90 km. yi geçince....

VECTRA99

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sevgili dostlar. bildiğimiz kadarıyla 9o ı geçince (opel vectra b,1999 model, gls, 2.0 arabam bu arada), yakıt tüketimi artıyor. ancak ne kadar artıyor acaba.??? Çok mu fark eder? Ya mesela ben bazen abartıyo insanlar o yüzden bazen hız göstergesine bakarak gidiyorum:) 90 ıgeçmeyeyim diye. E malum hız sabitleyici yok. Taktırma şansımız var mı o parçayı bilmiyorum ama keşke olsaydı ya. 100, 110 filan çok mu farklı 90 dan ya da aşağısı 80 70 de durum nedir? Bilen arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim. Bi tablosu filan var mı bunun? Gözümüz saatte mi gitcez yolda:)

Qabus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bilmiyorumda ben şehir dışında ekonomiye hiç dikkat etmiyorum çift şeritli yolsa 140-160 arası 140 aşşa rampa aşşağı harici inmem arabada gönüllü bas bas diyor :D ben bu sene satmaszsam taktıracam benimki otomatik

ungovernable

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sevgili dostlar. bildiğimiz kadarıyla 9o ı geçince (opel vectra b,1999 model, gls, 2.0 arabam bu arada), yakıt tüketimi artıyor. ancak ne kadar artıyor acaba.??? Çok mu fark eder? Ya mesela ben bazen abartıyo insanlar o yüzden bazen hız göstergesine bakarak gidiyorum:) 90 ıgeçmeyeyim diye. E malum hız sabitleyici yok. Taktırma şansımız var mı o parçayı bilmiyorum ama keşke olsaydı ya. 100, 110 filan çok mu farklı 90 dan ya da aşağısı 80 70 de durum nedir? Bilen arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim. Bi tablosu filan var mı bunun? Gözümüz saatte mi gitcez yolda:)

Hız ibresinden anlayamazsın, öyle bir tablo olduğunu da sanmıyorum. Yol bilgisayarındaki anlık tüketime bakarak aracın ne kadar yaktığını görebilirsin.90 km yi geçmezsem az yakarım geçersem vay halime diye düşünme.Yakıtın fazla yakılması hızınla değil aracın devriyle alakalı.Eğer yol bilgisayarına arada bakarsan belli bir süre sonra alışırsın gaza bastıkça aracın ne kadar yakacağına.Benden tavsiye yol bilgisayarını takip et.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben genede uzun yolda 100-110 arasında kalmaya dikkat ediyorum. yokuş falan çıkarken 80-90 arasında araç yığılıyor gibime geliyor ve gerekli hızlanmaları istediğim gibi yapmıyor... 100-110 arası hızlarda giderken 80-90km hızlara göre daha az yaktığı kanısındayım eger yol fazlaca yokuş tırmanmaı gerektiriyorsa.

M

matias

Bilgi Girilmemiş
90-120 arası gidersem 17-18 krş yakıyor.
Bahadır abininde dediğine katılıyorum.

ern1402

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu durumu Kerem bey daha iyi bilir en son abant a uzun yol yaptılar 90 ı gecınce durum nedir en iyi o bilir :)

muratenes

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
90-120 arası gidersem 17-18 krş yakıyor.
Bahadır abininde dediğine katılıyorum.

resmini koyduğun araba senin ve resmin altındaki değerlerde bu arabaya aitse (300 ps felan) sen kesinlikle bedava gidiyorsun kardeş.:)

ben aracımı opel yetkili servise götürdüğümde orda tam hatırlamıyorum ama yanılmıosan 200 TL' ye cruse control takıyorlardı. benim bahsettiğim servis -İzmir Egem- ama verimlimi onu denemek lazım tabi..

The Day Walker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu durumu Kerem bey daha iyi bilir en son abant a uzun yol yaptılar 90 ı gecınce durum nedir en iyi o bilir :)

İsmim zikredilmiş :D efendime sööliim o gün 150-170 kaptırıp gidioduk konwoy halinde :D Yeliz başkan corsa d ile gaza basarken ben arkasından frene basıyordum :D o 10 dk dip gazda 165 km/s gidiyor 5 dk dinleniyor orta şeritte :D abant a giderken 160-180 km/s de anlık tüketimim 3,2-3,8 lt falandı...uzun yolda bayağı bir düşüyor...(Not : Abant tan sonra 2500 km daha uzun yol yaptım...) Gülü sewen dikenine katlanır :D

Ama arkada 600 kg ağırlıkla klima son kademede çalışırken tüpte rampa çıkıyorken araba aynı 1200 cc araba oldu ayağım dipte yok gitmio :( düz yolda açılıyor yawaş yawaş

Son düzenleme:

efedkr

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

aynı aracın 98 modeli vardı bizde, 100-110 civarı oldukça ekonomiktir aracın, motor büyük olduğu için o hızlarda aracı zorlanmadan götürüyor, az yakıyor ;)

NuRo

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
hızla anlayamazsın ama benzinli motorların en verimli calısma aralıgı 2200-2800 aralıgı gibidir ben uzun yolda sürekli 5.vites 2.500 devirde gidiyorum aracım astra f lpgde 130 krş yakıyo ama ama 4000 devri sık sık asarsam 170krş oluyo ortalama