1000-1500 devir arası motordan gelen vınlama sesi

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan crsnjy
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

crsnjy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracım 2012 model opel corsa enjoy 1.4 benzinli, düz vites, TURBO YOK. 6 ay önce sıfır aldım. ancak 4000 km yapmışken V kayışı bölgesinden ıslık sesi gelmeye başladı şimdi de 7000 km civarı 1000-1500 devir arası araç içinde vıın vıın vıın biçiminde ses duymaya başladım. araçtan inince dışarda bu sesi duyamıyorum ancak araç içinden bu ses rahatça duyulabiliyor. araç soğukken bu ses yok ya da duyulamayacak seviyede ancak araç 1-2 km yol yapıp ısınınca ses yavaştan 1000-1500 devir civarı gelmeye başlıyor. bu sesi araç hareketsizken, durağan haldeyken daha rahat duyabiliyorum. araç hareketsiz ve vites boştayken debriyaja bassam da basmasam da bu ses yani vınlama sesi duyuluyor.
Şuan aracım 7400 km'de. garantimin bitmesine de 1 buçuk yıl var. en yakın servis 150 km ötede ve de işim gereği fırsat bulup bir türlü baktıramıyorum.

TECRÜBELİ ARKADAŞLAR ACABA BU VINLAMA SESİNİN KAYNAĞI NERESİ. ARACIN HENÜZ YENİ OLMASINA RAĞMEN BU SESİ ÇIKARMASI BENİ ÜZMEYE BAŞLADI. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

Aracım 2012 model opel corsa enjoy 1.4 benzinli, düz vites, TURBO YOK. 6 ay önce sıfır aldım. ancak 4000 km yapmışken V kayışı bölgesinden ıslık sesi gelmeye başladı şimdi de 7000 km civarı 1000-1500 devir arası araç içinde vıın vıın vıın biçiminde ses duymaya başladım. araçtan inince dışarda bu sesi duyamıyorum ancak araç içinden bu ses rahatça duyulabiliyor. araç soğukken bu ses yok ya da duyulamayacak seviyede ancak araç 1-2 km yol yapıp ısınınca ses yavaştan 1000-1500 devir civarı gelmeye başlıyor. bu sesi araç hareketsizken, durağan haldeyken daha rahat duyabiliyorum. araç hareketsiz ve vites boştayken debriyaja bassam da basmasam da bu ses yani vınlama sesi duyuluyor.
Şuan aracım 7400 km'de. garantimin bitmesine de 1 buçuk yıl var. en yakın servis 150 km ötede ve de işim gereği fırsat bulup bir türlü baktıramıyorum.

TECRÜBELİ ARKADAŞLAR ACABA BU VINLAMA SESİNİN KAYNAĞI NERESİ. ARACIN HENÜZ YENİ OLMASINA RAĞMEN BU SESİ ÇIKARMASI BENİ ÜZMEYE BAŞLADI. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

Benım arabamda 2012 1.2 fakat bendede bu ses var , bir sorun teskıl etmez ;) Binmeye devam :) Cok az bir bip sesi dıkkat etmesem duyamıyorum bıle :) Ki dedıgınız gıbı 1.500 den sonra kesılıyor ;) Benım ıcın bır sorun teskıl etmıyor... Ki zaten bınenlerde farketmıyor :)

Alternator pulesinden kaynaklanıyor olabilir.Aynı sesten bendede vardı.Bende uzun süre o şekilde kullandım artık sonlara doğru ses iyice artınca değiştirdim.

Alternator pulesinden kaynaklanıyor olabilir.Aynı sesten bendede vardı.Bende uzun süre o şekilde kullandım artık sonlara doğru ses iyice artınca değiştirdim.

Sagolun eger sorunsa servise bi gidiyim :)

v kayışı tahriğiyle dönen kasnaklardan geliyor gibi. klima kompresörü, su pompası, şarj dinamosu, krank kasnağı ve gergi bilyası v kayışı tahriğiyle dönüyor araçta. acaba hangisinde sorun var? bu vınlama sesi bu kasnaklardan her hangibirinin bilya (rulman) sesi olabilir mi arkadaşlar?

Alternatör pulesi yaklaşık 90-100TL civarı söküm takım işiyle birlikte 120TL malolmuştu yakın zamanda değiştirdim fiyatlar çok fazla değişmemiştir.

Söylenenlere göre bizim araçlarda alternatör kasnağının bilyası kronik bir arızaymış aşağı yukarı yeni model opellerde değiştiğini söylüyordu ustam.

bedwet bu ses yeni oluştu önceden yoktu. aracın performansında hissedilir bir değişim yok herşey normal bu ses dışında. araç park ederken durup vites boşta devri 1000-1500 civarına getirince ses kesik kesik vııın vıııın vıın bazen voon voon voon şeklinde uğulduyor. aracımı hiç zorlamıyorum sakin kullanıyorum bu kullanıma rağmen durduk yere bu sıkıntılar çıkıyor.

senin dediğin alternatör pulyesi nedi? alternatör bilyasını mı kastediyorsun?

teşekkürler:D

Geri