2005 opel 1.4 classic 63000 de lpg

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan altar38
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

altar38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
MERHABALAR SAYIN FORUM SAKİNLERİ..

Benim 2005 model opel astra 63000 km de çok temiz bir aracım var..
motor numarası ise XE14 GİBİ BİŞEY dir..
uzun zamandır LPG taktırıp taktırmamak konusunda kararsız kaldım..
şu anda şehir içi 50 krş sarfiyat söz konusu ki bu miktar benim bütçemi sarsıyor.
dahası sürekli artan bir benzin fiyatı var (son bir kaç ay hariç) ancak genel manada lpg taktırmakda yarar görüyorum..,
1. uzun yolda 25-30 krş yakan aracıma lpg taktırmam mantıklı mı?
2. hangi LPG yi taktırırsam daha avantajlıyım.
3. Bu işin içinde olan arkadaşlarım mukayeseli bir açıklama yapabilirler mi.
4.şimdiden teşekkürler.
5.(Bor yakıt tasarrufu aldım 250 ml ancak ustalar kullanmamamı tavsiye ettiler bu konuda bilginiz var mı)

Bor kalsın derim. Kullanma. LPG konusunda gıcık oldum bir konu yılda yaptığınız km ye bağlı çok fazla kullanıyor iseniz lpg sevmesem de taktırın derim. Ama yılda 5000-10000 km aralığında iseniz bulaşmayın derim.

yılda yaptgınız km baglı olarak taktırın derim kesinlikle. km de en az 20 krş tasarruf edersiniz bunuda yıllık gittiginz yol ile çarpın amorti sürenizi görün. 2-3 sende amorti edebiliyosanız bence taktırın. aracınız twinport ise kaliteli mümkünse yaglama sistemli bi lpg secin. ama düz ecotec motorsa atiker taktırsanızda olur. benim eski aracım g kasa astrada atiker var 25 km lpg de binip sattım hiçbir sorun yasamadım. babamın aracıda aynı model astra 120binde brc normal sıralı sistem lpg takıldı su anda 176 binde yine bi sıkıntı yasatmadı bize. mesela babamın aracı toplamda 56binx2o krş 11200 tl tasarruf ettirmiş bize benzine göre. sizde hesabınızı yapın karlı cıkın bence :) slogan gibi oldu bu ama neyse :)

cevaplar ıcın teşekkürler
yılda 12-13 bın yapıyorum..

taktıracam ama atiker mi brc mı kararsız kaldım..

boru kullanmayacam ancak elimde kaldı birine hediye edeyım ıyısı...

LPG konusunda Nadir'e katılıyorum. Aracın ilk sahibi iseniz, 10 senede yapılan toplam kilometreye bakacak olursak aracı çok fazla kullanmadığınız ortada, bu durumda bence de LPG gereksiz. Benim dikkatimi çeken asıl nokta aracın şehir içindeki biraz yüksek değerlerde olan yakıt tüketimi. 1.4 motora sahip bir araç için şehir içindeki 50 kuruşluk yakıt tüketimi bana biraz fazla geldi. Ben aynı tüketimi 2.0 motora sahip 300.000 km sınırındaki 24 senelik otomatik vitesli araçla yapıyorum (aracımda LPG yok). Herkesin bildiği gibi kışın bütün araçların yakıt tüketimleri artar, bu durumu konu harici tutarsak, aracınızı genellikle yüksek devirlerde ve çok kısa mesafelerde kullanıyorsanız sizin için LPG kurtuluş olmayacaktır. Aslında yıl içinde yakıta verilen toplam miktar (benzin+LPG+LPG malzemeleri) ile yapılan km'yi bir yere kayıt etmeden aracım ortalama km'de .... kuruş yakıyor demek yanlış olur. Ben bir aralar kullandığım 1.6 Astra'nın iki ay boyunca tüm yakıt giderlerini bir yere not ettim. Kilometrede ortalama 23 kuruş (LPG) yaktığını zannettiğim araç meğerse gerçekte 28 kuruş (benzin+LPG+LPG bakımı) yakıyormuş :)

sy mihci:
paylaşımınız ıcın reşekkür ederim..
aracın ikinci sahıbıyım 7 ay kadar once almıştım.
o zaman tam olarak 55300 km de idi şimdi ise 63500 de birkaç kez çalıştığım ilden (kars) memleketim kayseriye seyahat ettim yani 8200 km nın 7000 ını uzun yolda yaptım ilk hesaplamam göre 28 krş yakmıştı ..
sonra bu uzun yolda en fazla 31 krş oldu. ozaman benzin 5,22 tl idi..

