az yaktırmak için

CıHaN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
rmb arkadaş lar bende yakıt tüketimiyle ilgili bil gi vereyim

bende de oto matik fites 96model astra var 1,6 16valf 100hb bende aracımı düşük devir de kullan maya başladım oto matik fites olmasına rağ men baya bir etki yap tı mesela 30 ytl (8,9lt) benzinle bursa'da 3 gün rahatlık la dlaşı yorum günde 1 saat 2 saat yani yaklaşık heergün 25-30 km yol yapı yorum bu yakıtla ve aracı ilk kalkışta 3000bin devirde atıyor sonra 2000 ve 2200 devirlerde atmaya başlı yor yani arabam 2000 -2200 devirdey ken düz yolda tam olarak 105-110 km hıza ulaşıyor. ve arabam hiç zorlan mıyor adeta yağ gibi kayı yor ayrıca ben den de tavsiye gördüğü kadarıyla arabaları ne olursa olsun boşa atmayın hem yakıttan kayıp hemde kaza olasılığı yüksek saygılar

MrSoul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende rampa inerken her zaman bosa atiyordum az yakacagini dusunerek meger tam tersiymis ogrenmis oldum. Yakitta tasarruf edebilmek icin hangi devirde kullanmak gerektigini servisteki ustaya sormustum. Arabam 97 vectra 2.0 yani 2ooo motor ve ustanin bana soyledigi 2ooo-25oo devirleri arasinda kullanmam gerektigi.. Zaten bu devirlerde duz yolda yapilan hiz 1oo/12o Kmh oluyor yani yetiyor.

Ayrica birde soyle birsey duyuyordum, belli bir noktadan sonra asiri hiz yapmak yakit sarfiyatini nerdeyse 2ye katliyormus. Ornegin saatte 12okm ile standart 15o ile ise katlamali yakit sarfiyati. Bence boyle bir durum yok cunku birkac ay once yalova/karabuk gidip geldim ve ortalama hizim 16okmh idi. Aracimda tup yok benzinli ve 1 depo ile (6oLt) 82o Km yol yaptim.

selim82

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaslar sizden bi ricam olucak.opel vectra b kasa 2000 motor kullananlar ama lpgli olanlar araclarının ne kadar yaktıgını belırtebılrmı.cok lazım bu bilgi.

mybest

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaslar sizden bi ricam olucak.opel vectra b kasa 2000 motor kullananlar ama lpgli olanlar araclarının ne kadar yaktıgını belırtebılrmı.cok lazım bu bilgi.

Opel Vectra B -CD 2000cc 97 Model Ankara km/yakıt sarfiyatı
0,16 - 0,18 kuruş arasıdır.kullanıma göre 0,20 ye kadar çıkar.Yol bilgisayarındaki anlık yakıt tüketimine dikkat ederek ve devamlı dur kalkı çok az olan yollar kullanıldığında 0,17 kuruşu geçmemektedir.:alkis:

atomkarinca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar benim ev Anakara cebecide iş yeri de gimat ta gidiş geliş yaklaşık 25 km İstanbul yolundan sıhhiye oradan cebeci yani iş çıkış saati trafik sıkışık oluyor geliş ise yine sıhhiye üzerinde ciftlik kavşağı oradan ist.yoluNdan gimat (güzergahı Ankara'yı bilen arkadaşlar için belirtiyorum) Aracım 6,9Lt/100 km yakıyor(yol bilg. öyle diyor) Yaklaşık 3000 de de vites değiştiriyorum sizce normal mi ?
Araç 2008 astra classıc II 1,6 lt 105yada 109 hp

S

selocan77

Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar benim ev Anakara cebecide iş yeri de gimat ta gidiş geliş yaklaşık 25 km İstanbul yolundan sıhhiye oradan cebeci yani iş çıkış saati trafik sıkışık oluyor geliş ise yine sıhhiye üzerinde ciftlik kavşağı oradan ist.yoluNdan gimat (güzergahı Ankara'yı bilen arkadaşlar için belirtiyorum) Aracım 6,9Lt/100 km yakıyor(yol bilg. öyle diyor) Yaklaşık 3000 de de vites değiştiriyorum sizce normal mi ?
Araç 2008 astra classıc II 1,6 lt 105yada 109 hp
6.9 lt/lik yakıt tüketimi şehir içi için çok iyi.Benim arabam da astra 2004 g kasa 1.6 8.7 lt yakıt tüketimi var.

şimşek

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yaklaşık beş yıldır astra g kullanıyorum. en ideali 2000-3000 devir aralığıdır.

Adem ERGÜL

S

selocan77

Bilgi Girilmemiş
yaklaşık beş yıldır astra g kullanıyorum. en ideali 2000-3000 devir aralığıdır.

Adem ERGÜL
Sitedeki yorumlardan genelde devir aralığı 2000-3000 olarak gözüküyor ancak bir arkadaşın carbon clean uygulaması ile ilgili olarak yaptığı açıklamada sürekli düşük devirde kullanmanın enjeksiyon sistemindeki kurumlaşmayı artırdığı belirtildi.Ne derece doğru bilemiyorum.

şimşek

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
zaman zaman 4000 devirleri de denemeli. Aksi taktirde kurumlaşma olacaktır. Ama aracı her zaman yüksek devirlerde kullanmanın da yakıt tüketimini arttırdığını unutmayalım.

Adem ERGÜL