boşaltıp su deposunu söküp içine tiner ve benzin karışımı yaparak 5 dakika çalkalayıp 5 dakika da bekletmiştik.. Ardından iyice durulayıp içine yeni saf su-antifriz karışımını doldurmuştuk, geçirdiği 13 yıla göre tertemiz olmuştu...
Benzin yada tiner seviye samandirasina zarar verirmi vermezmi bilmiom verirse yenisini almak zorunda kalir..Seviye samandirasi poluuratan köpük malzeme

Benzin yada tiner seviye samandirasina zarar verirmi vermezmi bilmiom verirse yenisini almak zorunda kalir..Seviye samandirasi poluuratan köpük malzeme

Dediğim gibi kara düzen denilebilecek bir araçta yapıldı :) Sökülüp yıkanması sanırım yapılabilecek en masumca hareket olur.. Eğer fayda etmezse kimyasallara başvurulur.

Fırat abi anlamadığım o pis suyu süzüp neden tekrar kullanayım ki yeni antifiriz kullanacam gerek yok değilmi süzülen suya?

Sony Z5 ile gönderildi

Pardon saf su bul demişsin.saf su hazır su değil doğrumudur.nasıl temin edebilirim acaba daha önce hiç koymadım da

Sony Z5 ile gönderildi

Pardon saf su bul demişsin.saf su hazır su değil doğrumudur.nasıl temin edebilirim acaba daha önce hiç koymadım da

Sony Z5 ile gönderildi
Ister icinden cikan suyu tulbentle iki kez suz oyle kullan oksitten rengi degismistir ama suzersen pisligi kalmaz saf sudur o.Ister hazir saf su al kullan ..
Radyotordeki ufak damlatmayi kaliteli kacak giderici keser ancak suyu antifirizi degistirdigin an ordan tekrar akar..
Cunki yeni su kaynayarak tekrar reaksiyona giriyor ozellikle plastik preslenmis kisimlardan damlama oluyor..

957d0e5b8c4c80c1a481029dcfb5db30.jpg

Geri