Acilll yardım??? Hoparlöre kaçan metal parçacıkları

yok abi herhangi bir yerin de vida felan yokki meledin üstte twıteer yeri var biraz zorladım çekince gelirse diye ama komple alttan bağlı herhalde zaten ince bir kablo ile hopralörün kağıdına bağlı kopartırsak bir daha monte edemeyiz.

Anladıgım kadarıyla hoparlörün göbek kısmı klasik hata olarak toz toplamış bunlar genelde metalimsi agırlıga sahip olanlar.Diğer türlü iç bobin kısmına toz girmesi neredeyse zordur çünki kapalıdır genelde.

Ben bu tip sorunlarda mıknatıs kullanırdım ve cımbız ile ugraşarak temizlerdim.Biraz uğraştırırdı ama sonuç olumlu olurdu.Dikkak edilecek husus kagıda zarar vermemek olacaktır.
Eger bobin arasına girdi ise çok yapacak bir şey yok.Eski hoparlör tamirlerimde kagıdın dış kenar yerlerinden ayırıp göbek çekince geliyordu fakat bu tip yeni hoparlörlerde bazı sabitleme teknikleri mevcut bunu aşmak lazım sonrasında göbek yerinden çıkar ve takmasıda zor olmaz.El becerisi şart.

Son düzenleme:
Anladıgım kadarıyla hoparlörün göbek kısmı klasik hata olarak toz toplamış bunlar genelde metalimsi agırlıga sahip olanlar.Diğer türlü iç bobin kısmına toz girmesi neredeyse zordur çünki kapalıdır genelde.

Ben bu tip sorunlarda mıknatıs kullanırdım ve cımbız ile ugraşarak temizlerdim.Biraz uğraştırırdı ama sonuç olumlu olurdu.Dikkak edilecek husus kagıda zarar vermemek olacaktır.
Eger bobin arasına girdi ise çok yapacak bir şey yok.Eski hoparlör tamirlerimde kagıdın dış kenar yerlerinden ayırıp göbek çekince geliyordu fakat bu tip yeni hoparlörlerde bazı sabitleme teknikleri mevcut bunu aşmak lazım sonrasında göbek yerinden çıkar ve takmasıda zor olmaz.El becerisi şart.

abi akşam hoparlörü takan arkadaşa gittim anlattım tabi suçunu kabul etmedi biz yıllardır bu işi yapıyoz o hatayı yaparmıyız falan filan neyse dedim ne olacak ben dedi arkadan sökerim twıteerı çıkartır hoparlörü temizler geri takarım dedi.çalışır mı geri toplayınca büyük bir ihtimal çalışır dedi. akşamı bekliyorum artık.

vallahi bende birkaç yıl önce işin içindeydim benzer bir vaka görmüştümde..
geçmiş olsun demişlerdi :)
belki kolon tamircisi ayırıp yapar...

Aman WD 40 sıkayım deme.Temizleme spreyidir ama yağlı yüzeyler,kirli yüzeyler için.Birde bu tip tozlar mıknatısın içinde bulunan karton parça arasına girdiyse çıkmaz.Sökmek içinse yapışkanlı olduğundan zarar görür.Bence ya bu sesi çekicen ya da yenisi.Tamir olur ama bilen biri etmeli.

http://www.youtube.com/watch?v=PtC_Bz9aJZQ
mesela gibi.Diğerlerinede bir bak.

Son düzenleme:
Aman WD 40 sıkayım deme.Temizleme spreyidir ama yağlı yüzeyler,kirli yüzeyler için.Birde bu tip tozlar mıknatısın içinde bulunan karton parça arasına girdiyse çıkmaz.Sökmek içinse yapışkanlı olduğundan zarar görür.Bence ya bu sesi çekicen ya da yenisi.Tamir olur ama bilen biri etmeli.

http://www.youtube.com/watch?v=PtC_Bz9aJZQ
mesela gibi.Diğerlerinede bir bak.

teşekkür ederim paylaşım için çok güzel bir video arkadaş söktü yaptı ama çok az bir cızırtı var o da yüksek seste zaten kayboluyo ama ben bu sesi çekemem abi paramla niye rezil oluyum dedim bir çift daha aldım.
ankara da bir firmadan aldığım hoparlörü burda nerdeyse yarı fiyatına aldım.birde ondan kazık yedik.

hoparloru ters cevirip arkasindaki pioneer jelatinini sokunce vidayi gorursunuz onu tornavida ile sokup onden tweeter bolumunu kurtarirsiniz sonra kulak temizleme cubugu basincli hava vb. kullanarak temizleme olur. caninizi skmayin alinteri para veriliyor ama hoparlorun calisma mantigi yapisi cok basittir kolay kolay dis etkenlerden zarar gormez... bir ihtimal daha var tam emin degilim bu ses kisikken duydugunuz ses sase sesi yada radyo cizirtisi olmasin? aracinizda anfi bas sistemi mevcutsa onun sase kablosundan da bi cizirti yapabilir...

hoparloru ters cevirip arkasindaki pioneer jelatinini sokunce vidayi gorursunuz onu tornavida ile sokup onden tweeter bolumunu kurtarirsiniz sonra kulak temizleme cubugu basincli hava vb. kullanarak temizleme olur. caninizi skmayin alinteri para veriliyor ama hoparlorun calisma mantigi yapisi cok basittir kolay kolay dis etkenlerden zarar gormez... bir ihtimal daha var tam emin degilim bu ses kisikken duydugunuz ses sase sesi yada radyo cizirtisi olmasin? aracinizda anfi bas sistemi mevcutsa onun sase kablosundan da bi cizirti yapabilir...

öncelikle teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerden dolayı. radyo cızırtısı yada şase yapsa herhalde arabada 4 kapılarda 2 de arkada olmak üzere 6 hoparlör var hepsinde yapması lazım ama sadece bu hoparlörde yapıyo.
hoparlörü söktüm aldığım yere göderdim adam bunun içi sade metal toz parçasıyla dolmuş dedi kendi çabalarıyla biraz temizleyip göderdi ama yine pek düzelmedi. hoparlörü takdırdığım insansı yaratığa gittim siz bu sacı keserken hoparlör nerdey di dedim afalladı adam yok şöyle yok böyle biz senelerdir yapıyoz öyle bir hata yaparmıyız falan filan bir sürü tanatana al bunu nasıl temizlersen temizlde dediim. oda alttan vidayı açıp tweeterı söküp temizledi verdi. taktım ama yine hafif cızırtı vardı bende lanet olsun dedim yenisini aldım bir çift fazla var onuda satacam biri hiç kullanılmadı diğeri tamir görüş olan isteyn olursa uygun fiyata verecem.

Birde arkadaşlar ankardan 190 tl ye aldığım hoparlörün aynısı çorumdan çok sağlam bir firma yani bizim buranın en dürüst firması diyebilrim 115 tl ye aldım bu kadar fiyat fark eder mi ? yazık bu insanlara yaa

Geri