1.6 Dizel start stop

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan ilkerozdemir
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
I

ilkerozdemir

Bilgi Girilmemiş
1.6 Dizeldeki start stop özelliği aracı çalıştırırken marş motorunu mu yoksa alternatörü mü kullanıyor bilgisi olan yazarsa sevinirim

Ynt: 1.6 Dizel start stop

Start stoplu araçlarda start stop olmayan araçlardan farklı marş sistemi vardır.Start stopsuz araçlarda bulunan tek motor yerine enerji depolayan alternatör sistemi mevcuttur.

Ben bu sistemi Citroen de incelemiştim araç alternatörden çalışıyordu ve booster denen büyük kondansatör enerji sağlıyor dediler Opel servisi ise marş motorundan çalışıyor dedi bana göre bu mümkün değil ne volan dayanır bu işe ne marş motoru mekanik bir start olmamalı bence tam bilgi alamadığımdan bende şimdilik kapatıyorum düğmeden

nasıl yanı mars motoru ıse hıc kullanmamak lazım bu sıstemı

Ynt:

Alternatör  harici bir sistemle çalışması mantıksız ve zarar verici olacaktır. Mars motoru ise hiç kullanmamak en iyisi

Marş motoru olur mu beyler servis sallamış 1 senede arıza verir koskoca opel bunu düşünemeyecek mi ?Ustalar yine her zamanki gibi bilmeden konuşmuş.Enerji depolayan alternatör sistemle olur start stop marş motoruyla olmaz .

İstanbul Odak Keşan Kale Opel Türkiye hepsi aynı cevabı verdi sistem marş motorundan start yapıyor diye bende çok yanlış ve çabuk bozulacak bir sistem olduğunu bu sebeple bu sistemi kapatarak aracı kullandığımı ve araç menüsüne bir yazılım ekleyerek bu tercihi sürücüye bırakmaları gerektiğini söyledim ama ikna olmadım bence marş motorundan start olamaz bilgi alabilen varsa paylaşsın herkese arızasız günler dilerim :)

altarnatörde olsa kranka girip ilk dönüşü yaptırmıyomu?? öyleysede çok zararlı bana denk geliyor bazen ışıklarda yada sıkışık trafikte her seferinde baya baya yeniden çalışıyo sarsılıyor araç her defasında sanki bide aküyü yer bitirir bu sistem :) gerçi herifler düşünmüş yapmıştır bişeyler yada bikaç yıla patlar bu olay araçlar arıza vermeye başlarsa

Ynt:

Start stop sisteminin alternatör yani Sarj dinamosuyla bi alakası yok sadece bu sistemin olduğu araçlarda daha güçlü alternatör kullanılıyor. Çünki altarnatörün hareket verme gibi bir özelliği yok, hareketi alternatif akıma çevirme gibi bir özelliği var. Marş motoru ise start stoplu araçlarda yine diğerlerine göre daha güçlü, sık marş basmaya dayanacak şekilde dizayn edilmiş. Örnek olarak: http://tr.bosch-automotive.com/tr/parts/parts_and_accessories/engine_systems_1/start_stop_system/starters_4/starters_5

SULEYMANHOCA link' Alıntı:
altarnatörde olsa kranka girip ilk dönüşü yaptırmıyomu?? öyleysede çok zararlı bana denk geliyor bazen ışıklarda yada sıkışık trafikte her seferinde baya baya yeniden çalışıyo sarsılıyor araç her defasında sanki bide aküyü yer bitirir bu sistem :) gerçi herifler düşünmüş yapmıştır bişeyler yada bikaç yıla patlar bu olay araçlar arıza vermeye başlarsa
hayır aküyü bitirmez

Geri