yeni astra j ye tüp taktırmalı mıyım? hesap kitap!..

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan fonseca_
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
hemşerim selamlar...lpg hesabım inş. yanlıştır da daha az param gider..
ancak dün akşam astra cls. ııı ü olan arkadasım not ettiği verilere baktık bir tek uzun yolda 8 litrelere düşmüş..şehir içi 10.5 in altında yok 11 in üstünde de var üstelik...değişik zamanlarda epey not almış tüp prins marka..motorlarımız aynı diye o verilerde benle uyumlu çıktı..şimdilik çekimserim ama indirim olcağı umudundan daha çok savaş abinin vergi hesabı daha mantıklı geldi bana...

Benim duyumlarıma göre litre bazında tüketim değerleri hesaplandığında ortalama olarak araçlar benzine oranla % 20 oranında daha fazla LPG tüketiyormuş, yani 100 km'de 10 litre benzin tüketen bir araç aynı mesafede 12 litre civarında LPG tüketiyormuş, bu durumda LPG ye biraz daha zam gelirse hiç bir cazip yanı kalmayacak :(.
Ben geçmiş yıllarda devletin vatandaşını nasıl mağdur ettiğine defalarca şahit olduğum için yetkililerin dediklerine fazla inanmam. Büyükleriniz iyi bilir. 1980 li yılların sonlarına doğru benzin fiyatları bugünkü gibi gene tavan yapmıştı. O yıllarda LPG falan yoktu. Devlet kolaylık yapıp dizel motor ithaline kıyak attı, kalite kalitesiz bir çok dizel motor ithal edildi, ticari araç sahipleri benzinden dizele hızlı bir geçiş yaptı, benzinden alınan vergilerde düşme başlayınca mazota ufak ufak ama benzinden daha fazla oranda zamlar yapılarak bu günlere kadar gelindi. Derken LPG icat edildi, millet LPG ye dönüş yaptı, marmara depremi sonrasında zamanın hükümeti LPG li araçlardan bir kereye mahsus ek MTV almaya kalktı, ilk anda aldı da, ama ek vergi yargıdan döndü. Yıllar sonra, gecelik faizlerin rekor kırdığı günlerde vatandaşın parası mahsup yolu ile iade edildi. Hani tarih tekerrürden ibarettir derler ya, sanki ağır ağır tarih yeniden tekerrür ediyor gibi hissediyorum. İnşallah yanılan ben olurum da vatandaş ucuza LPG almaya devam eder.

LPG yi ben taktırırken hiç uzun vadede kar hesabı yapmadım ancak dizel motoruda alırken verilen fiyat farkını amorti etmek için 70 bin km yol yapmak gerek ama psikolojik olarak o an cebimden çıkan paraya göre LPG mantıklı bazen haftada 400 km yol yapıyorum 95 tl gidiyor benzinli olsa 160 tl gidecek -arada yine 65tl fark var iyi rakam bence.Amorti hesabı yapanlara gercekten tuhaf bakıyorum benim bir arkadaş var amorti hesabı delisi günde 15tllik sigara içiyor enayi takacağı tüpün km amorti hesabını yapıyor sigara içmese ayda 450tl para biriktirecek ama kendisinin amortisini hesaplanıyor yani ben günüme bakarım şu an oldukça karlı

O zaman konuya bir de şu açıdan bakalım. Araba almazsak hiç yakıt masrafımız olmaz :)

LPG yi ben taktırırken hiç uzun vadede kar hesabı yapmadım ancak dizel motoruda alırken verilen fiyat farkını amorti etmek için 70 bin km yol yapmak gerek ama psikolojik olarak o an cebimden çıkan paraya göre LPG mantıklı bazen haftada 400 km yol yapıyorum 95 tl gidiyor benzinli olsa 160 tl gidecek -arada yine 65tl fark var iyi rakam bence.Amorti hesabı yapanlara gercekten tuhaf bakıyorum benim bir arkadaş var amorti hesabı delisi günde 15tllik sigara içiyor enayi takacağı tüpün km amorti hesabını yapıyor sigara içmese ayda 450tl para biriktirecek ama kendisinin amortisini hesaplanıyor yani ben günüme bakarım şu an oldukça karlı