şimdi ise yaz ayına kadar şehir içi kullanımım soz konusu mesafeler 5-6 km civarı ..
kars şu sıralar gece -15 civarı gündüz ise -5 derece..
ben evden çarşıya gidip geliyorum 3 km gidiş 3 geliş ..araba ısınmıyor bile bazen ısın diye gezdiğim bile olmuştu..
en son 100 tl lik benzinle hepsi şehir içi olmak üzere 220 km yaptım ..
...
aracımın tüm bakımları yapılmış ve optimum hız ve devir de kullandığıma ınanıyorum ...
....
karsda benzin 4,40 tl
100/4,4=22,73 lt
220km/22,73= 9,68 lt yakıt sarfiyatım..
işte bu rakam bana göre fazla neredeyse 10 lt yakıyor. tamam hava soğuk ama bence başka faktörlerde işin içinde. örnek veriyorum aracın fabrikasyon değerleri
yaz aylarında yakıt tüketimim düşecektir buna inanıyorum..
...
hele birde iyi bir ustaya en iyi olmasa da kötünün iyisi bir lpg taktırdım mı...
şehir içi 9 lt lpg yaksam uzun yolda da 7 lt o zman bir kaç senede amorti ederim kar a bile geçerdim..
...
sohbet muhabbet için şimdiden teşekkürler..

sy mihci:
paylaşımınız ıcın reşekkür ederim..
aracın ikinci sahıbıyım 7 ay kadar once almıştım.
o zaman tam olarak 55300 km de idi şimdi ise 63500 de birkaç kez çalıştığım ilden (kars) memleketim kayseriye seyahat ettim yani 8200 km nın 7000 ını uzun yolda yaptım ilk hesaplamam göre 28 krş yakmıştı ..
sonra bu uzun yolda en fazla 31 krş oldu. ozaman benzin 5,22 tl idi..

şimdi ise yaz ayına kadar şehir içi kullanımım soz konusu mesafeler 5-6 km civarı ..
kars şu sıralar gece -15 civarı gündüz ise -5 derece..
ben evden çarşıya gidip geliyorum 3 km gidiş 3 geliş ..araba ısınmıyor bile bazen ısın diye gezdiğim bile olmuştu..
en son 100 tl lik benzinle hepsi şehir içi olmak üzere 220 km yaptım ..
...
aracımın tüm bakımları yapılmış ve optimum hız ve devir de kullandığıma ınanıyorum ...
....
karsda benzin 4,40 tl
100/4,4=22,73 lt
220km/22,73= 9,68 lt yakıt sarfiyatım..
işte bu rakam bana göre fazla neredeyse 10 lt yakıyor. tamam hava soğuk ama bence başka faktörlerde işin içinde. örnek veriyorum aracın fabrikasyon değerleri
yaz aylarında yakıt tüketimim düşecektir buna inanıyorum..
...
hele birde iyi bir ustaya en iyi olmasa da kötünün iyisi bir lpg taktırdım mı...
şehir içi 9 lt lpg yaksam uzun yolda da 7 lt o zman bir kaç senede amorti ederim kar a bile geçerdim..
...
sohbet muhabbet için şimdiden teşekkürler..

hemserim bende kayseriliyim. eğer şehiriçinnde 5-6 km için lpg taktırıyosan bende hiç taktırma. sen simdi taktırsanda zaten havalar soguk oldugu için karsa sen işine gidene kadar yolun yarısını yine benzinde gidicen. arac ısınmadan tüpe geçmeyecek.
ama yazın aynı sekilde anında lpg ye gececek. senelik kullanımınız 10bini geçiyorsa tavsiye ederim lpgyi. aracınız twinport motorsa kaliteli bi lpg taktırın. yok normal ecotec ise atiker işinizi fazlasyla görür.

lpgnin zarar verdiği parçaları ve size yaşattığı stresi düşününce bence amorti etmiyor ben olsam bulaşmazdım

91.000 brc taktırdım. şuan aracım 117.000 de. 1.5 yıl oldu taktıralı sıkıntı yaşamadım. İyi bir ustaya BRC taktırabılırsınız.

Geri