25-27000'e kadar dizel araç tavsiyesi

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan muebbet
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

muebbet

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Selamlar belirttiğim miktara dek dizel araç tavsiyesi bekliyorum, dizelde dikkat edilecek hususlarda merak ettiklerim şimdiden teşekkürler..

Fiat punto multijet , peugeot 307 hdi , fiesta tdci

Bunlar tavsiye edeceğim dizel araçlar bende 2005 model 307 vardı 1.4 dizel tam beş yıl kullandım ve sana şunu soyleyim yüz liralık mazot ile 400-420 km arası yol yapıyordum

Dizelde dikkat edeceğin husus arabayı çalistirdiktan sonra beş dakika rölantide bekleyip sonrasında harekete geçmek ve yine stop edeceğinde beş dakika rölantide beklemek sonra stop etmek neden bunu yapıyoruz dizel araçlarda bulunan turbonun uzun omurlu olması ve turbo dinamosunun arıza vermemesi için eğer bu arıza verirse cebinizden en az 700 tl para çıkar

Son düzenleme:
kuzenımde c4 vardıydı yenı sattı bıleydık sıze verırdık

Bunlar tavsiye edeceğim dizel araçlar bende 2005 model 307 vardı 1.4 dizel tam beş yıl kullandım ve sana şunu soyleyim yüz liralık mazot ile 400-420 km arası yol yapıyordum

Ben arabamı opup basıma koyayım :) 80 tl lik benzınle 420 km yol yapıyor , km de 19 kurus nazar degmesın , Bide LPG olsa (diye diye taktıracagım heralde :D ) km de 10 kurus falan yakacak :)

Dizelde dikkat edeceğin husus arabayı çalistirdiktan sonra beş dakika rölantide bekleyip sonrasında harekete geçmek ve yine stop edeceğinde beş dakika rölantide beklemek sonra stop etmek neden bunu yapıyoruz dizel araçlarda bulunan turbonun uzun omurlu olması ve turbo dinamosunun arıza vermemesi için eğer bu arıza verirse cebinizden en az 700 tl para çıkar

5 dk beklemelerle o kadar yakiyorsa o araba az yakiyormus :)

Konu sahibi arkadaş aman sakin 5 dk bekleme milli servet, cebine zarar, sabah baş marsa 5-10 sn bekle devam et, stop ederken yüksek devirde geldiysen 15-20 sn bekle yeterli , gerisi ateşe atılan para.

Ben arabamı opup basıma koyayım :) 80 tl lik benzınle 420 km yol yapıyor , km de 19 kurus nazar degmesın , Bide LPG olsa (diye diye taktıracagım heralde :D ) km de 10 kurus falan yakacak :)

Dostum yine çok iyi yalnız 307 ye göre neden dersen 307 nin kasa ağırlığı vw passatın kasa ağırlığından yalnızca 200 KG az yani kasası en az bir passat kadar ağır e o kasaya 1.4 dizel motorda hantal kalıyor doğal olarak yine çok iyi , 307'nin motoru gerçekten berbat ama uzun yol arabası hiç ama hiç değil kayseri yolunda rampada koca koca yük dolu tırların beni solladığını hatta selektör yapıp benden yol istediğini bilirim o derece :D amma velakin gel gelelim şehir içinde inanılmaz az yakıyor namussuz yol bilgisayarı 5.0 , 4.5 lere kadar düştüğünü gösteriyordu yakıt tüketimin

benzine son zammı eklemeden 4.69 olarak hesaplayalım.
80 / 4.69 = 17 litre benzin alıyorsunuz.
17 / 4.2 (420 Km) = 4 litre 100 m başına .
inanan varmı arkadaşlar buna.
bir aracın fabrika verisi 3 litre ise en az yaktıran kullanıcı 4 litre yaktırabilir.
5 dk beklemekde yakıtın neden 3 litre olmadığını açıklıyor. :D

benzine son zammı eklemeden 4.69 olarak hesaplayalım.
80 / 4.69 = 17 litre benzin alıyorsunuz.
17 / 4.2 (420 Km) = 4 litre 100 m başına .
inanan varmı arkadaşlar buna.
bir aracın fabrika verisi 3 litre ise en az yaktıran kullanıcı 4 litre yaktırabilir.
5 dk beklemekde yakıtın neden 3 litre olmadığını açıklıyor. :D

İnanmayabilirsiniz cunku fabrıka degerlerının altında bir rakam soyluyorum ve bu rakamı tutturabılen cok cok az kısı var :) Bu konuyu netıcelendırmek ıstıyorum aslında napacagım bilmiyorum 7-8 saatlik video ceksem nasıl olur ki ?
yada birdahaki izmire gidişimde aforumdan izmire gidecek olab bi abimizi alırım oyle gideriz :)
Bende biliyorum km de 40 kurus yakmayı rahatlıkla yaktırtırım aracıma :) Ama olay o degıl olay tasarruf ;) Bu tasarruf konusunda da kendıme cok fazla guvenıyorum :)
Ispartadan-Antalyaya 25 tl lik benzınle gidiyorum 120km (yolları cok rampalı oldugu için) Ayrıca benzını 3,69 dan degıl 3.76 dan aldım bunuda eklerım ;)

Geri