amorti hesabı yapanlar derken zannımca ben de varım kastettiklerinin arasında..haftada 65 liradan ayda sizin 260 lira hadi 230 tl olsun..10 ayda benim lpg dönüşümü için şuan vereceğim 2300 tl yi çıkarıyorsunuz..bak amorti demedim..ama benim kullanımımla ben bunu 3 yıla yakın zamanda tolere ediyorum..arabaya 6 yıl bineyim desem geri kalan 3 yılda atıyorum 2500 tl zarara razıyım ...şimdi epey fi fikrim oluştu ama başlığı açtığımda eski dizel kullanıcısı olarak tüple ilgili bi fikrim yoktu..mesela bugün bulunduğum şehirdeki olay..landirenzo opelin anlaşmalı olduğu marka..yetkili bayiye gittim masada olgun lpg filen plaket var sorayım dedim cevap biz landirenzo bayisiyiz ama takmıyoruz...zönk..daha düple ilgili ilk girişimimdi...:)

lpg hesabınız baştan sona yanlış. benzinde 8.7 lt yakarsa lpg'de 9.8.9.9 lt olur. lpg şimdi pahalı ancak çok ciddi indirim oluyor. benzinden daha karlı olduğu kesin. ben lpg'siz araba görünce zengin gözüyle bakıyorum arabası ne olursa olsun. :D

Sağolasın abi zengin hissettim bir an :D

Benim duyumlarıma göre litre bazında tüketim değerleri hesaplandığında ortalama olarak araçlar benzine oranla % 20 oranında daha fazla LPG tüketiyormuş, yani 100 km'de 10 litre benzin tüketen bir araç aynı mesafede 12 litre civarında LPG tüketiyormuş, bu durumda LPG ye biraz daha zam gelirse hiç bir cazip yanı kalmayacak :(.
Ben geçmiş yıllarda devletin vatandaşını nasıl mağdur ettiğine defalarca şahit olduğum için yetkililerin dediklerine fazla inanmam. Büyükleriniz iyi bilir. 1980 li yılların sonlarına doğru benzin fiyatları bugünkü gibi gene tavan yapmıştı. O yıllarda LPG falan yoktu. Devlet kolaylık yapıp dizel motor ithaline kıyak attı, kalite kalitesiz bir çok dizel motor ithal edildi, ticari araç sahipleri benzinden dizele hızlı bir geçiş yaptı, benzinden alınan vergilerde düşme başlayınca mazota ufak ufak ama benzinden daha fazla oranda zamlar yapılarak bu günlere kadar gelindi. Derken LPG icat edildi, millet LPG ye dönüş yaptı, marmara depremi sonrasında zamanın hükümeti LPG li araçlardan bir kereye mahsus ek MTV almaya kalktı, ilk anda aldı da, ama ek vergi yargıdan döndü. Yıllar sonra, gecelik faizlerin rekor kırdığı günlerde vatandaşın parası mahsup yolu ile iade edildi. Hani tarih tekerrürden ibarettir derler ya, sanki ağır ağır tarih yeniden tekerrür ediyor gibi hissediyorum. İnşallah yanılan ben olurum da vatandaş ucuza LPG almaya devam eder.

savaş abi olaya bilimsel açıdan yaklaşırsak ;

lpg nin 1 lt si 560-580 gr civarı iken benzinin 1 lt si 730-760 gr arasındadır.
*1 litre benzin motorda patlayınca 1lt lpg den daha fazla enerji açığa cıkarır, bu
nedenle LPG sarfiyatı benzinden yaklaşık %10 -15 daha fazladır.
*LPG ile çalışan motorlarda %5 güc kaybı olur.

%20 lik fark bu nedendendir.. :)

evet lpg pompaya gidildiğinde insanı rahatlatıyor.. ama sanayiye gidildiğinde tam aksine moral bozuyor. şimdi adam akıllı bir sistem taktırayım desen ortalama 2000 tl .... ilk 10000 i yaptın diyelim ve hiç sorun çıkartmadığını var sayalımki bu %20 ihtimal bana göre çok iyi bir işçilikle ...filtre işçilik v.s. kafadan 60 tl sonra 30000 bine kadar sorunsuz geldin diyelim sonra ... ilk başta lpg enjektörü olmak üzere regulatör beyin derken liste uzuyor.. lpg yi hep aynı pompadan almadığında yada firma diyelim yine sorunlar başlıyor birininkinde bilmem ne katkısı birininkinde bilmem ne yağı sonra araç yakıt farkından dolayı emisyon değer farkından arıza lambası yakıyor gidip ayarlatıyorsun bu kez farklı yakıtla yine yanıyor .. bu arada ilerleyen dönemde motor da sorunlar baş gösteriyor. kesilen elektirik tesisatındaki birleşimler gevriyor araçta elektiriksel sorunlar başlıyor araç lpg yi yakmak için bobine yükleniyor bobin arızalanıyor .... :) e nerde kaldı bunun karı kazancı arkadaşınız bence hesap yaparak en doğrusunu yapıyor.... yine çok yazdım ama kim ne derse desin sonuç bu çok lpg li aracım oldu çok sorun yaşadım.. o anlık pompa rahatlaması için eğer araca uzun vadade bineceksem kesinlikle lpg takmam ki öyle yaptım. mesela jeep ime lpg taktığıma çok pişmanım gidip dört bin küsür liraya lpg taktırdım geçen yıl km de 1 tl benzin tüketen araç şu an 80 kr. lpg tüketiyor.. ve motora verdiği zararları saymıyorum.. bunun haricinde kapalı yerlere girememe kaçak riski.. patlama riski ki bu olayı bu yıl çok gördük. muayenelerde yaşanan olumsuzluklar.. her şeyin tamdır muayeneye gidersin adam bakar burda ufak bir kaçak var hadi lpg ciye gitti 50 tl daha :) forumu zaten incelerseniz lpg ile sorun yaşamış yaşayan yüzlerce arkadaş mevcut.. bunun gibi sıkıntıları çekmeye bence hiç gerek yok...

Son düzenleme:
Ben LPG de çok değişik bişey keşfettim. Yüksek devirde kullanıldığında LPG benzine göre pek ekonomik olmuyor çünkü güç farkı üst devirlerde ortaya çıkıyor. Mesela şehir içinde 9 litre ortalama benzin tüketimim var lpgyi bitirip bezine geçiyorum aldığım lpgyi de ortalama 10-10.5 litre arasında yakıyorum.
Uzun yola giderken 90-100km hızda genel olarak 2bin devir civarında sadece aracın yığılmayacağı şekilde gaza dokunarak gidersem ortalama benzin tüketimi 6-6.5, LPG tüketimi ise 7 litre civarı oluyor. Düşük devirde ve gaza hafif dokunmalarda ciddi farklılıklar oluyor LPG de. Tabi bu ekonomi için dikiz aynaları kontrol ederken bir de yol bilgisayarını kontrol etmek, yol eğimine göre gaz vermek gerekiyor :)

50 yıllık emektarı aldığımda üzerinde LPG vardı, 50 senelik yorgunluğun izlerini taşıyan arabaya bu eziyet fazla diyerek söküp attım. Yolda giderken zaman zaman zorlanan araba benzine kavuşunca rahat bir nefes aldı diyebilirim. Sanırım zorlanmalar nedeniyle endüksiyon bobini hasar görmüş, sabahları geç çalışıyor.

lpg'nin ne masrafı var ben çözemedim daha ? ben ayda 350 450 km arası yol yapıyorum bu mesafeyı benzinde yapmış olsam ortalama 9 lt yakan bir araba 9*4.91=44.19 lira
lpgde yapmış olsam 10.2lt*3.11=31.72 tl. yani 100 km'de 12.5 lira karım var. bunu 400 km yaptığımı varsayarsam 50 lira karım var ayda. yazın lpg'nin fiyatları acayip derecede düşüşe geçiyor bu kar oluyor size 60 70 lira. arabayada zararı adam akıllı montajda yoktur lpg'nin. benzinden daha temiz bir yakıt. kurum vs derdi yok. ben daha lpg ile ilgili hiçbir sorun yaşamadım lpg'siz bir arabayıda düşünemiyorum şuanda. benzin olmuş 5 lira neredeyse lpg 3 lira daha ucuz yöntem varken pahalıya gitmek bana uygun değil sizi bilemem... ben 10 bin 15 binde bir filtre değiştirsem bile 30 lira...

Geri